Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό συμφωνητικό στη Δ.Ο.Υ αντί νόμιμης αμοιβής


Recommended Posts

μπράβο ΙΑΣΟΝΑ

παρότι "οικονομολόγος" στο επάγγελμα δεν βλέπω "οικονομία" στις απαντήσεις σου

(Πάντα στην πρώτη γραμμη και πρόθυμος προκειμένου να εξυπηρετήσεις)

 

Το κύριο επάγγελμα είναι "πολιτικός μηχανικός", πήρα και πτυχίο "οικονομολόγου" και μεταπτυχιακό σε "marketing" διότι πίστευα και πιστεύω ότι, η "προσθετική" γνώση είναι αυτή που σου ανοίγει πολύπλευρους ορίζοντες επαγγελματικής δραστηριοποίησης και "μοναδικές" δεξιότητες και εμπειρίες. Π.χ. ως "μηχανικός" περίμενα τον πελάτη να 'ρθει, Ως "μηχανικός - οικονομολόγος κ.λπ." ανακαλύπτω τον πελάτη ...πριν αυτός έρθει. Πιστεύω ότι, καταλαβαίνεις τη διαφορά...

 

Εξάλλου μην ξεχνάς ότι, στην παραπάνω απάντησή μου τη "δική" μου σύμβαση ανάθεσης - ανάληψης ...προώθησα!!!

 

Ελπίζω ότι, δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να γίνω ..."μαρουλάς", "ντοματάς" ή "κτηνοτρόφος" (όπως έλεγα με ένα καλό φίλο χθες)!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελπίζω ότι, δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να γίνω ..."μαρουλάς", "ντοματάς" ή "κτηνοτρόφος" (όπως έλεγα με ένα καλό φίλο χθες)!

 

Α... μην μου το χαλάς τώρα... Αν έχω μια φαντασίωση στην ζωή μου, αυτή είναι να παρατήσω την αρχιτεκτονική και να γίνω μανάβης...

 

(sorry για το off topic αλλά δεν άντεξα, έσπασα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε περίπτωση που θες να κάνεις κάποια εργασία για κάποιον, αλλά δε θες να του πάρεις αμοιβή, μηδενική, (κρατήσεις ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ... κλπ θα αποδοθούν κανονικά επί της νόμιμης) χρειάζεται να υπογραφεί συμφωνητικό??

 

Edit:

Έχει μερικώς απαντηθεί το ερώτημά μου στο παρακάτω τόπικ: απαλλαγή αμοιβών

http://www.michanikos.gr/topic/5287-%CE%91%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CF%8E%CE%BD/page__st__100

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που θες να κάνεις κάποια εργασία για κάποιον, αλλά δε θες να του πάρεις αμοιβή, ...

...

Μη αμοιβή από επαγγελματία για εργασία που παρέχει, η εφορεία και οι κακές γλώσσες μπορεί να το εκλάβουν ως φοροδιαφυγή.

 

Έκτος αν υπάρχει στενή συγγένεια που προέβλεπε εδώ και χρόνια και το ΤΕΕ για της απαλλαγές.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@Didinis:

Μάλλον έχεις δίκιο! Τι θα ήταν όμως καλύτερα? Να κοπεί απόδειξη με μικρό ποσό? (σίγουρα δε μιλάμε για κάτι που γίνεται εκ συστήματος!)

Link to comment
Share on other sites

Μια εύλογη έκπτωση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

(τώρα είδα ότι γράφεις στο προφίλ σου «όσο πιο μακριά από τις Πολεοδομίες γίνεται» και φυσικά ισχύει και το όσο πιο μακριά από τις εφορείες)

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύπειρο μέλος αυτής της κοινότητας που είσαι (άνω των 1000 ποστ!!!) νομίζω ότι είναι σοφό να ακολουθήσω με ευλάβεια τη συμβουλή σου!! Γιατί αν κρίνω σε σχέση με τις πολεοδομίες που έχω μια επαφή..! καήκαμε! :shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

α)Σχετικά με τα ιδιωτικά συμφωνητικά, τι τελικά θα πρέπει να κάνουμε?Τα κρατάμε στο γραφείο μας μέχρι νεοτέρας εντολής εκ των άνοθεν?Η προθεσμία για υποβολή στις ΔΟΥ ήταν μέχρι τέλος του χρόνου και πήρε κάποια παράτα μέχρι τέλος Φεβρουαρίου, νομίζω? Το ΤΕΕ έβγαλε οδηγίες-ασάφειες περί "καθορισμού της δομής και του ελάχιστου περιεχομένου της έγγραφης συμφωνίας..... του Ν3919/11". Έχει δώσει κανείς συνάδελφος κάποια τέτοια έγγραφη συμφωνία στο ΤΕΕ, για να διαφωτίσει και μας τους υπόλοιπους?

β) Πληρώνουμε τις αμοιβές με το ΦΠΑ και το ΤΕΕ κανονικά όπως πριν στην Εθνική?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

α) Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΤΕΕ πρέπει να τα καταθέσουμε στο σύστημα αμοιβών!!!!

β) ΤΕΕ δεν πληρώνουμε πλέον και αμοιβή καταθέτουμε σε τράπεζα αν είναι μεγαλύτερη από 1500€ μαζί με το ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.