Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Σχέδιο πόλεως και καταπάτηση κληροτεμαχίου


Legal

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι μου καλησπέρα σας!!

Θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας σε ένα θέμα που μας ταλαιπωρεί εδώ και χρόνια.

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα και αν χρειαστούν λεπτομέρειες ευχαρίστως να τις δώσω.

 

'Ενας "έξυπνος κύριος" ο οποίος προσπαθεί να καταπατήσει τον χώρο που βρίσκεται μπροστά από το σπίτι μου τελικά κατάφερε να το περιφράξει (να το καταπατήσει στην ουσία) με νόμιμη άδεια περίφραξης ( δεν την πήρε όμως με νόμιμα μέσα).

 

Η "εικόνα" έχει ως εξής Σπίτι-δρόμος (παράλληλος με το σπίτι)-καταπάτηση 33m2

 

1) Μπροστά απο το σπίτι μου υπάρχει πλέον δρόμος, σχεδίου πόλεως με ΦΕΚ,ο οποίος δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα.Μετά την πράξη αναλογισμού θα πρέπει να "κόψω" και 2 μέτρα αυλή!!

Οταν έγινε το σχέδιο πόλεως κανείς δεν μας ενημέρωσε, παρά το μάθαμε κατά τύχη με αποτέλεσμα να προσφύγουμε στο ΣΤΕ, αλλά η απόφαση δεν ήταν θετική λόγο έλειψης στοιχείων,τοτε.

 

2)Ο δρόμος λοιπόν, ορίζεται με το τοπογραφικό του "κυρίου" ως ιδιοκτησία του την οποία φυσικά παραχωρέι απλόχερα στο σχέδιο πόλεως.

 

ΟΜΩΣ

 

βάση πραγματογνωμοσύνης με απόφαση δικαστηρίου διπλανού ιδιοκτήτη (που εγινε διότι είχε τα ίδια προβλήματα με τον "κύριο" και μετρήθηκαν όλα τα εμπλεκόμενα κληροτεμάχια) ο υφιστάμενος δρόμος καθώς και τα 33m2 ανήκουν αποκλειστικά στο κληροτεμάχιο μου και όχι στο δικό του.

 

Ο δικηγόρος μου ,ετοιμάζει αγωγή αλλά μου λεει οτι διεκδικούμε τα 33m2.

Τι μπορώ να κάνω με τον δρόμο ο οποίος έγινε αδιέξοδος μετα το ΣΠ και αποκλειστικά ΜΟΝΟ στο δικο μου κληροτεμάχιο?

Μπορώ να κάνω κάτι για να αποτρέψω την εφαρμογή του ψηφισμένου Σχεδίου πόλεως ή ακόμα και την αλλαγή του αφού εχει πάρει ΦΕΚ?

 

 

Περιμένω την βοήθεια σας και με συγχωρείτε αν σας κούρασα.:oops:

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.