Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια αρχιτέκτονα σε πολιτικό μηχανικό για στατική μελέτη


 
anavatis

Recommended Posts

Τωρα στα λογια μου ερχεσαι..

Ο συναδελφος αναβατης θα εβαζε τα τοιχωματα εκει που τον βολευαν (αυτο ξερει τη νομοτελια των υλικων) και θα μου ελεγε οτι μορφωσε και τον ΦΟ....

δηλάδη ο συναδελφος ΠΜ πως θα τα βάλει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλα σου ξαναλεω οτι δεν ειναι δουλεια σας η διαταξη των στυλων (που ειναι και το σημαντικοτερο)..

Και δεν βρισκω το λογο να το κανετε εσεις και να μην γινει σε συνεργασια με τον ΠΜ...

 

στην διαδικασία κολλάς.

με τον ΠΜ που συνεργαζόμουνα η διαδικασία ήταν:

προμελέτη - έγκριση πελάτη - ενδεικτικός ΦΟ στον ΠΜ - έγκριση ΠΜ - πιθανές προσαρμογές - τελική προμελέτη - έγκριση πελάτη - τελική μελέτη - ΦΟ από ΠΜ - πιθανές προσαρμογές - Μηχανολόγος - πιθανές προσαρμογές - ΠΜ προσαρμογές ΦΟ (είχα ζόρικο μηχανολόγο και προ ΚΕΝΑΚ) - οριστική Αρχιτεκτονική μελέτη. Αν υπήρχαν σοβαρές προσαρμογές περνούσε από τον πελάτη άλλη μια φορά πριν την οριστικοποίηση.

Αν ήταν μη συμβατική λύση μιλούσαμε και πριν την ολοκλήρωση της προμελέτης για την αποφυγή εκπλήξεων. Γενικά -ίσως επειδή συνεργαζόμασταν πολλά χρόνια - του ζητούσα από την αρχή να μου εγκρίνει τον κατασκευαστικό κάνναβο και τα υπόλοιπα κυλούσαν ομαλά.

Πάντως με αυτήν την διαδικασία, ούτε τσακωθήκαμε ποτέ, ούτε κτίριο μας έπεσε.

Link to comment
Share on other sites

myri, ο ΠΜ, θα δώσει αγώνα ώστε να είναι σωστά διατεταγμένα και θα φάει τα ...μουστάκια του με τον αρχιτέκτονα για τις κεφαλές ώστε να μην καταλήγει κάθετα στο 30άρι τοιχίο, δοκάρι. :D Επίσης θα ζητήσει τοιχία τύπου Γ στις γωνίες και θα μετατοπίσει το άνοιγμα. :D Και πολλά ακόμα που η άρνησή τους θα τον αναγκάσει να οδηγηθεί στο πλησιέστερο μπαρ. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ή μεχρι το ψυγειο..

Να παρει 2 μπυρες.... :smile:

 

Δεν μιλαω για εμπειρους ΠΜ που εχουν δει πολλα κια εχουν το μεταλλικο φλασκι με το ουισκι στο πρωτο συρταρι.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

αφού λοιπόν δεν αναγνωρίζετε καμία πραγματικότητα σε αυτά που σας είπα μέχρι στιγμής...θα ρωτήσω κάτι άλλο...

συνεργάζεστε και με μηχανολόγο και με ηλεκτρολόγο....????

ή εκεί ο ένας μπορεί εύκολα να κάνει τη δουλειά του άλλου????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουμε επι της διαδικασιας που περιγραφεις..

 

αυτή θα έπρεπε να είναι η διαδικασία για κάθε μελέτη ανεξαρτήτως μ2 για όλους.

Δυστυχώς δεν είναι :sad:

Οι πάντες κάνουν τα πάντα, γιατί "έχουν πείρα", γιατί "σιγά που χρειάζεσαι αρχιτέκτονα για 120μ2", γιατί "ξέρεις πόσα σπίτια έχω χτίσει εγώ?" και πάει λέγοντας.

τελικά χαίρομαι που απαλλάχτηκα από το "επάγγελμα" & έμεινα μόνο με την "ιδιότητα".

 

@dimitris85

ναι, συνεργαζομουνα και με ΗΜ & ΜΜ και ΑΤΜ.

ο καθένας στην ειδικότητα του και στα χωράφια του.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε κτίριο (και ειδικά αν είναι μεγάλο και πολύπλοκο) πρέπει να έχει συνεργασία σε όλους τους μηχανικούς. Από αρχιτέκτονα μέχρι μηχανολόγο.

 

Τα πεθεμενατζίδικα ήταν της μόδας του 80 και από ότι βλέπω ακόμη συνεχίζουν...

 

Μια μελέτη-κατασκευή θέλει συνεργασία των ανάλογων μηχανικών.

Από τον τοπογραφο που θα σου πει για το οικόπεδο και τους συντελεστές μέχρι τον ηλεκτρολόγο που θα τραβήξει τις γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οχι οπως τον βολευουν..

αυτό που 'υπονοείς' ισχύει για όποιον κρύβεται πίσω από το δάκτυλο του

Διαβασε τις συμβουλες προς αρχιτεκτονες.. :wink:

εγώ πάλι λέω να το διαβάσουν μερικοί ΠΜ που πραγματικά

απορώ πως πήρανε πτυχίο ή αν το αλτσχαιμερ τους έκανε να ξεχάσουν ακόμη και τα βασικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.