Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή Ισοδύναμης Διατομής - Μελέτη -Επισκευή


 

Recommended Posts

Ενα απο τα προβλήματα που πραγματικά έχω ερωτηματικά είναι η επισκευή κολόνων και δοκών με ισοδύναμη διατομή και ειδικότερα όταν επισκευάζεται χάλυβας διαφορετικών ιδιοτήτων. Ας πούμε οτι έχω μια δοκό 4 μέτρων με κάτω όπλιση 4 Φ16 S200, απο τα οποία τα 2Φ έχουν μείνει Φ8 στην μέση και για 60 εκ και γίνεται η επισκευή με Β500c πως θα λειτουργήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι εφαρμόζεται πουθενά μία τέτοια τεχνική... Οι επισκευές συνήθως συνίστανται στην προσθήκη ράβδων (ή ελασμάτων), διαφορετικής βεβαίως ποιότητας χάλυβα, τα οποία όμως -εφόσον ο λόγος της επέμβασης είναι η προχωρημένη διάβρωση του αρχικού ωπλισμού- σχεδιάζονται να ικανοποιούν πλήρως τις ανάγκες ώπλισης της κάθε διατομής...

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη κάνεις λάθος διότι σαν μέθοδος αποκατάστασης είναι και στα ΠΕΤΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν το έχω δει ποτέ να εφαρμόζεται η να μελετάται, και δεν μου κάθεται και καλά... Εκτός αν δεν κατάλαβα σωστά τι πάει να πει "μάτιση";

Link to comment
Share on other sites

Στα ΠΕΤΕΠ λένε κόψιμο οπλισμού με απομείωση >5%, συγκόλληση ή άλλη μηχανική σύνδεση με νέο οπλισμό ίσης διατομής.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω προκειμένου περί μεμονωμένης ράβδου και εξαιρετικά εστιασμένης διάβρωσης... Φαντάζομαι ότι εκτός από ίσης διαμέτρου θα πρέπει να είναι και ίδιας ποιότητας. Χώρια που -φαντάζομαι- η επέμβαση αυτή δεν θα μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε θέση της ράβδου...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε θέλω!!!! Σήμερα πχ δεν υπάρχει ( fy / fu = 220 / 340) αλλα Β500

 

Χώρια που -φαντάζομαι- η επέμβαση αυτή δεν θα μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε θέση της ράβδου...

 

αυτή κατά βάση είναι η ερώτηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο υπάρχουν ράβδοι St37 απέχουν πολύ λιγότερο από το StI σε σχέση με το Β500...

 

Πάντως, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω την χρησιμότητα της μεθόδου... Αν μία ράβδος σε μία θέση (ή ελάχιστες ράβδοι σε λίγες θέσεις) έχει απομείωση 5% και όλα τα υπόλοιπα είναι ΟΚ, δεν θα έκανα τίποτα...

 

Αν πολλές ράβδοι σε πολλές θέσεις έχουν απομείωση >5%, θα το γκρέμιζα... (Ναι, ξέρω, όταν δεν μπορούμε να το γκρεμίσουμε κάνουμε μανδύες... :))

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.