Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσαύξηση όδευσης διαφυγής


sdim

Recommended Posts

Γνωρίζω ότι οι οδεύσεις διαφυγής μπορούν σύμφωνα με τις ειδικές διατάξεις να προσαυξηθούν αν εγκατασταθεί σύστημα πυρανίχνευσης ή πυρόσβεσης.

 

Μπορείτε να μου θυμίσετε ποιες είναι αυτές οι διατάξεις; Με ενδιαφέρει κυρίως για κτίριο γραφείων και βιομηχανικό, θέλω να δω ακριβώς πόση είναι η προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ειδικές διατάξεις είναι τα άρθρα του κανονισμού πυροπροστασίας που ορίζουν τις απαιτήσεις για κάθε χρήση ξεχωριστά (τα τέσσερα πρώτα άρθρα του κανονισμού είναι τα γενικά).

 

Για τα γραφεία δεν είδα επιτρεπόμενη προσάυξηση, ενώ για τις βιομηχανίες δες άρθρο 11, παρ 2.1.3, σελ 61. Για βιομηχανίες, υπάρχει επιτρεπόμενη προσαύξηση για μορόροφα κτίρια, αν εγκατασταθεί δίκτυο καταιονητήρων και φωτισμός ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Στην παράγραφο 2.1.3 του άρθρου 8 λέει "Το όριο αυτό μπορεί να προσαυξάνεται σύμφωνα με την παρ. 2.2.1. του άρθρου 2 του παρόντος."

 

Στην παρ. 2.2.1 του άρθρου 2 λέει "Όταν υπάρχει αυτόματο σύστημα πυρανίχνευσης, η απροστάτευτη απόσταση διαφυγής επιτρέπεται ν’ αυξάνεται, όπως καθορίζεται συγκεκριμένα στις Ειδικές Διατάξεις."

 

Από εδώ και πέρα είναι η απορία μου, πόση είναι η προσαύξηση και που στο καλό καθορίζεται στις ειδικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό φοβόμουνα.

 

Φαντάζομαι από τώρα την έκφραση του αρχιτέκτονα όταν μάθει ότι πρέπει να προσθέσει σκάλες για διαφυγή.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.