Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι εχω μπερδευτεί με τον υπολογισμό του προστιμού, δν βγάζει νοημα το νομοσχέδιο. Πιστεύω πως θα χρειαστουν πολλές απαντήσεις απο την μεριά του ΥΠΕΚΑ!!!

 

Να θέσω 2 προβληματισμούς:

 

Σε προσθήκη καθ' ύψος 100 τμ από τα οποία ΜΟΝΟ στα 20 λόγω αναβαθμού έχουν υπέρβαση καθ' ύψος, ο συντελεστής για την εν λόγω αυθαιρεσία θα πολλαπλασιάσει και τα 100 τμ ή μόνο τα 20???

 

Δλδ το πρόστιμο θα το υπολογίσω

1) 100*1000*0,15*ο,4*1,3*1,2=9360ευρώ ή

2) 80*1000*0,15*0,4*1,3 +20*1000*0,15*0,4*1,3*1,2=8112

Ποιο από τα 2 πρόστιμα είναι το σωστο???

 

Τέλος αυτό με τις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις τι είναι???Πείτε καμία τέτοια περίπτωση??

Μήπως εννοεί πως για κάθε απο τις παραπάνω παραβάσεις(δόμηση +υψος) θα προσθέσουμε και ένα 500αρι στο πρόστιμο????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι να καταθέσω και εγώ μια απορία μου. Απ' οτι διαβάζω και είναι σχετικά σαφές δεν μπορούν να συμπεριληφθούν προς τακτοποίηση κτίσματα που βρίσκονται σε δασικές εκτάσεις. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κάποιο κτίσμα δομήθηκε κανονικά με Αδεια οικοδομής και εκ των υστέρων χαρακτηρίστηκε η έκταση δασική? Θα μπορεί να τακτοποιηθεί υπέρβαση σε αυτό το κτίσμα ή εφόσον υπάγεται στην περίπτωση 3 του άρθρου 23 δεν μπορεί να συμπεριληφθεί ως ακίνητο σε δασική έκταση? Να σημειώσω ότι στο άθρο 24 λέει ότι...μπορεούν να συμπελιληφθούν αν δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο κατασκευής η χρήση τους, που εφόσον υπάρχει άδεια δεν απαγορευόταν, και εφόσον δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθρου 23.- εδώ μας τα χαλάει!

 

Ποιά είναι η αποψή σας? :o

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως επειδή είχαν άδεια επιτρέπονταν; Πως αυτή η περιοχή κηρύχθηκε δασική εκ των υστέρων; Πριν δηλαδή δεν ήταν;

Ξέρω περίπτωση που λίγο πριν την έκδοση της Ο.Α. "ανακαλύφθηκε" πως είναι σε ζώνη απαλλοτρίωσης του ΟΣΕ. Και να είχε άδεια θα ήταν άκυρη.

Για ψάξτο λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις καταλάβει αν θα μπορούν να τακτοποιηθουν οι η/χ οι κλεισμένες πυλωτες και τα υπόγεια που αλλάξανε σε κατοικίες με το νεο νομο? αναφέρομαι προφανω για οικοδομές μετα το 2009 οπότε και δεν γινοταν κατι με τον 3843. αν ναι θα εχεις τα 500σαρικα η κανονικα υπερβαση δομησης κτλ... από το νομο πάντως δεν εβγαλα ακρη πως να υπολογισω το πρόστιμο βέβαια απ ότι βλέπω δεν είμαι και ο μονος!!!

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε οι η/χ που δνε μπηκαν στον3843 πανε με αυτον.....τωρα θα αναγκαστουν και αυτοι που θα μπορουσαν να μπουν και δεν μπηκαν να μπουν στον 4014 αν δεν το αποφασισουν τελυταια στιγμη μιας και ο νομος 3843 σε 1 μηνα ληγει.....

 

 

το θεμα ειναι οτι οι η/χ επειδη ειναι κατω αποι 20 τ.μ θα πανε το ελαχιστο 2000

 

και ολα τα υπολοιπα καπου στα 2πλασια αποτι εβγαζε ο 3843

Link to comment
Share on other sites

Οι η/χ όμως δεν ανήκουν στους βοηθητικούς χώρους??Επομένως μήπως έχουν μειωτικό συντελεστή στο 50%, δηλαδή 1000ευρώ(για αυθαίρετη κατασκέυή<20τμ) και 500 ευρώ το παράβολο??

Link to comment
Share on other sites

A. Οι η/χ όμως δεν ανήκουν στους βοηθητικούς χώρους??

Β. Επομένως μήπως έχουν μειωτικό συντελεστή στο 50%, δηλαδή 1000ευρώ(για αυθαίρετη κατασκευή<20τμ)

Γ. και 500 ευρώ το παράβολο??

 

Α. Εφόσον έκλεισες τον Η/Χ και τον μετ έτρεψες σε κατοικία, είναι κύριος χώρος.

 

Β. Δεν μπορείς να ανήκεις στην περίπτωση άρθρο 24, παρ. 6β (επιφ. < 20Μ2) και ταυτόχρονα να έχεις μείωση 50% λόγω βοηθητικού, και

 

Γ. Το παράβολο πάντα συμψηφίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Μία ερώτηση και από εμένα. (Αφορά τυχαία περίπτωση)

Ισόγεια κατοικία (κύρια και μοναδική) κατασκευάστηκε το 1980 χωρίς καθόλου οικοδομική άδεια (αυθαίρετη τελείως δηλαδή) εμβαδού Ε=100 μ2, εντός σχεδίου (εντός οικισμού) με ΤΖ=1000 Ευρώ. Το πρόστιμο λοιπόν υπολογίζεται ώς εξής: Π=ΤΖ*ΤΜ*0,15*συντ1*συντ2*συντ3*συντ11*συντ12 (δεν λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστές 5,7,8,9 καθώς δεν έχω οικοδομική άδεια), έχουμε λοιπόν Π=1000*100*0,15*2,0*1,0*0,4*1,0*0,15=1800 Ευρώ. Κάνω κάτι λάθος???

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν είναι σωστός ο υπολογισμός προστίμου στην παραπάνω ερώτηση???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.