Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας αέρα-νερού 30kW


ggeorge

Recommended Posts

Οπως θα δεις απο αυτο που σου εστειλα:

 

Το δοχείο αδρανείας ελαχιστοποιεί το on – off της Αντλίας Θερμότητας

(Τουλάχιστον για 5-10 λεπτά για αποφυγή υπερθέρμανσης)

 

Λειτουργεί ως συμπληρωματική πηγή υποβοήθησης της θέρμανσης όταν η αντλία δεν επαρκεί ή έχει βλάβη με χρήση αντίστασης η άλλη πηγή.

 

Δυνατότητα εκμετάλλευσης και άλλων πηγών ενέργειας για υποβοήθηση της θέρμανσης και ταυτόχρονα των Ζεστών Νερών πχ ηλιακή ενέργεια.

 

Το μποιλερ τριπλής δουλεύει σαν δοχείο αδράνειας. Εκτός και αν θέλεις να έχεις ξεχωριστό για ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και του φίλου μου του Κοσμά του άρεσε το πρώτο αρχείο να δώσω άλλο ένα που μπορεί να βοηθήσει.

https://rapidshare.com/files/2003711691/Heat_Pumps.pps

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , Φίλε ggeorge πριν απο δυο ημέρες ξεκίνησα ένα σύστημα με yutaki s . Το έργο είναι μονοκατοικια με fan coils για ψύξη - θέρμανση και για ζεστο νερό χρήσης μπόιλερ τριπλής ενεργείας 200 λίτρα σε σύνδεση με ηλιακούς συλλέκτες και το Yutaki s . Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολυ καλές .

Link to comment
Share on other sites

τελικά το θέμα εξελίχθηκε σε μεγάλη πηγή πληροφοριών!:wink:

 

μένω υπόχρεος...

 

 

θα επανέλθω και εγώ με εντυπώσεις αν και ομολογώ θα αργήσω λιγάκι!

 

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ggeorge . Ο kosmas 85 με κάλυψε . Πάντως εγώ προτείνω (και το θεωρώ σωστό) τη χρήση ξεχωριστού δοχείου , ως δοχείο αδράνειας και όχι τη χρήση δοχείου 3-πλής.

Link to comment
Share on other sites

Σε Carrier στα 30kW σε σταθερών στροφών θα κοιτάξεις στον κωδικό 30RQ017 ως 033. Διαθέτει ενσωματομένο υδροστάσιο και έχει δυνατότητα αντιστάθμισης βάση εξωτερικής θερμοκρασίας. Επίσης έχει δυνατότητα ελέγχου εξωτερικής πηγής θέρμανσης με προσθήκη πλακέτας. Σημέίωσε ότι είναι ενεργειακής κλάσης Α.

 

Εναλλακτικά δες της σειρά 30AWH (monoblock inverter) αλλά μέχρι τα 15kW.

 

Μπές στο Carrier.gr για περαιτέρω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον....θα την κοιτάξω και αυτή την εναλλακτική για την εγκατασταση πλέον γιατί η μελέτη έχει κατατεθεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.