Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γραμμές υψηλής τάσης και χωροθέτηση ΑΠΕ


tsilena

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα και δεν είμαι σίγουρη πως το χειριζόμαστε:

 

Σε αγροτεμάχιο περνούν από το κέντρο του γραμμές ΥΤ (εναέριες φυσικά).

Η έκταση που καλύπτουν οι πυλώνες ανήκουν στη ΔΕΗ ή στον ιδοκτήτη;

Μπορώ στο διάγραμμα κάλυψης να χωροθετήσω από κάτω τους;

 

Στα συμβόλαια ιδιοκτησίας δεν αναφέρεται τίποτα και οι τίτλοι είναι αρκετά παλιοί.

 

Υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο καθεστώς για αγωγούς νερού, γραμμές ΥΤ, αγωγούς υγραερίου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τσιλενα μου εχει τυχει με πελατη μου το ιδιο πραγμα.Μετα απο ψαξιμο στο τμημα υψηλης τασης της ΔΕΗ μου ειπαν (αλλα οχι κατι εγγραφως) οτι κατω απο τους πυλωνες και τα καλωδια δεν τοποθετειται τιποτα για αποσταση 50 μετρων γυρω(σε ενα νοητο παραλληλογραμμο).Εμενα με βολεψε αυτο μιας και περνουν οι γραμμαες απο την ακρη του γηπεδου και χωραει ο υπολοιπος σταθμος.

Link to comment
Share on other sites

kusta80 κατ΄αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Τα 50μ νοητό παραλληλόγραμμο είναι με τον πηλώνα ή τις γραμμές στη μέση της πλευράς, δηλ 25μ δεξιά και 25μ 25μ αριστερά, ή 50 μ και 50μ;

(Το θεωρώ υπερβολικό αλλά...)

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για γραμμή υψηλής τάσης της ΔΕΗ 150kV, η λεγόμενη ζώνη δουλείας ειναι συνολικά 40 μέτρα, 20 μέτρα εκατερωθεν του άξονα της γραμμής.

 

Αν μιλάς για ιδιοκτητο αγροτεμάχιο, από την στιγμή που δεν θα του εχει γινει καμιά απαλλοτρίωση, ανήκει μεν στον ιδιοκτήτη, αλλά υφίσταται καθ΄ύψος δουλεία σε αυτή την ζώνη.

 

Νομίζω πως το μέγιστο επιτρεπόμενο υψος κατασκευών ειναι 6-7μ σε αυτη την ζωνη - με επιφύλαξη.

 

Από την άλλη πλευρά, παίζει ρόλο και η σκίαση απο΄τα καλώδια...

 

Αυριο ισως μάθω περισσότερα και αν ανι, θα στείλω τί εγινε σε μια αναλογη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις το δίκτυο Υ/Τ αποτυπώνεται στο τοπογραφικό και η ΔΕΗ παίρνει έγκριση απο την Δ/Ση υψηλής τάσης η οποία δίνει και τους όρους δόμησης, όντως ισχύει δουλεία 20 μέτρων (ή 25, θα το δω αύριο απο όρους που μας ήρθαν με αντίστοιχο θέμα)

Απο κάτω δεν στήνεις με τίποτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αγρό, που περνάει υπόγειος αγωγός ύδρευσης.

Μου έδωσαν αποζημίωση για την απαλοτρίωση.

Εχω το δικαίωμα χρήσης του επίγειου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν ειναι ιδιες περιπτωσεις, παντως μου εχει τυχει εγκατασταση σε βιομηχανικο κτιριο το οποιο βρισκοταν κατω απο Γραμμή ΥΤ 150 kV και δεν υπηρξε κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσεις με τον Τομέα Ιδιοκτησίας - Δουλειών - Περιβάλλοντος, της Διεύθυνσης Συστήματος Μεταφοράς στην Γενική Διεύθυνση Μεταφοράς.

 

Όπως ειπώθηκε, αυτοί δίνουν όρους δόμησης και το ύψος δόμησης εξετάζεται κατά περίπτωση, αφού εξαρτάται από τις εκάστοτε ιδιομορφίες.

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη δουλείας ΔΕΗ είναι 20μ. εκατέρωθεν της γραμμής ΥΤ (σύνολο 40μ.) για γραμμές 66 kV & 150 kV και 25μ. (σύνολο 50μ.) για γραμμές ΥΥΤ (400 kV).

 

Σε κάθε περίπτωση εγκατάστασης ΦΒ σταθμού που εμπίπτει στα συγκεκριμένα όρια της ζώνης δουλείας, θα πρέπει να γνωμοδοτήσει σχετικά για το σύμφωνο αυτής η αρμόδια Διεύθυνση Μεταφοράς της ΔΕΗ.

 

Σαν πελάτης εσύ, δεν θα μιλήσεις με τη Διεύθυνση Μεταφοράς, είναι υποχρεωμένη η αρμόδια Περιοχή Διανομής να ζητήσει τη σύμφωνη γνώμη της πρώτης. Τα παραπάνω ισχύουν όχι μόνο για ΦΒ σταθμούς αλλά και για ηλεκτροδοτήσεις κτιρίων εντός της ζώνης δουλείας.

 

Καλό είναι, για να μη μπλέξετε στο μέλλον, να υπενθυμίσεις στους αρμοδίους της Περιοχής να ζητήσουν έγκριση από τη Μεταφορά, διότι είναι πολύ πιθανόν να το αμελήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.