Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Κόστος βεβαίωσης στατικής επάρκειας


labrador1966

Recommended Posts

Επειδή επίκειται καταγγελία...

 

Κάτι δεν κολλάει...Αν είναι νόμιμο κλπ δεν απαιτείται η βεβαίωση στατικής επάρκειας. Κατά τα λοιπά ισχύουν ακριβώς όσα γράφει ο terry.

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο έχει εμφανείς ρωγμές σε 2 κολώνες ΦΟ, γι αυτό και θα γίνει καταγγελία.

 

Γνωρίζει κάποιος πόσο εύκολα ή δύσκολα βγάζει απόφαση η Πολεοδομία μετά από καταγγελία για το αν ένα κτίριο (νόμιμο) είναι ετοιμόρροπο; (ή ακατάλληλο από δομική/στατική) -δεν γνωρίζω ακριβώς την ορολογία.

Link to comment
Share on other sites

Πες τα μας όλα από την αρχή για να ξέρουμε. Θα κάνεις καταγγελία; Σε ποιον;

Εν πάσει περιπτώσει δεν έχει νόημα περαιτέρω το θέμα. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που δεν γνωρίζουμε/δεν μας λες. Στο δια ταύτα, πήγαιμε σε κάποιον πολιτικό μηχανικό, πες του τα όλα και θα σου πει τι να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Προς labrador1966

Η στάση του να ψαρεύεις πληροφορίες χωρίς να μας έχεις δώσει τη πλήρη εικόνα της κατάστασης είναι λανθασμένη. Όπως σου είπαν οι συνάδελφοι πρέπει να απευθυνθείς σε πολιτικό μηχανικό. Αυτός θα δει και θα ερμηνεύσει τις ρωγμές και τις αιτίες εμφάνισης τους.

Link to comment
Share on other sites

Η κατά δόσεις πληροφορία από μέρους σας (ακόμα δεν έχουμε καταλάβει για ποιο ακριβώς λόγο σας χρειάζεται η στατική επάρκεια) ειναι κατ'εμέ. Αν παρόλαυτα δεν συμβαίνει κάτι σκοπίμως από μέρους σας απολογούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τότε λάθος μου που δεν έδωσα περισσότερες πληροφορίες. Επιστρέφω σε λίγο με λεπτομέρειες.

 

Οκ λοιπόν. καταγγελία σε ιδιοκτήτη του (νόμιμου) δεύτερου ορόφου ότι λόγο ελλειπούς συντήρησης οι κολώνες του έχουν τέτοιες ρωγμές που πλέον εγώ δεν μπορώ να νοικιάσω τον δικό μου τρίτο όροφο! Πόσο εύκολα η Πολεοδομία θα βγάλει τον δεύτερο όροφο ως "ετοιμόρροπο" ώστε να αναγκαστεί να το επισκευάσει;

 

Δεν γνωρίζω τι άλλες πληροφορίες θέλετε!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα δεν εντοπίζεται τοσο στην συντήρηση,

όσο κυρίως στην μη εφαρμογή των κανονισμών κατά την φάση της κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

...... καταγγελία σε ιδιοκτήτη του (νόμιμου) δεύτερου ορόφου ότι λόγο ελλειπούς συντήρησης οι κολώνες του έχουν τέτοιες ρωγμές που πλέον εγώ δεν μπορώ να νοικιάσω τον δικό μου τρίτο όροφο! Πόσο εύκολα η Πολεοδομία θα βγάλει τον δεύτερο όροφο ως "ετοιμόρροπο" ώστε να αναγκαστεί να το επισκευάσει;

βγαίνει όλο το κτίριο "ετοιμόρροπο" και όχι μονο ο 2ος όροφος

 

επίσης πλη΄ρωνετε όλοι μαζί τη ζημιά του ΦΟ όχι μόνο ο 2ος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαινει ετσι απλα ενα κτηριο ετοιμορροπο...

Αλλα σιγουρα ο χαρακτηρισμος αυτος θα ισχυσει ΓΙΑ ΟΛΟ το κτηριο..

 

Αμεσως σε Πολιτικο Μηχανικο και δικηγορο γτ καταλαβαινω οτι δεν εχετε και τις καλυτερες σχεσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.