Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με Fronius 120V-3


amanaris

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια πολύτιμη βοήθεια με τα σφάλματα που μου εμφανίζονται στον εν λόγω inverter..??

Λοιπόν, με την ενεργοποίηση και μετά τα αρχικά test που κάνει μου έβγαλε το σφάλμα 109.

Μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα, εμφάνιζε σφάλματα στα power stages και συγκεκριμένα σφάλματα 107,107,110.

Διαβάζοντας το εγχειρίδιο δεν κατάλαβα τί ακριβώς "παίζει"¨..τα έχετε συναντήσει?? είναι κάποια παράλειψη στην συνδεσμολογία εσωτερικά του inverter? Έχουν κάποια σχέση τα string fuses??

Link to comment
Share on other sites

Τα σφάλματα που αρχίζουν από 1, πρέπει να είναι παροδικά και συνήθως είναι.

 

Το δεύτερο στοιχείο του σφάλματος παίρνει τιμές από 0 έως τρία και αντιστοιχεί στην αντίστοιχη φάση L1, L2, L3. Το μηδέν είναι για όλες τις φάσεις.

 

Το 109 δείχνει ότι ο μετατροπέας αναγνωρίζει κακής ποιότητας δίκτυο, οπότε και αποσυνδέεται. Έλεγξε όλες τις φάσεις. Πιθανό να δουλεύει κάποια μεγάλη μηχανή κάπου κοντά στην ίδια γραμμή (πχ ξυλουργείο, πρέσα, ποτιστικό, ...) και να δημιουργεί προβλήματα στην ποιότητα του.

Το 107 λάθος σημαίνει ότι ο μετατροπέας δεν βρίσκει καθόλου δίκτυο.

 

Αν το δίκτυο και οι ασφάλειες είναι εντάξει αλλά ο μετατροπέας συνεχίζει να αποσυνδέεται σε στιγμές υψηλής παραγωγής ή να βγάζει συνέχεια λάθη δικτύου τότε πάρε τηλέφωνο τη Fronius. (Χρειάζεσαι να έχεις τον τύπο και το σειριακό νούμερο. Τηλ. Αυστρία 0043 7242 2410, έχουν και τεχνικούς που μιλούν ελληνικά. Στην Ελλάδα δεν έχω τηλ. να σου δώσω.)

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.