Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχάνημα καθαρισμού παραλίας (Γοπινγκ)


tseronis

Recommended Posts

εαν παρουμε ενα τρακτερ σαν αυτο http://tinyurl.com/3jolds7 μεγαλης ισχυς με χοντρα τσαπια για να μπορει να σκαβει το βοτσαλο και καταμηκος του αξονα υπαρχει μια φυσουνα αναροφησης? σαν σκουπα δηλαδη.Σε πολλες παραλιες υπαρχει και βοτσαλο και λιγο αμμο.Αρα θα τραβαει και αμμο.Οπότε στο δοχειο που θα περισυλλεγονται ότι τραβαει η σκουπα θα έχει σαν σιτα που ναι μεν θα αφηνει την αμμο αλλα δεν θα αφηνει την γοπα!

 

Τωρα υπαρχει ένα θεμα με το χαλικι.Εαν η παραλια ειναι μονο χαλικι ισως μπορεις με την ιδια λογικη (φρεζαρισμα + σκουπα) αλλα οτι ρουφάει να πηγαίνει σε ενα διαχωριστηρα σαν αυτον που χρησιμοποιειται στο ελαιοτριβειο στην πρωτη φαση που διαχωριζει τον καρπο από τα τυχον φύλλα ελιας.Ετσι το χαλικι θα πεφτει και ο αερας θα παρασύρει τις γόπες σας πιο ελαφριές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε tseronis διαβάζοντας το θέμα σου προβληματίστηκα.

Προβληματίστηκα αν το πρόβλημα με τις γόπες θα πρέπει να λύνεται με μηχανολογικά μέσα η με κοινωνική παρέμβαση της πολιτείας…

Σαν καπνιστής έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου να ανήκω κάποιες φορές στην κατηγόρια των όντων όπως τους-μας αποκάλεσες παραπάνω….

Θίχτηκα….

Και πιο πολύ με πείραξε γιατί έχεις δίκαιο….

Αλλά…. Όσοι ηλικιακά είναι εκεί γύρω στα 40 πιθανόν να θυμάστε την γενιά των γονιών μας και τι γινόταν τότε με τα σκουπίδια.

Οι παραλίες ήταν σκουπιδότοποι…. Πολλοί μάλιστα τα θάβανε επιφανειακά.

Τότε θυμάμαι ξεκίνησε από την πολιτεία μία μεγάλη εκστρατεία ευαισθητοποίησης του κόσμου με όλα τα μέσα που διάθετε….

Τηλεόραση, ραδιόφωνο, αφίσες, πανό.

Θεωρώ ότι βελτιώθηκε η συμπεριφορά του κόσμου ιδίως της νεολαίας πάνω στο συγκεκριμένο πρόβλημα των σκουπιδιών σε σχέση με τότε.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι χρειαζόμαστε μηχανές για να μαζεύουμε τις γόπες αλλά έναν τρόπο που η φωνή του tseroni να ακουστεί σε όλα τα αφτιά των Ελλήνων καπνιστών….

ΜΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΤΕ ΣΑΝ ΟΡΝΙΑ.

Εγώ να είσαι σίγουρος ότι την επόμενη φορά που θα βρεθώ στην παραλία θα σε θυμηθώ.

Αυτό λέγετε διαπαιδαγώγηση και αυτή μας λείπει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με ολο τον σεβασμο σε ολους δεν θα μπουμε στην διαδικασια να

σχεδιασουμε και να αναπτυξουμε ενα μηχανημα επειδη ο

νεοΕλλην ειναι μαλαξ και δεν σεβεται τιποτα, ουτε καν το

φυσικο περιβαλλον! Ο εξυπνος που θα σβησει το τσιγαρο στην

αμμο μια μερα μετα απο μια βδομαδα, ενα μηνα, ενα χρονο

θα ξαναπει στην συγκεκριμενη παραλια και θα τα εχει εκει

διπλα του αλλα μαλλον σαν γνηστιος υποκριτης θα κατηγορει

τους αλλους. :-x

 

+1 απο εμενα στον ευσυνειδητο συναδελφο που ξεκινησε αυτο το νημα αλλα

η λυση ειναι απλη, παιδεια η οποια ξεκιναει μεσα απο την οικογενεια.

Αν ολοι μας μαθουμε απο μικρα στα παιδια και στα ανηψια μας οτι

πρεπει οτι σκουπιδι κανουν να το πετουν στο σκουπιδοτενεκε και οχι

στον δρομο και στην παραλια αυτο θα κανουν μεχρι το τελος της ζωης τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για την συμμετοχη σας. Δυστηχως το προβλημα ειναι υπαρκτο.

 

Χτες εβλεπα δυο γονεις να καπνιζουν στην παραλια διπλα μου με το παιδι τους 12 μηνων. Η μανα που ηταν ¨κουρασμενη" εκανε για τριτη φορα μεσα στην 1 ωρα που ημουν στην παραλια διαλειμμα απο τον "ατακτο" υιο που δεν καθοταν ησυχος πανμω στην πετσετα για να κανει ενα τσιγαρακι και συζητουσε το πληθος πανες που αλλαζει στο παιδι με τον πατερα.

Την ρωτησα ποσο κανει ενα πακετο σημερα και πόσα τσιγαρα έχει. 4 Ευρω και 20 τσιγαρα απαντησε αμεσως. Αρα της λεω 4/20 ειναι 20 λεπτα. Οσο δηλαδη κοστιζει μια πάνα. Ο πατερας θυχτικε και πεταχτηκε να πει πως αυτο εχει σχεση με τα γουστα του καθενος. Τον ρωτησα: Την πανα την σκεφτεσαι να την αλλαξεις, το τσιγαρο το σκεφτεσαι οταν το ανάψεις (το οταν το πεταξεις δεν το ρωτησα το θεωρησα υψηλα γραμματα)? Δεν απαντησε...

 

Αρα φιλοι μου επιτρεψτε με να υποθεσω πως με τετοιους γονεις θα εχουν τουλαχιστον αλλη μια γενια που θα πετα τα τσιγαρα του στην παραλια και πως υπαρχει η αναγκαιοτατα για ενα μηχανημα καθαρισμου.:(

 

Πρεπει να προσθεσω μια προυπόθεση για το μηχανημα:

Θα πρεπει να εργαζεται με οσο τo δυνατο λιγοτερη ενεργεια γινεται.

 

Θεωρω πως η απομακρυνση της άμμου θα πρεπει να γινεται στην αρχη της διαδικασιας με κοσκκινισμα διοτι ειναι ενεργειακα πιο αποδοτικο απο τον διαχωρισμο στο τέλος.

 

Ξερει κανεις προμηθευτες τυποποιημενων μηχανολογικων εξαρτηματων για?

Γραναζια, Αλυσιδες, Αλυσομεταφορεις, Κόσκινα, Κυκλωνες που να εχουν καταλόγους online?

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι ο ανθρωπος εχει το μοναδικο προνομιο της αυτο-εξελιξης.

Ετσι,αν και οι γονεις μου καπνιζαν και τους θυμαμαι πριν 30 χρονια να πετανε τα αποτσιγαρα στην παραλια,σημερα μετα απο πολλα χρονια κραξιματος που τους εριξα,πλεον τα μαζευουν σε ενα αδειο πακετο απο τσιγαρα και δεν αφηνουν τιποτα.Ας ελπισουμε σιγα σιγα αυτα τα παιδια να εξελιχθουν και να μην βλεπουμε ποτε και πουθενα σκουπιδια, οπως σε πολλες χωρες του εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα tseronis...

 

Απολογούμαι κι εγώ που τώρα το παίζω (και μάλλον έχω γίνει) οικολόγος...

 

Όταν ήμουνα καπνιστής (σε εφηβική και μετεφηβική ηλικία, έσβηνα κι εγώ τα τσιγάρα μου στην άμμο. Δεν ήξερα/νοιαζόμουνα αν δημιουργείται πρόβλημα....

 

Μετά από 2 περίπου δεκαετίες και ως μη καπνιστής πλέον και πατέρας, εκνευρίζομαι όταν βλέπω γόπες στην άμμο!!

 

Συμφωνώ με την άποψη του aithilenio και τον συγχαίρω γι΄αυτήν του την στάση...

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντησω την ερωτηση που εκανα παραπανω βρηκα τους εξης προμηθευτες:

http://www.alexandris.gr

http://www.boznos.gr

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η λυση για ολα τα προβληματα....

Και για δουλεια των ανεργων μηχανικων και για καθαρες παραλίες.

Βγαινει προκήρυξη για μηχανικους με απαραιτητο προσον την αν-δουλεια και μηνιαιο εισοδημα το 100αρικο.

Εργαλειο μια απόχη....ναι καλα διαβασατε...η απόχη.

Με αυτην θα εχουμε την πιο καθαρη παραλία απο τις γόπες.

και χρηματα απο το γοπινγκ και καθαριοτητα.

Εφαργογη: Πιανεις την αποχη και κρατοντας την καθετα, στον εντοπισμο γόπας τσιγαρου, βυθιζεις την κεφαλη της πισω απο την γόπα,τοσο οσο θα χρειαστει για βαλει μεσα. Στο σηκωμα η γοπα θα παραμενει εγκλωβισμενη και η αμμος στην θεση της.

Τελος τα προβληματα και απολαυστε την θαλασσα και την παραλία!!!

post-39-13188727619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η δικη μου αποψη για την προταση του μηχανηματος.

 

Το εργαλειο καθαρισμου θα εχει μια χοάνη η οποία θα στηριζεται κοχλιοτα σε εναν ατερμονα για να μπορει να ρυθμιζεται η αποσταση της απο το εδαφος αναλογα με την ανωμαλια του.

Για την περιπτωση της αμμωδους παραλιας μπορει να προστεθει κατω απο την χοανη και ενα εργαλειο τυπου χτενι το οποιο βυθιζοντας το με μια κλιση 45' θα αναδυει στην επιφανεια τα σκουπιδια που βρισκονται θαμμενα 2-5 εκατοστα κάτω απο αυτην.

Επίσης θα πρέπει να ειναι ρυθμισιμη και η ενταση αναροφησης αναλογα με το εδαφος που θελουμε να καθαρισουμε.

Δηλαδη σε αμμωδης παραλιες θελουμε σαφως μικροτερη δυναμη αναροφησης απο οτι σε πετρωδης, επισης θεωρω οτι με την μεθοδο της αναροφησης αποφευγουμε την διαλογη σκουπιδιων-πετρων(αναφερομαι σε πετρωδη εδαφη) δεδομενου οτι αυξομειωνοντας την ενταση και την αποσταση μπορουμε να βρουμε το σημειο οπου θα ρουφαει τα σκουπιδια χωρις να κανει το ιδιο και με τις πετρες.

 

Οσον αφορα τον διαχωρισμο των αντικειμενων :

Τα αναροφουμενα υλικα θα οδηγουνται σε ενα κεκλιμενο ''ταψι'' μεσω ενος αυλου που σαν αρχη θα εχει τη χοανη και το τελος του θα ειναι ακριβως επανω απο το ''ταψι'' το οποιο θα πρεπει να ειναι κεκλιμενο και διατρητο.

Διατρητο για να απορριπτει παλι στην επιφανεια της παραλιας τους κοκκους αμμου και τα μικρα πετραδακια συγκρατωντας τα σκουπιδια και κεκλιμενο για να αποριπτει αντικειμενα μεγαλυτερου ογκου π.χ. καπακια, κουταλακια καλαμακια, γοπες σε εναν καδο ο οποιος θα εφαπτεται με το ''ταψι'' στην πλευρα με την μικροτερη κλιση.

 

Σχετικα με την ενεργεια τροφοδοσιας του μηχανηματος πιστευω πως μπορει να ειναι αυτονομο με τροφοδοτουμενο απο ηλιακη-ηλεκτρικη ενεργεια.

 

Οταν βρω χρονο θα παραθεσω και κανενα σχεδιο του πως το φανταζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.