Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ευχαριστώ letom...έτσι πιστεύω κι εγώ...κι ένα αυθαίρετο μπαλκόνι 16,50τμ?..500ευρώ?
Εδώ που τα λέμε, αν υπάρχει υπόλοιπο δόμησης τότε ο κλεισμένος Η/Χ ίσως να θέλει απλώς παράβολο και έκδοση άδειας μέσα σε 3 χρόνια.

Το αυθαίρετο μπαλκόνι μάλλον θα πάει με αναλυτικό..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kane

Το 352€ με ξενίζει. Μάλλον δεν είναι αυτή η ΤΖ

Η ανέγερση προ του 83 δεν μπορεί να αποδειχθεί με την σύνδεση της ΔΕΗ διότι η σύνδεση έγινε για το νόμιμο κτίσμα. Άλλος τρόπος πρέπει να βρεθεί. Α/Φ μήπως;

 

Το πρόστιμο δεν μπορεί να υπολογισθεί με τα στοιχεία που παραθέτεις.

 

Kι όμως, 352ε γράφει στον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Δυστυχώς Α/Φ δεν υφίσταται μιας και δεν υπάρχει κτηματολόγιο.Εχω βρεί απο την εφαρμογή του συναδέλφου chrisven το οικόπεδο με τα κτίσματα, αλλά δεν έχει κάπου ημερομηνίες.

Επίσης στους χάρτες διανομής, πάλι τπτ, (λογικό) μιας και ειναι του 73'

 

Ποιά στοιχεία χρειάζονται περαιτέρω; στο χρήσιμο λινκ meleth.gr αυτά είδα πως απαιτούνται για τον υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μια βοήθεια στο εξής:

 

Στο πατρικό μου,η γιαγιά είχε φτιάξει μια προσθήκη στην υπάρχουσα κατοικία της, για την οποία υπάρχει άδεια.

Η αυθαίρετη προσθήκη είναι περίπου 40τ.μ. και περιλαμβάνει σκάλα ένα υπνοδωμάτιο και μια τουαλέτα.

Για να υπολογίσω το πρόστιμο τώρα:

 

Τιμή ζώνης = 352ε

Θέση = εντός σχεδίου

Χρήση = εδώ τι επιλέγω,εφόσον είναι πλέον κομμάτι της κύριας κατοικίας σαν προσθήκη; (προσωπικά έβαλα "κύρια και μοναδική κατοικία")

Δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, για την προσθήκη.

Ανέγερση = προ του 83 (μπορεί να αποδειχθεί με την 1η ηλεκτροδότηση).

 

Τα υπολογίζω σωστά; 500ε παράβολο και 253.44ε πρόστιμο.

 

40*352*0,15*1,0(υπάρχει ΟΑ)*1,0(εντός)*0,4(κύρια κατοικία)*1,0(καμία αλλαγή χρήσης)*κουτάκι 5 (εάν υπερβαίνει τη δόμηση της ΟΑ-τώρα εδώ μπορεί να πάει και με της περιοχής) * κουτάκι 6 (αν έχεις υπέρβαση ύψους)*κουτάκι 7(αν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης) * κουτάκι 8 (εάν τυχόν παραβιάζει πλαϊνή απόσταση από όριο) * 0,15 = και ότι βγει

 

Τώρα κρατάω μία επιφύλαξη πάμε με τη δόμηση και κάλυψη της περιοχής ή της αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Eδώ με μπερδεύεις. Εφόσον μιλάμε για προσθήκη, δε θα έπρεπε να επιλέξω "μη ύπαρξη Ο.Α.";

Ετσι το υπολόγισα απ'το meleth.gr και βγαίνει το ποσό που λέω.

 

Οπως καταλαβαίνω εγώ,για να επιλέξω ύπαρξη Ο.Α. θα σημαίνει πως βγήκε η Ο.Α. και αντι για 100τμ έχτισε 140τμ.

Δεν εχει γίνει όμως αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ με μπερδεύεις. Εφόσον μιλάμε για προσθήκη, δε θα έπρεπε να επιλέξω "μη ύπαρξη Ο.Α.";

Ετσι το υπολόγισα απ'το meleth.gr και βγαίνει το ποσό που λέω.

 

Οπως καταλαβαίνω εγώ,για να επιλέξω ύπαρξη Ο.Α. θα σημαίνει πως βγήκε η Ο.Α. και αντι για 100τμ έχτισε 140τμ.

Δεν εχει γίνει όμως αυτό.

 

Για να καταλάβω το κτίριο που ήδη υπάρχει στο οικόπεδο εκτός της προσθήκης δεν είχε άδεια? Αυτό κατάλαβα ότι υπάρχει,αν ναι βάζεις υπάρχει Ο.Α.,αλλιώς καμία αυθαιρεσία δεν έχει ΟΑ ούτως ή άλλως. Γενικά εάν σε μία ιδιοκτησία υπάρχει κτίριο με ΟΑ, όλες οι λοιπές αυθαιρεσίες πάνε με ύπαρξη Ο.Α.

 

Όσο για την ΤΖ, η τοπική πολεοδομία θα έχει σίγουρα πίνακα από τη στιγμή που χρειαζόντουσαν τις τιμές αυτές για τον υπολογισμό προστίμου του 3843. Το 352 ακούγεται όντως περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Kι όμως, 352ε γράφει στον λογαριασμό της ΔΕΗ.

 

Στους λογαριασμούς της ΔΕΗ συχνότατα υπάρχουν λάθη ως προς την ΤΖ. Το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία. Μπορείς να παίρνεις μια πρώτη εικόνα αλλά όταν είναι τόσο μικρή η τιμή, μη βασίζεσαι εκεί γιατί είναι σίγουρα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ συνάδελφοι, δεν το γνώριζα περί της τιμής ζώνης...Με μια μικρή έρευνα την βρίσκω κοντά στα 500ε, αλλά δεν αναφέρει το pdf τις οδούς που περικλείουν το Ο.Τ.

 

@Αναρχη, μάλιστα το κτίριο έχει Ο.Α. 100τμ, όπου είναι χτισμένα τα 100τμ.Κι σ'αυτό υπάρχει προσθήκη ενός ακόμη 40τμ.

Συνεπώς επιλέγω Ο.Α. και υπέρβαση σε κάλυψη/δόμηση της Ο.Α. ; (λογω του ότι η Ο.Α. αναφέρει 100τμ και υπάρχουν 140τμ).

 

Υ.Γ. Στο συνολικό οικόπεδο,δεν υπάρχει πρόβλημα περί Σ.Δ., Σ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

απαντηση μεσα απο υπεκα.....

 

οι εγκυκλιοι δεν χρειαζονται ακομα......στην 1 φαση τα προστιμα ειναι στο περιπου.....μεχρι την 2 φαση θαχουν βγει !!!!

 

ΝΑΙ... και επαναλαμβάνομαι, τα Τ.Μ. ΑΛΛΑΖΟΥΝ ???

Δλδ αν δεν έχω βάλει 10 τ.μ. μπορώ να τα βάλω μετά?

 

ΤΟ ΞΥΛΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΦΑΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΓΕΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Συνάδελφοι αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει, παρακαλώ:

 

Κτίριο του 1970 μέσα στην Αθήνα με Ο.Α. και στο υπόγειο της Ο.Α φαίνονται κλιμακοστάσιο, λεβητοστάσιο μόνο.

Στην πράξη εκ κατασκευής δημιουργήθηκαν 2 διαμερίσματα.

Θα πρέπει στον υπολογισμό του προστίμου να δείξω μ² στην υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων ή βοηθητικών?

διότι αν δείξω μ² στους βοηθητικούς δεν μου υπολογίζει το πρόστιμο

Θα πρέπει να υπολογίσω και αλλάγη χρήσης?

 

:roll:Μου είπαν από το TEE ότι αφού η οικ. άδεια δείχνει μπαζωμένο εκεί που στη πραγματικότητα υπάρχουν κατοικίες πρέπει:

1. να υπολογίσω ξεμπάζωμα με αναλυτικό

2. να τσεκάρω μ² στους βοηθητικούς χώρους και ανάλογα <50% της επιτρεπόμενης δόμησης του οικοπέδου

3. να τσεκάρω αλλαγή χρήσης

 

Συμφωνείτε? γιατί εμένα μου φαίνεται ότι δεν πρέπει να τσεκάρω αλλαγή χρήσης αφού ποτέ δεν είχε κατασκευαστεί ως υπόγειο αλλά φαινόταν μπαζωμένο στην άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.