Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο πάνω από μπάζωμα πάνω από υπόγειο.


petsagouris

Recommended Posts

Είναι λίγο ανορθόδοξο, αλλά θα ήθελα την γνώμη της κοινότητας στην συγκεκριμένη περίπτωση όσο αφορά στην ερμηνεία της νομοθεσίας για τα υπόγεια, την στάθμευση και τα σχετικά.

 

Παρακαλώ δείτε:QAfxD.jpg

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι για λόγους συνέχειας του φ.ο. το υπόγειο αυτό θα πρέπει να φτάνει ως το πρωτο, άλλο απο εκεί και ύστερα αν θα έχει κάποιο μπάζωμα. Αλλά δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορεί να γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει κανονικά Φ.Ο. μεταξύ της οροφής του Υ(στάθμευση) και του δαπέδου του Υ. (και θα διατρέχει όλο το ύψος της οικοδομής).

 

Το αν μπορεί προκύπτει υπόγειος χώρος (Υ) είναι το βασικό μου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

petsagouris ανακάλυψες ένα νέο είδος χώρου για τον 3843/10. Τον ημιυπόγειο!!!

Πέρα από την πλάκα, απο τη στιγμή που δε σχεδιάζεις πέδιλα στην οροφή του χώρου στάθμευσης, στατικά η λύση είναι σωστή.

Νομοθετικά ή κατά ΓΟΚ δεν έχω υπ' όψιν κάποια διάταξη που να το απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει κανονικά Φ.Ο. μεταξύ της οροφής του Υ(στάθμευση) και του δαπέδου του Υ. (και θα διατρέχει όλο το ύψος της οικοδομής).

 

Το αν μπορεί προκύπτει υπόγειος χώρος (Υ) είναι το βασικό μου πρόβλημα.

 

Το βασικό σου ερώτημα το απαντάει ο ΓΟΚ και οι σύγχρονες κείμενες διατάξεις.

Δες Γοκ περί υπογείων και κείμενες διατάξεις πότε επιτρέπεται δευτερο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό σου ερώτημα το απαντάει ο ΓΟΚ και οι σύγχρονες κείμενες διατάξεις.

Δες Γοκ περί υπογείων και κείμενες διατάξεις πότε επιτρέπεται δευτερο υπόγειο.

 

Λέει ουσιαστικά: 1ο υπόγειο αποθήκες από εκεί και κάτω όσα θέλουμε με χρήση στάθμευσης (συμβολαιογραφικά δεσμευμένες) ...

 

Τώρα σε αυτήν την περίπτωση εγώ ναι μεν είμαι μέσα σε αυτό αλλά ρωτάω μόνο και μόνο επειδή παρεμβάλλεται το μπάζωμα.

 

Αφού κάποιος δεν είδε κάτι εξόφθαλμο μέχρι στιγμής προχωράω έτσι και ενημερώνω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσολαβούν μπάζωμα σε τι εξυπηρετεί;

Δοθέντος ότι τεχνικά και κατασκευαστικά είναι "δύσκολη" επιλογή, πρέπει να υπάρχει πολύ σημαντικό κίνητρο...

Link to comment
Share on other sites

Το μεσολαβούν μπάζωμα σε τι εξυπηρετεί;

Δοθέντος ότι τεχνικά και κατασκευαστικά είναι "δύσκολη" επιλογή, πρέπει να υπάρχει πολύ σημαντικό κίνητρο...

 

Η μελέτη είναι στο στάδιο ελέγχου κατά Γ.Ο.Κ. Στην αρχική μελέτη εκεί που ήταν το μπάζωμα ήταν υπόγειο με χρήση αποθήκης. Η νομοθεσία για τους πολλαπλούς υπόγειους ορόφους, απαγορεύει χρήση αποθήκης σε υπόγειο πέραν του πρώτου και υπαγορεύει πέραν του πρώτου να έχουν όλοι οι υπόγειοι όροφοι χρήση στάθμευσης (όπως λέω και παραπάνω). Αυτό δεν το είχα υπόψιν μου και είναι πλέον πάρα πολύ αργά να αλλάξει η Αρχιτεκτονική μελέτη σε τόσο μεγάλο βαθμό (να βυθιστεί σχεδόν έναν όροφο δηλαδή) έτσι ώστε να πληρεί το "αποθήκη και από κάτω στάθμευση" της νομοθεσίας.

Πέραν του χρόνου που απαιτείται να μελετηθεί σχεδόν από την αρχή το κτίριο, η βύθιση καθιστά την θέα των διαμερισμάτων της οικοδομής υποδεέστερη της δυνατής, πράγμα το οποίο είναι πολύ σημαντικό για τον πελάτη.

 

Με λίγα λόγια: είναι κατά κύριο λόγο, παράγοντας χρόνου και παράγοντας κτιριακού ύψους.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί αυτό το δέυτερο υπόγειο, εν προκειμένου πρώτο. Δεν το κάνεις διπλού ύψους? (με ψευδοροφή έστω, αν έχεις περιορισμό ύψους).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.