Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαντήσεις Μηχανικών σε ερωτήσεις ιδιωτών


aithilenio

Recommended Posts

Δηλαδή μερικοί έρχονται εδω μόνο και μόνο για να βγάλουν τα απωθημένα τους... Οι ΑΕΙτζηδες τους ΤΕΙτζηδες και ανάποδα, οι μηχανικοί τους ιδιώτες και τα μαστοριά (σπανία),οι ιδιώτες τους μηχανικούς, οπως και τα μαστοριά, προσπαθούν να βγάλουν ολοι οτι κόμπλεξ κατωτερότητας έχουν.

Ο καθένας στο είδος του, ποτε θα το καταλάβετε?

Ο αλουμινας δε μπορεί να παράγει σχεδία και μελέτες και ο μηχανικός δε μπορεί να βάλει αλουμίνια..

Και οπως και να το κάνουμε ο δικηγόρος εχει λιώσει στο διάβασμα και οι ευθύνες του αλλα και η θέση του τον κάνουν να έχει ενα prestige και ο σοβατζής έμαθε μια τέχνη που στα πλαίσια της οικοδομής εχει να κάνει οτι του πει ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο….αλουμινά…

Θέλεις και εσύ να τους τσιγκλήσεις…..

Δεν ξέρω τα χρόνια σου στην οικοδομή αλλά για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους επικρατεί μία άποψη στην οικοδομή ότι είμαστε παντογνώστες εμείς οι μαστόροι και πολλές φορές υποτιμάμε τον μηχανικό.

Αυτό είναι λάθος…..

Δεν πρέπει να υποτιμάμε τον μηχανικό….

Και το κυριότερο δεν πρέπει να υποτιμάμε την επιστήμη….

Σε αυτή βασίζονται τα πάντα.

Στην δικιά μου δουλειά για παράδειγμα, ότι και να φτιάχνω έχει από πίσω του τα μαθηματικά την φυσική και την χημεία….

Κάποτε νόμιζα ότι ήξερα να φτιάχνω θερμάνσεις….

Σήμερα κοιτάζοντας πίσω ξέρεις τι λέω;

Σκατά ήξερα να φτιάχνω….

Κάποια στιγμή ανακάλυψα όρους όπως θερμιδομετρία, μετάδοση θερμότητας, πτώση πίεσης ακόμα και πιο απλά πράγματα όπως βαρύτητα, ατμοσφαιρική πίεση και πολλά άλλα που απλά τα αγνοούσα….

Έτυχε και έπεσα σε φουρνιά μηχανολόγων που δεν ξέρω πως την είδαν προσπάθησαν και ακόμα προσπαθούν να μου λύνουν κάθε μου απορία….

Άρχισα έτσι να ξετυλίγω το κουβάρι και να κατανοώ επιτέλους αυτά που φτιάχνω γιατί τα φτιάχνω….

Αφού αφιέρωσα μερικά χρόνια διαβάζοντας και κάνοντας παρέα με μηχανικούς πίστεψα ότι πλέον είμαι ικανός να διαβάσω βιβλίο για την μετάδοση θερμότητας.

Πήγα και εγώ καμαρωτός καμαρωτός και αγόρασα ένα απλό βιβλίο που μου συστήσανε….

Διάβασα τον πρόλογο και ενθουσιάστηκα ….Ωπα λέω κάτι καταλαβαίνω….

Μέχρι που έφτασα στο πρώτο κεφάλαιο….

Ξέρεις τι πάει να πει σφαλιάρα;

Εφαγα μία που θα την θυμάμαι…….

Κατάφερα και διάβασα μόνο δύο σελίδες και αναφώνησα……

ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΕ

Αυτό το βιβλίο δεν το ακούμπησα ποτέ ξανά…

Σαν βρικόλακα το βλέπω...

Δεν είχα την υποδομή να το διαβάσω….

Αυτή είναι μία βασική διαφορά του μάστορα απο τον μηχανικό ….

Η υποδομή…..

Τώρα αν κάποιοι μηχανικοί επιλέγουν τον εύκολο δρόμο και στην πορεία ξεχνάνε και αυτά που μάθανε είναι άλλη κουβέντα….

Φυσικά και εγώ έχω συναντήσει μηχανικούς που σου κάνουν το άσπρο μαύρο και αυτό είναι άλλη κουβέντα….

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aithilenio, προσθέτω από την δική μου πλευρά:

 

Μηχανικός που δεν <<αναπνέει>> τον αέρα της οικοδομής και του εργοταξίου γενικά είναι διεκπεραιωτής αδειών.

Αν δεν συζητά με τα μαστόρια, αν δεν βλέπει αυτό που κάνει στα χαρτιά πως μεταφράζεται στην πράξη, αν αδιαφορεί για την κατασκευή με τα προβλήματά της και δεν έχει το μεράκι να διορθώνει τα λάθη του τότε ποτέ δεν θα βελτιώνεται σαν μηχανικός.

 

Θα βγάζει μελέτες <<κουβανέζικες>>.

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο σημαντικό:

Ένας μηχανικός έχει φάει ψωμί και αλάτι στα γιαπιά στα οποία έχει δουλέψει

με πολλούς και διαφορετικούς μάστορες. Κάθε συνεργείο και μια άλλη εμπειρία.

Έρχεται κάποια στιγμή η ώρα, που από την περπατησιά του μάστορα στην οικοδομή ξέρει αν του κάνει ή όχι.

 

Και δεν είναι μόνο η τεχνική γνώση που έχει ένας μηχανικός.

Είναι η ικανότητα που έχει να διοικήσει, να ελένξει και να επιβάλει το σωστό!

Γιατί ο μηχανικός εκτός από γνώστης πρέπει να είναι εμψυχωτής και ηγέτης στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio RESPECT!!!!

Φιλε Brasco, αν δεν παμε σε ενα Δυτικό πρότυπο κατασκευής-μελέτης-επίβλεψης, προκοπή δεν πρόκειται να δούμε και συνεχώς θα υπάρχουν αυτοι που εξισώνουν τις υπηρεσίες μας με αυτες των τεχνιτων.

 

Στο θέμα μας τωρα, μπορουν να κατηγοριοποιηθούν τα θέματα ιδιωτών στα οποία πραγματικά αξιζει να απαντησουμε; Θεωρω πως κατι τετοιο είναι πολυ σημαντικο αν θελουμε να δειξουμε στους smods τι ακριβως θελουμε να επιτρέπεται και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφού πιάσαμε αυτό το θέμα να σας πω την γνώμη μου....

Ο μηχανικός πολλές φορές είναι ένας....

Άμα είναι και μάχιμος έχει να κάνει με πολλούς μαστόρους κάθε καρυδιάς καρύδι....

Εκεί είναι η μαγκιά του μηχανικού....

Πως θα πείσει όλους αυτούς ότι είναι ο καπετάνιος και πρέπει και να τον σεβαστούς και πάνω από όλα να τον εμπιστευτούν.

Φυσικά πολλές φορές μπαίνει στην μέση η πίεση τα οικονομικά η ιδιοτροπία του καθενός και ξεφεύγει το πράγμα....

Θα πω και κάτι που συναντώ συχνά....Πολύ συχνά...

Και μιας και μιλάμε για μηχανικούς θα ανεχτείτε την κριτική μου....

Αφορά τους άπειρους και νέους μηχανικούς....

Στην προσπάθεια τους να επιβάλουν την παρουσία τους σε ένα έργο και να καλύψουν την αδυναμία της εμπειρίας πέφτουν σε απανωτά σφάλματα με αποτέλεσμα να χαλάει η σούπα.....

Θα πρέπει να διαχειριστούν την έλλειψη εμπειρία αποκομίζοντας εμπειρία απο τους μαστόρους όσο και αυτό να κοστίζει στο εγώ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αφορά τους άπειρους και νέους μηχανικούς....

Ο άπειρος μηχανικός θα πάει δίπλα σε ένα εργοδηγό ή σε κάποιον παλιό μηχανικό να δουλέψει για κάποια χρόνια.

 

Γενικά πάντα ο άπειρος ξεκινάει από χαμαλοδουλειές προκειμένου και να μάθει την δουλειά

αλλά και να μάθει και τον εαυτό του (αν κάνει για αυτή την δουλειά).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aithilenio, προσθέτω από την δική μου πλευρά:

 

Μηχανικός που δεν <<αναπνέει>> τον αέρα της οικοδομής και του εργοταξίου γενικά είναι διεκπεραιωτής αδειών.

Αν δεν συζητά με τα μαστόρια, αν δεν βλέπει αυτό που κάνει στα χαρτιά πως μεταφράζεται στην πράξη, αν αδιαφορεί για την κατασκευή με τα προβλήματά της και δεν έχει το μεράκι να διορθώνει τα λάθη του τότε ποτέ δεν θα βελτιώνεται σαν μηχανικός.

 

Θα βγάζει μελέτες <<κουβανέζικες>>.

 

Σιγά παιδιά.Πιτσιλάει η πρέσα.

Πόσοι "εργοταξιακοί" ξέρουν τι προβλέπουν οι διάφοροι κανονισμοί και για ποιον λόγο;

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι "εργοταξιακοί" ξέρουν τι προβλέπουν οι διάφοροι κανονισμοί και για ποιον λόγο;

 

Είναι λάθος νοοτροπία ο διαχωρισμός μηχανικών σε "εργοταξιακούς".

Ο κάθε μηχανικος - κατά την γνώμη μου- οφείλει τις ώρες εργοταξίου να ειναι "εργοταξιακος" και τις ώρες γραφείου "μελετητικος".

Διαφορετικά είναι μισός μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.