Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος ημιυπαίθριου χώρου


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώση σας και την εμπειρία σας.

Σε μία 4φη πολυκατοικία επί πιλοτής με δώμα, στον τελευταίο όροφο υπάρχει ένας ημιυπαίθριος χώρος. Πάνω από τον όροφο αυτό υπάρχει ταράτσα στην οποία έχεις πρόσβαση μέσω του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου που καταλήγει στο δώμα (το δώμα καλύπτει μόνο την απόληξη της σκάλας).

Ενώ το ύψος των ορόφων όλων είναι 3,20 μικτό, στον 4ο όροφο θέλω να τον κάνω 3μ εκτός από τον ημιυπαίθριο που θέλω να έχει 6 μέτρα ύψος. Άρα θα εξέχει της ταράτσας (και του δώματος που είναι 2,40μ). Δε θα υπάρχει ενδιάμεση πλάκα ή ψευδοροφή παρά μόνο δοκάρι στην όψη που βλέπει ο ημιυπαίθριος. Ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο ύψος των ημιυπαίθριων και αν πειράζει να υπάρχει ενδιάμεση διακοπή του ανοίγματός του λόγω του δοκαριού?

εναλλακτικά εξετάζω να μην έχει άνοιγμα ο ημιυπαίθριος πάνω από το ύψος του ενδιάμεσου δοκαριού και φαντάζομαι ότι το πάνω μέρος δε θα είναι ημιυπαίθριος. Μετράει κάτι στη δόμηση? Σκέφτομαι μήπως μετράνε οι περιμετρικοί τοίχοι και αφαιρείται η τρύπα.

Επειδή όλο αυτό είναι περίεργο και δε το έχω ξανακάνει ρωτάω μήπως κάποιος έχει κάποια σκέψη, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περιορισμός στο ύψος δεν υπάρχει και δεν πειράζει το δοκάρι. Τώρα το ότι δεν θα έχει άνοιγμα από το δοκάρι και πάνω πράγματι είναι πολύ περίεργο και ίσως να μη περάσει. Πάντως έτσι πρόχειρα που το σκέφτομαι δεν βλέπω κάποιο θέμα.

Θα ήθελα όμως να δώ ένα 3d ή σκίτσο και βέβαια να μάθω και το λόγο... Αρχιτεκτονιά; Μελλοντικό παταράκι;

Link to comment
Share on other sites

Όντως...

Επιτρέπονται διώροφοι Ημ.Χ. ακόμη και με εξώστη ενδιάμεσα. (Ας πούμε και το ΟΚ για την δοκό; )

Όμως...

Από ιδεατό στερεό πως πάμε; από max H; από υπόλοιπο ΣΔ;

Πως θα σου επιτρέψει η ΕΠΑΕ να ανέβεις 60 εκ. ψηλότερα από το δώμα;

 

Για βάλε κάποιο σκίτσο όπως είπε και ο JTB

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο που λέει ο georg:

 

Εγγρ-30743/5867/4-6-87.

"Διόροφος ημιϋπαίθριος".

 

Σε απάντηση της αίτησής σας με ΑΠ 30743/12.5.87 σχετικά με

την εφαρμογή του άρθρου 11 του ΓΟΚ/85, σας γνωρίζουμε ότι ο

ημιϋπαίθριος χώρος μπορεί να έχει ύψος δύο ορόφων, με εξώστη στο

ύψος ενδιάμεσου ορόφου όπως φαίνεται στα συνημμένα σας σχέδια,

εφ'όσον τηρείται η παρ. 2 του ίδιου άρθρου και εφόσον ο

αντίστοιχος όγκος του υπολογίζεται στον συντελεστή κατ'όγκο

εκμετάλλευσης του οικοπέδου.

Ακόμη, ότι σχετικά με την ερώτηση 3, εφ'όσον το τμήμα

ΑΒΓΔΑ που φαίνεται στο σκαρίφημα της αίτησής σας υπολογίζεται

στην κάλυψη του κτιρίου και έχει τις επιτρεπόμενες διαστάσεις

για φωτισμό και αερισμό σύμφωνα με την ΕΓΚ-13/86, ο εξώστης που

αναφέρετε επιτρέπεται, εφ'όσον τα άκρα του απέχουν 1,2 από τον

απέναντι τοίχο.

Επίσης, ότι για την ερώτηση 4, το τμήμα ΑΒΓΔ του

σκαριφήματος της αίτησης που είναι έξω από το περιτύπωμα του

κτιρίου αντιμετωπίζεται σαν ημιϋπαίθριος χώρος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Από ύψος, όγκο, ιδεατό στερεό είμαστε ...large

υπόλοιπο δόμησης πολύ περιορισμένο και γι' αυτό ψάχνω να γίνει 2φος ημιυπαίθριος. Αν ήταν στο χέρι μου να έκλεινα τον πάνω ημιυπαίθριο και να του έβαζα και πλάκα θα το έκανα. Γιατί να περάσει ΕΠΑΕ? το δώμα είναι 2,4 και δεν εξυπηρετεί τον ημιυπαίθριο.

Αν ο ...2ος όροφος του ημιυπαίθριου δεν έχει ανοιχτή πλευρά? είναι ημιυπαίθριος? αν όχι τότε σκέφτομαι ότι μάλλον θα μετρήσουν οι εξωτερικοί τοίχοι και δε θα μετρήσει το εσωτερικό σαν τρύπα >1,20*1,20

 

αν έχετε κάποια 2η σκέψη ή κάποια ιδέα θα βοηθούσε πολύ

Δ όροφος.pdf

όψη.pdf

δώμα.pdf

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το ερώτημά σου, αλλά το πρόσεξα. Νομίζω ότι εάν το "Δ" είναι 4,6μ τότε έχεις πρόβλημα απόστασης από όρια, καθώς η πίσω όψη δεν απέχει από το σημείο Ε 4,6μ αλλά κοντά στην περιοχή που ορίζεις ως "εντός κάλυψης" απέχει λιγότερο (για έλεγχο πρέπει να σχεδιάσεις κύκλο με κέντρο το Ε)

Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτό μπορεί να υπάρχει θέμα αλλά απλα θα βάλω ένα τοίχο και μετά το Ε για 10εκ, και θα μπει στην κάλυψη και παραπάνω επιφάνεια, κάλυψη έχω. Το πρόβλημά μου είναι με τον η/χ από τον οποίο εξαρτάται αν θα πάρω και τη δουλειά, γιατί όλα αυτά είναι σε επίπεδο προσχεδίων

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι σου πουν ΟΚ αλλά θα βάλεις στον ΣΔ. τους περιμετρικούς τοίχους του Ημ.Χ. στο δώμα και θα μετρήσεις το ύψος του κτιρίου +3,00 πάνω από το δώμα. Το Δ=4,60 αρκεί ή θα χρειαστείς +0,30εκ.;

Link to comment
Share on other sites

θα αλλάξει το Δ σε 4,90, το θέμα είναι αν γίνεται να έχεις τρύπα πάνω από τον η/χ και ο κατασκευαστής θέλει το χώρο αυτόν (μεταξύ πολλών άλλων βέβαια) για να πάρω τη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.