Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαρπία-κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Μπορεί να με φωτίσει ένας γνώστης στο εξής:

Έχω 2 συνιδιοκτήτες (γονείς) με ποσοστό 50% σε 1 διαμέρισμα που μεταβίβασαν στο παιδί τους με γονική παροχή μόνο την ψιλή κυριότητα,παρακρατώντας την επικαρπία χωρίς να γράφει ρητά με ποσοστό 50%.

Αυτό σημαίνει ότι παρακρατούν την επικαρπία κατά 50% κι έτσι θα δηλωθεί στο κτηματολόγια δηλ.επικαρπία 50% ο καθένας?\

Ρωτάω γιατί ένας συνάδελφος στο forum έγραψε ότι η επικαρπία είναι αδιαίρετη νομικά, οπότε και δεν θα πρέπει να γραφεί το ποσοστό.Ισχύει, ή εννοεί κάτι άλλο?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέθεσα τη δική μας δήλωση όπου έχουν επικαρπία οι γονείς μου, αλλά στι συμβόλαιο γράφει εξ'αιδιαιρέτου οπότε έχουν από 50%. Εσένα δεν γράφει τίποτα? Στο κτηματολογικό γραφείο πήγες να ρωτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και μου είπνα να γράψω 50%,Αλλά δενμπορώ να πώ ότι θεωρώ την υπάλληλο που μου απάντησε γνώστρια, αλλά απλά έδωσε μια απάντηση.Αμφιβάλλω αν γνωρίζει όλες τις περιπτώσεις συμβολαίων.

Επίσης μήπως ξέρεις τι γίνεται εάν το ακίνητο είναι υποθηκευμένο σε μια τράπεζα λόγω λήψης δανείου?εννοώ πρέπει να υποβάλλω επιπλέον κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως ξέρεις τι γίνεται εάν το ακίνητο είναι υποθηκευμένο σε μια τράπεζα λόγω λήψης δανείου?εννοώ πρέπει να υποβάλλω επιπλέον κάτι?

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να δηλώσεις κάτι, αλλά πρόσεξε να μην σου χρεώσουν από την τράπεζα το κόστος της δήλωσης που πρέπει να κάνουν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι για την υποθήκη. Όσο για το συμβόλαιο στα γραφεία κτηματογράφησης υπάρχουν δικηγόροι οι οποίοι δίνουν νομικές συμβουλές, οπότε μήπως να ξαναρωτήσεις? Βέβαια όταν θα πας να καταθέσεις θα διαβάσουν το συμβόλαιο οπότε αν χρειάζεται κάποια αλλαγή θα σου το πούνε εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες δηλώνουν τα δικαιώματα τους επί ακινήτων μόνες τους, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.