Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση 15ης Ε.Β.Α.. Μπορώ να τη ζητήσω για όλον τον οικισμό;;


Recommended Posts

Βεβαίωση 15ης Ε.Β.Α.. Μπορώ να τη ζητήσω για όλον τον οικισμό;

 

 

Τελευταία ήρθε ένα έγγραφο από την 15η Εφορία Βυζαντινών αρχαιοτήτων στην Πολεοδομία μας, με το οποίο ο προϊστάμενος της (της 15ης ), μας ανάγκασε για κάθε οικισμό, Διδυμότειχο και χωριά, να υποβάλουμε αίτηση στην Υπηρεσία του.

Φυσικά προσωπικά για το Διδυμότειχο τουλάχιστο, δεν είμαι σύμφωνος και δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητη η διαδικασία αυτή, από την στιγμή που έχουμε εγκεκριμένο Σ.Π.

Η αντίρρησή μου αυτή ξεκινάει από το γεγονός, ότι γνωρίζω ότι προκειμένου να εγκριθεί ένα σχέδιο πόλεως, ζητείται η γνώμη όλων των φορέων (αρχαιολογιών –δασαρχείων κλπ )

Αλλά και για τους περισσότερους οικισμούς υπάρχουν διανομές του 1959-1969 της Δ/νσης Γεωργίας

Γι αυτούς τους οικισμούς σκέφτηκα να στείλω ένα αντίγραφο του χάρτη διανομής και να ζητήσω

μια και καλή μια βεβαίωση.

Τι λέτε θα με απαντήσουν ή θα με γράψουν στα …

Κανονικά όμως πρέπει να ΜΗ με γράψουν

Είναι και προς όφελος της Υπηρεσίας του και των μηχανικών και των πολιτών

 

Θα το επιχειρήσω και θα σας ενημερώσω-ήθελα και τη γνώμη σας όμως

Link to comment
Share on other sites

alexisPap

αναφέρομαι στη βεβαίωση που παίρνουμε από την 15η Ε.Β.Α "ότι το οικόπεδο –του τάδε …. δεν είναι εντός αρχαιολογικός χώρος κλπ"

Σύμφωνα με το θέμα που ανοίγω η βεβαίωση πλέον θα πρέπει να γράφει « ότι τα οικόπεδα του οικισμού τάδε ……όπως φαίνονται στο συνημμένο αντίγραφο του χάρτη της Δ.Γ … δεν είναι αρχαιολογικός χώρος»

Δηλαδή θέλω να αποφύγω (όχι μόνο για μένα προσωπικά –αλλά και για τους λοιπούς μηχανικούς της περιοχής) την για κάθε νέα Ο.Α υποβολή αίτησης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κι αν το πετύχεις "χωρικά", δεν θα σε καλύπτει "χρονικά". Δοθέντος ότι νέοι αρχαιολογικοί χώροι και μνημεία κηρύσσονται συνεχώς, θα χρειάζεσαι πάντα μία "πρόσφατη" βεβαίωση...

 

Πχ, αύριο μπορεί να ανακαλυφθούν νέες αρχαιότητες σε μία περιοχή, ή να κηρυχτεί ένα "διατηρητέο" (μνημείο, ορθότερα). Αυτομάτως επηρεάζονται όλα τα όμορα...

Link to comment
Share on other sites

Εχει τύχει σε σχέδιο πόλης μέσα να βρεθεί παλιό νεκροταφείο και μετά ζητάγανε βεβαίωση από την αρχαιολογία.Δηλαδή καμιά φορά δεν ξέρεις τι μπορεί να ξετρυπώσει μια εκσκαφή και μετά τρέχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πως διαχωρίζονται οι αρμοδιότητες μεταξύ των διαφόρων εφορειών;

Π.χ Βυζαντινών, Νεωτέρων μνημείων, και Προϊστορικών & Κλασικών Αρχαιοτήτων

Από το διαδίκτυο δεν μπόρεσα να καταλάβω κάποιον σαφή διαχωρισμό

Πχ τα παρακάτω από αρμοδιότητες Β. Αρχ/των

«Τα χωρικά και χρονικά όρια των αρμοδιοτήτων της καθορίζονται από τον νέο Οργανισμό λειτουργίας του Υπουργείο Πολιτισμού. Έτσι τα χωρικά της όρια καλύπτουν του Νομούς Ρεθύμνου και Χανίων, ενώ τα χρονικά την περίοδο από τον 4ο αιώνα μ.Χ. ως το 1830 και σε ..

Η συνέχεια της περιγραφής είναι εδώ.

http://www.yppo.gr/1/g1540.jsp?obj_id=2747

AlexisPap

Δηλαδή πιστεύεις ότι αναγκαστικά πρέπει για κάθε οικόπεδο να γίνεται αυτοψία με μετακινήσεις υπαλλήλων κλπ και ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με ανάρτηση στο διαδίκτυο περιοχών που δεν υπάγονται σε αρχαιολογικούς χώρους ούτε και στο μέλλον ακόμη;

Κάποτε βρήκα μια ιστοσελίδα από Υπουργείο στο οποίο με συντεταγμένες δίνονταν περιοχές που δεν αποτελούν αρχαιολογικούς χώρους ή που αποτελούν (δεν θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Οι αρμοδιότητες χωρίζονται όντως με αυτόν τον τρόπο, πράγμα που σημαίνει ότι σε τυχούσα περιοχή είναι αρμόδια και μία ΕΠΚΑ και μία ΕΒΑ και μία Νεοτέρων Μνημείων... Ωστόσο, οι εφορίες -όσον αφορά την χαρτούρα για τις οικοδομικές άδειες- έχουν μοιράσει την -κοινή- περιοχή ευθύνης τους σε τομείς με υπεύθυνη μία και μόνο εφορεία. Που σημαίνει ότι -συνήθως- δεν έχεις να κάνεις με τρεις εφορείες αλλά με μία.

 

Όσον αφορά στο τί πιστεύω: Θα έπρεπε το ΥΠΠΟ να έχει ενοιαίο GIS με το κτηματολόγιο, το σχέδιο πόλης και τις διανομές περασμένα σαν υπόβαθρο, και να εκδίδει βεβαιώσεις ηλεκτρονικά (αν μιλάμε για κτηματογραφημένες ή εντός σχεδίου περιοχές), όπως παίρνεις την φορολογική σου ενημερότητα από το internet. Αν μιλάμε για οικοδομική άδεια, δεν χρειάζεται βεβαίωση, την παίρνει αυτεπάγγελτα η υπηρεσία κατά την πρωτοκόλληση...

 

Ωστόσο, πέρα από τις πεποιθήσεις μου, επειδή γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας των υπηρεσιών του ΥΠΠΟ, οφείλω να σημειώσω ότι η παραπάνω περιγραφή βρίσκεται στην χώρα του ονείρου...

Ποιό ρεαλιστικό μου φαίνεται αυτό που συμβαίνει: Θέλεις να κάνει κάτι σε ένα ακίνητο; Τραβάς μια αίτηση και σου βγάζουν μία βεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap

Σ’ ευχαριστώ που ασχολήθηκες και πάλι με τον παρόντα προβληματισμό μου.

Όμως απαιτούνται 2 αιτήσεις μία αίτηση στην Νεωτέρων μνημείων στην Ξάνθη και μια στην 15η ΕΒΑ στην Κομοτηνή.

Το μεσημέρι μάλιστα μου τηλεφωνήσανε από την 15ης ΕΒΑ να πάρω μία φύλακα τους από το Διδυμότειχο και να την πάω με το αυτοκίνητό μου στο Μεγάλο Δέρειο (65+65 χλμ) προκειμένου να πάρω την βεβαίωση για ΜΙΑ ιδιοκτησία

Κάπως βιδώθηκα…..είπα να μην την πάω ... αλλά στο τέλος θα την πάω

Δεν πρωτοκολλείται αλλιώς η άδεια

Πότε θα φτάσουμε εκεί που λες «Θα έπρεπε το ΥΠΠΟ να έχει ενιαίο GIS»

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι μάλιστα μου τηλεφωνήσανε από την 15ης ΕΒΑ να πάρω μία φύλακα τους από το Διδυμότειχο και να την πάω με το αυτοκίνητό μου στο Μεγάλο Δέρειο (65+65 χλμ) προκειμένου να πάρω την βεβαίωση για ΜΙΑ ιδιοκτησία

 

Αυτό συμβαίνει σε όλη την Ελλάδα, ίσως πλην Αθήνας και Θεσσαλονίκης... Κι εγώ έχω κάνει πολλά τέτοια δρομολόγια, αν και συνήθως "χώνω" τον ιδιοκτήτη... Βέβαια εδώ έχουμε το προνόμιο να ασχολείται μόνο μία υπηρεσία, η οποία κοινοποιεί στην άλλη εσωτερικά...

 

 

Πότε θα φτάσουμε εκεί που λες «

 

Στα όνειρά μου, είμαστε ήδη εκεί... :razz:

Να μην απαντήσω καλύτερα για την πράξη ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.