Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση νέας οικ.άδειας με κτίρια προ του 55


Recommended Posts

Καλησπερα,θα ήθελα να ρωτήσω τα εξης :

σε ενα οικοπεδο 1000 τ.μ θελω να βγάλω νεα οικοδομικη άδεια για νεο κτιριο 150 τ.μ στο οποιο οικοπεδο υπαρχουν παλια κτιρια - μια κατοικια 150 τ.μ και μια αποθηκη 85τ.μ- προ του 55. τα παλια κίρια οπως και το οικοπεδο ανήκουν στον πατερα και το νεο κτιριο θα ανήκει στον γιο. Ρώτησα στην πολεοδομια και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να χωριστεί το οικοπεδο απλα ο πατερας κανει μια υπευθυνη δήλωση ότι παραχωρει στον γιο του ενα κομματι του οικοπέδουγια να κτίσει.ο λογιστης ομως μου ειπε οτι αυτο δεν ισχύει με την υπευθυνη δήλωση, οτι το νεο κτίσμα θα ανήκει και αυτό στον πατέρα- ο οποίος θα φορολογηθεί για δυο ακίνητα στο ίδιο οικόπεδο και ότι η οικοδομική άδεια δεν μπορεί να βγει στο όνομα του γιού.

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;πρέπει όντως το οικόπεδο να χωριστεί, να γίνουν νεα συμβόλαια κτλ;

Link to comment
Share on other sites

φωφώ

 

Καλώς όρισες!

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με υπεύθυνη δήλωση όπως σου είπαν ή όπως κατάλαβες ότι σου είπαν σωστή δουλειά δεν γίνεται...

 

Η άδεια μπορεί να εκδοθεί στο όνομα του γιου με συγκατάθεση του πατέρα χωρίς να αναφέρεται ότι παραχωρεί κάποιο τμήμα οικοπέδου για τον σκοπό αυτό.

Όπως είπε όμως και ο λογιστής το νέο κτίριο θα ανήκει και αυτό στον πατέρα.

(Η οικ. άδεια δεν είναι και τίτλος ιδιοκτησίας.)

 

Για να δούμε τώρα αν μπορεί να γίνει κατάτμηση του οικοπέδου ή κάποια άλλη σύσταση πρέπει να ξέρουμε τους όρους δόμησης της περιοχής που ανήκει το οικόπεδο.

 

Αυτά προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Για την υπεύθυνη δήλωση είμαι σίγουρη αυτό μου ζήτησαν.

το οικόπεδο μπορεί να χωριστεί το έχω ελέγξει,τώρα είναι απαραίτητο να βγάλουμε και δεύτερη άδεια νομιμοποιησης για τα κτίσματα προ του 55; στο διαχωρισμό θα εχουμε ένα οικοπεδο με το κτίσμα προ του 55 και ένα οικοπεδο καθαρό για να κτιστεί το σπίτι του γιου?

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη δήλωση παραχώρησης τμήματος οικοπέδου για οικοδόμηση πρώτη φορά ακούω...

 

Όπως και να έχει αφού γίνεται κατάτμηση και το νέο οικόπεδο είναι καθαρό από κτίσματα δεν χρειάζεται καμία νομιμοποίηση των υπαρχόντων κτισμάτων του "γειτονικού" πλέον οικοπέδου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.