Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρακράτηση φόρου 20%


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός και θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι φορολογικό!!

Εχω κανει έναρξη αλλα κόβω Α.Π.Υ. σε άλλο μηχανικό επ ονόματι του,δλδ ουσιαστικά είμαι υπάλληλος του αλλα δεν εχουμε καποια συμβαση εργασίας. Εγω φαίνομαι σαν ελεύθερος εππ. που έκανα μια μελέτη για λογαριασμό του.

¨Εχω κόψει 4 Α.Π.Υ. για φέτος χωρις να καταβάλλω Φ.Ε.Μ. μπορώ να πάω τώρα ή υπάρχει χρονικός περιορισμός?

Γνωρίζεται με ποιο συντελεστή θα φορολογηθώ (μηχανολογος) αν καταβάλλω Φ.Ε.Μ. και με ποιον αν όχι? :wink:

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν καταβάλλεις ΦΕΜ

σου παρακρατά φόρο 20% της αμοιβής σου (χωρίς το ΦΠΑ)

το 2009 θα σου δώσει βεβαίωση οτι αυτός πλήρωσε το ποσό που παρακρατήθηκε στην εφορία του.

 

το θέμα έχει εξαντληθεί, διάβασε παλαιότερες δημοσιεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ο "εργοδότης" σου είναι υποχρεωμένος να σου έχει κάνει πρακράτηση φόρου 20% στο καθαρό ποσό της απόδειξης (προ ΦΠΑ).

Δεν καταβάλλεις εσύ το ΦΕΜ.

Πιθανώς όμως να μην το γνωρίζει.

Στο τέλος του έτους θα σου δώσει μια βεβαίωση του φόρου που σου έχει παρακρατήσει την οποία θα βάλεις στην δήλωση.

 

Τώρα μέσα στο 2μηνο από τότε που έκοψες την απόδειξη πρέπει να καταθέσει την παρακράτηση στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου απορια ειναι...και αν ο ργοδοτης μου δεν το καταβαλει τί να κάνω? εχω επιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Η παρακράτηση 20% γίνεται όταν κόβεις Α.Π.Υ. για υπηρεσίες που έχεις προσφέρει σε εταιρεία ( Α.Ε. Ε.Π.Ε) κτλ. ΦΕΜ συμπληρώνεις μόνο όταν υπογράφεις κάποια άδεια (αυτά από την εμπειρία μου όταν δούλευα σε Α.Ε.)

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν καταθετουμε μια αδεια οποιαδηποτε και μπαινουν λεφτα στην ΕΤΕ πρεπει να κοβουμε υποχρεωτικα κα ΑΠΥ δεν φτανουν οι αποδειξεις της τραπεζας και αυτο το καταθετουμε μαζι με το φεμ??

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, διοτι σε αλλές περιπτώσεις ο φόρος που παρακρατείται είναι διαφορετικός (π.χ. για Πολεοδομική Άδεια 10%)

 

παιδιά,

άλλο παρακράτηση φόρου 20% > παροχή υπηρεσιών σε εταιρία ή ελ επαγγελματία

άλλο προκαταβολή φόρου ΦΕΜ 10% ή 4% (τοπογραφικό) > για άδεια

 

μην μπερδεύετε τους όρους γιατί δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε

 

giannisp

ναι, πρέπει να κόψεις απόδειξη ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.