Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή της αδείας σε οικία


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Πελάτης μου θέλει να βάλει φωτοβολταικά στη στέγη του.

Ανακάλυψα όμως ότι άλλα πράγματα έλεγε η αρχική άδεια του σπιτιού του και άλλο έχει κάνει στην πράξη.

Μπορείτε να μου πείτε πως διορθώνεται νόμιμα και πόσο κοστίζει? Η σκεπή στην 'αδεια ήταν δίριχτη και την έκανε τρίριχτη.

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν πρόκειται για υπέρβαση, αλλά μείωση του όγκου της άδειας!

Σε τέτοια παράδοξη περίπτωση νομιμοποίησης έχω την εντύπωση ότι τα πρόστημα βγαίνουν μηδενικά. Ο μηχανικός πληρώνεται την αποτύπωση (συνήθως ελάχιστη αμοιβή)

 

Μία άλλη πλάγια λύση θα ήταν να βγεί μια νέα άδεια για αντικατάσταση στέγης, με τη μορφή της υφιστάμενης, όμως σαν κόστος θα έχει επιπλέον κρατήσεις και ΙΚΑ σε σχέση με τη νομιμοποίηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ άρχοντα Gousgounis.

Η πρώτη λύση είναι πιο ωραία και θα είναι πιο εύκολα αποδεκτή για τον πελάτη διότι σε τέτοιους καιρούς τα λεφτά είναι μετρημένα για όλους. Κι αν είναι εκεί που πάει για μαλλί να βγεί και κουρεμένος τότε θα χαθεί όλο το έργο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γκουσγκούνη , αυτό που λες , σωστό μου φαίνεται . Ωστόσω , κάτι που είπες μου κίνησε την περιέργεια . Αν το αυθαίρετο χτίστηκε πριν το '83 και τώρα με την άλλη στέγη έχει υπέρβαση όγκου , τι γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ενδιαφέρουν οι ισχύοντες όροι δόμησης.

Εαν το κτήριο είναι κτισμένο προ του 83 και σύννομο με τους τότε ισχύοντες όρους δόμησης, προχωράμε σε "εύκολη" νομιμοποίηση σύμφωνα με το άρθρο 8 παράγραφος 5 του Ν.1512/85.

Μόνο όταν έχουμε υπερβάσεις των τότε όρων, επικαλούμαστε το άρθρο 9 του ίδιου νόμου που ενδέχεται να μην εγκριθεί η εξαίρεση από κατεδάφιση.

 

Βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει η πλάγια λύση που πρότεινα στο αρχικό post.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.