Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπιτρεπτή τιμή αντίστασης γείωσης σε ΤΤ


keyranos

Recommended Posts

Θέτω το εξής ερώτημα¨

η σωστή τιμή της μέτρησης αντίστασης γείωσης για την συμπλήρωση στην

ΝΕΑ ΥΔΕ σε τι τιμή πρέπει να κυμένεται ?...

 

αναφέρομαι για επανέλεγχο σε σύστημα ΤΤ και οπου η γείωση βρίσκεται στην ύδρευση.(κατασκευες πριν 1974).πρέπει να είναι το μέγιστο 1Ω (για μετρηση παντα με βρονχο σφάλματος) ή είναι περισοτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανόν είναι να πιάσεις το τζόκερ παρά να πετύχεις τιμή αντίστασης γείωσης έως 1 Ω σε παλιές εγκαταστάσεις.Το πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 δεν ορίζει μέγιστη τιμή αντίστασης γείωσης,απλός μας λέει οτι Ζs *Ia <= Uo οπου Ζs είναι η σύνθετη αντίσταση του βρόχου σφάλματος ,Ιa το ρέυμα που προκαλεί την αυτόματη λειτουργία της διάταξης προστασίας και Uo η ονομαστική τάση.

Link to comment
Share on other sites

hector, τα παραπάνω ορίζονται για σύστημα ΤΝ. Για ΤΤ ισχύει άλλος περιορισμός.

 

Η συγκεκριμένη εγκατάσταση βέβαια πρέπει να ελεγχεί κατά ΚΕΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

έθεσα το ερώτημα γιατί έχω μετρήσει δυο σπίτια στην κυψέλη στην ίδια διεύθυνση το ένα έδειχνε 7Ω και το άλλο έδειξε 71,8 (φυσικά είναι εκτός ορίων).

και σε άλλες διο περιπτώσεις σε άλλες περιοχές πάλι έδειξε μεγάλς τιμές

 

φυσικά έχω μετρήσει και 3 περιπτώσεις στα Πατήσια και μμια μαρουσι όπου ήταν 1Ω

 

μετρήσεις γίνανε με macrotest

Link to comment
Share on other sites

Ναι miltos έχεις δίκιο.Στην περίπτωση που έχουμε σύστημα ΤΤ ισχύει η συνθήκη RΑ * Ia <= 50V,(η προηγούμενη ήταν για σύστημα ΤΝ.) οπού RA

είναι το άθροισµα των αντιστάσεων του ηλεκτροδίου γείωσης και του αγωγού προστασίας.Στην παραπάνω περίπτωση η μέτρηση της σύνθετης αντίστασης του βρόχου σφάλματος δίνει τιμή μεγαλύτερη απο την πραγματική τιμή της αντίστασης γείωσης.

 

ΕDIT.Eχω ακούσει οτι το macrotest δεν μετράει τιμή μικρότερη του 1 Ω.

Εγώ έχω το TESTBOY TV 455.Κάνει τέστ και σε ΔΔΕ τύπου Β και πολύ γρήγορο θα μπορούσα να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.