Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. σε μελέτες PV


Recommended Posts

Το πιστεύω. Δεν είπα ότι οι ηλεκτρολόγοι των ΤΕΕ, ΟΑΕΔ, ΕΠΑΛ κλπ ξέρουν να κάνουν υποσταθμούς κλπ. Είπα ότι ξέρουν περισσότερα στα ηλεκτρολογικά από έναν μηχανολόγο. Από τις γνώσεις που παίρνει ένας μηχανολόγος από τη σχολή του.

 

Και για το κομμάτι που έγραψα και που παρέθεσες, ισχύει. Δεν νομίζω να αμφιβάλλεις.

 

-------------

Μηχανολόγος από ΑΕΙ με ρώτησε αν "το δοκιμαστικό ανάβει στο καφέ"

εγώ μηχανικός τε είμαι. Αυτή η ερώτηση δεν μου έχει γίνει από μαθητή Γ τάξης Ηλεκτρολόγων σε ΕΠΑΛ. Το γνωρίζουν.

 

Ξέρουν δηλαδή οι Μηχανολόγοι ΤΕ να κάνουν μια μελέτη για PV κ να την υπογράψουν σε όλο τον κόσμο αλλα στην Ελλάδα δεν ξέρουν????

 

Αν είναι ετσι όπως τα λες έχω να προτείνω κάτι. Οι απόφοιτοι Μηχανολόγοι ΤΕ αφου κάνουν κ το μεταπτυχιακό τους σε ΑΠΕ (η αλλου) να τελειώνουν μετά κ ενα ΕΠΑΛ για να έχουν δικαίωμα να υπογράψουν κ ένα μονογραμμικό!!!

 

Οκ φίλε τα είπαμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pappos το ότι έκανε ένας μηχανολόγος 50-60 μαθήματα σε επίπεδο γ' βάθμιας εκπαίδευσης, τα περισσότερα εκ των οποίων μηχανολογικά, σημαίνει για εμένα ότι έχει το υπόβαθρο γνώσεων για να ασχοληθεί μόνος του και να στηρίξει τις νέες γνώσεις στις ήδη υπάρχουσες. Με τα 50-60 μαθήματα έχει μάθει επιπλέον και πώς να μαθαίνει.

Εγώ μίλησα για τις γνώσεις που έχεις στα ηλεκτρολογικά ένας μηχανολόγος ΑΕΙ, ΤΕΙ κατά τη στιγμή που τελειώνει τη σχολή του. Όχι για το που μπορεί να επεκταθεί αν το "ψάξει" και μόνος του, αυτό μπορεί να το κάνει. Πάρε για παράδειγμα των AlexisPap που είναι Πολιτικός Μηχανικός και έχει γνώσεις ηλεκτρολογικών.

 

Εγώ στα μηχανολογικά δεν έχω τις γνώσεις ενός μηχανολόγου της δευτεροβάθμιας, καλώς ή κακώς λόγω της δουλειάς δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ με μηχανολογικά και τα μαθήματα στη σχολή μου τα καθαρά μηχανολογικά ήταν πολύ λίγα. Αυτή είναι η αλήθεια, τι να κάνουμε...

 

Δεν έχω την απαίτηση να συμφωνήσεις μαζί μου, σέβομαι την γνώμη σου απλά επειδή τους μηχανολόγους ΑΕΙ, ΤΕΙ (και άλλες ειδικότητες) τους είδα τι γνώσεις είχαν στα ηλεκτρολογικά αλλά και επειδή βλέπω τα παιδιά των 17 και 18 ετών των ΕΠΑΛ της ειδικότητας των ηλεκτρολόγων τι γνώσεις έχουν (δεν λέω ότι έχουν άπειρες γνώσεις ούτε ότι μπορούν να φθάσουν σε τέτοιο επίπεδο) για αυτό το έγραψα.

 

Και αυτό που έγραψα δεν είναι "υποτίμηση νοϋμοσύνης", είπα με τις γνώσεις που παίρνουν από το ΑΕΙ, ΤΕΙ στα ηλεκτρολογικά δεν είπα ότι δεν έχει το υπόβαθρο (μαθηματικά, φυσική και ηλεκτρικά κυκλώματα κυρίως) για να εμβαθύνει από μόνος του περισσότερο.

 

 

------------------------------

@b@bis

Δεν είπα ότι πρέπει να πάνε σε ΕΠΑΛ.

Όπως τώρα Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι ασχολούνται με ΦΒ παλιότερα ασχολούνταν με μελέτες Φυσικού Αερίου. Το αντικέιμενο αυτό είναι των Μηχανολόγων. Δεν πιστεύω ότι ένας ηλεκτρολόγος τελειώνοντας τη σχολή του ΑΕΙ, ΤΕΙ ήξερε από Φυσικό Αέριο και πώς να κάνει μελέτες, εγκαταστάσεις κλπ.

Ξαναλέω δεν λέω ότι δεν μπορεί να μάθει, μιλώ για αυτό που σου δίνει η σχολή με το πρόγραμμα σπουδών της.

Link to comment
Share on other sites

@engineer_thess,

προσωπικά εμένα δεν με πείθεις και όλα αυτά που λες τουλάχιστον από εμένα δεν μπορούν να θεωρηθούν βάσιμα...απεναντίας βάσιμα μπορούν να θεωρηθούν τα λεγόμενα του φίλτατου b@bis...

 

Ξέρεις τι γνώσεις έχουν οι νέοι μηχανικοί στο εργοτάξιο σε σχέση με τον μάστορα ??? Τι σημαίνει αυτό ??? Ότι ο μάστορας ξέρει να καλουπώνει ή να αγκυρώνει ???

 

Ξέρουν δηλαδή οι Μηχανολόγοι ΤΕ να κάνουν μια μελέτη για PV κ να την υπογράψουν σε όλο τον κόσμο αλλα στην Ελλάδα δεν ξέρουν????

 

Για μένα αυτό που είπε ο b@bis λέει πολλά και δείχνει πόσο υποανάπτυκτοι είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραψα για να σε πείσω.

Πρόσεξες όμως ο b@bis τι έγραψε;

Αν είναι ετσι όπως τα λες έχω να προτείνω κάτι. Οι απόφοιτοι Μηχανολόγοι ΤΕ αφου κάνουν κ το μεταπτυχιακό τους σε ΑΠΕ (η αλλου) να τελειώνουν μετά κ ενα ΕΠΑΛ για να έχουν δικαίωμα να υπογράψουν κ ένα μονογραμμικό!!!

 

Το ότι έκανε μεταπτυχιακό στις ΑΠΕ αλλάζει τα δεδομένα, ναι στην περίπτωση αυτή έχει διδαχθεί μαθήματα για το συγκεκριμένο αντικείμενο. Έχει ειδικευτεί σ' αυτό στις ΑΠΕ.

Εγώ δεν μιλώ για αυτό. Εγώ είπα για το προπτυχιακό επίπεδο σπουδών μηχανολόγου.

 

στο edit που έκανες:

Το πως ανγνωρίζεται ένα πτυχίο ΤΕΙ στην Ελλάδα και πως στο εξωτερικό, και τι συμβαίνει πχ. στη Γερμανία κλπ είναι θέμα που έχει πολυσυζητηθεί. Μην ξανακάνουμε την ίδια συζήτηση.

(ξαναλέω μηχανικός τε είμαι)

 

Εγώ μίλησα για έλλειψη γνώσεων μηχανολόγου στα ηλεκτρολογικά και εσύ/εσείς για έλλειψη δικαιώματος υπογραφής μηχανολόγου (για τους "τε") στα ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έκανε μεταπτυχιακό στις ΑΠΕ αλλάζει τα δεδομένα, ναι στην περίπτωση αυτή έχει διαχθεί μαθήματα για το συγκεκριμένο αντικείμενο. Έχει ειδικευτεί σ' αυτό στις ΑΠΕ.

 

Όχι φίλε, δεν είναι έτσι. Γιατί και με μεταπτυχιακό το ΤΕΕ δεν τον δέχεται και δεν τον αναγνωρίζει. Τον αναγνωρίζει όμως όλος ο υπόλοιπος κόσμος εκτός Ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω και με έντονα γράμματα

Εγώ μίλησα για έλλειψη γνώσεων μηχανολόγου στα ηλεκτρολογικά και εσύ/εσείς για έλλειψη δικαιώματος υπογραφής μηχανολόγου (για τους "τε") στα ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έκανε μεταπτυχιακό στις ΑΠΕ αλλάζει τα δεδομένα, ναι στην περίπτωση αυτή έχει διδαχθεί μαθήματα για το συγκεκριμένο αντικείμενο. Έχει ειδικευτεί σ' αυτό στις ΑΠΕ.

Και εσύ είπες αν έχει μεταπτυχιακό μπορεί...και σου λέω ότι στο Ελλαδιστάν δεν μπορεί !!!!!!!

 

Ξέρεις ότι είμαι πολύ πολύ δίκαιος...και λέω τα πράματα με το όνομά τους...για να μην ξεχνιόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Άντε να στο ξαναγράψω

 

αν έχει μεταπτυχιακό ο μηχανολόγος στις ΑΠΕ λόγω των μαθημάτων που έχει κάνει έχει αρκετές/πολλές/πάρα πολλές γνώσεις ηλεκτρολογικών πολύ περισσότερες από τους ηλεκτρολόγους των ΕΠΑΛ, ΟΑΕΔ κλπ.

 

Το θέμα της υπογραφής είναι άλλο, συμφωνώ με το ότι το ΤΕΕ το μεταπτυχιακό του δεν το λαμβάνει υπόψιν για τα ΕΔ ΑΛΛΑ ξαναλέω ότι εγώ μίλησα για γνώσεις ηλεκτρολογικών όχι για υπογραφή ηλεκτρολογικών.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε επειδή έχω σπουδάσει...σου λέω ότι ένας μηχανολόγος γνωρίζει πολλά περισσότερα από ένα ηλεκτρολόγο ΟΑΕΔ στα ηλεκτρολογικά...

Σου έφερα το παράδειγμα με τον νέωπα και το εργοτάξιο...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σπούδασες εσύ, σπούδασα και εγώ και πολλοί άλλοι και ειδικά εδώ στο forum.

Σέβομαι την άποψη σου αλλά είπα και την δική μου και είναι διαφορετική.

 

Στο θέμα του νέου μηχανικού που εργάζεται στο εργοτάξιο μάλλον μιλάς για έλλειψη κατασκευαστικής εμπειρίας, ποια σχολή το δίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.