Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Δημιουργία μπαλκονόπορτας. Θα εχει ιδια χαρακτηριστικα μόνωσης σε σχεση με το τοίχο?


corsakias

Recommended Posts

Στο σαλονι μου σκέφτομαι να δημιουργήσω ενα μεγαλο ανοιγμα προς τη βορεινή βεράντα λογω άνεσης, θέας κλπ . Ο τοίχος ειναι τούβλο 20cm με εξωτερικη μονωση 3cm.

Αναρωτιεμαι εαν με ενα καλό κούφωμα και ποιοτικά τζάμια θα εχω την ίδια ή και καλύτερη μόνωση ή όχι.

Διοτι αν "χασω" πολύ σε θερμική άνεση καλύτερα να μην προχωρήσω και επιβαρύνω ενεργειακα το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κανείς τους υπολογισμούς σου (φορτια-απωλειες) και να δεις ποσό χάνεις. Τουλάχιστον κατα προσέγγιση. Μετα θα κρίνεις αν σε καλύπτουν οι θερμίδες της θέρμανσης -ψύξης που έχεις εγκατεστημένα.Και τι σε συμφέρει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

H θερμική άνεση αντικαθίσταται , η ψυχική άνεση και η ανάταση που μπορεί να σου προσφέρει μιά ωραία θέα , όχι .

 

Δεν είμαστε μόνο μηχανικοί , αλλά και άνθρωποι και η ποιότητα ζωής μετριέται με πολλούς τρόπους .

Link to comment
Share on other sites

corsakias

 

Σου εχω ξανακανει παρατηρηση..

Γτ δεν διαβαζεις του Κανονες συμμετοχης και ανοιγεις θεμα οπου σε βολευει???

Link to comment
Share on other sites

Τους εχω διαβασει και δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το λαθος μου. Την προηγουμενη φορα νόμισα ηταν η ορθογραφια μου και ο τιτλος όπου και διορθωσα.

 

Αν δεν μου πεις τι ακριβως ενοχλει δεν με βοηθας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.