Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Μαρια 74, ακριβως αυτο πιστευω και εγω και για να μην εχουμε τρεχαματα προαπαθώ να μάθω αν έχουμε μια εγκυρη απάντηση από κάπου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλέον έχω χάσει το μπούσουλα...

 

Κάποιος μου είπε ότι και σε εντός σχεδίου αν δεν υπάρχει άδεια παω με το παράβολο των 2000 ευρώ και σε 3 χρόνια άδεια...

Ισχύει???

Αλλιώς τι?

 

καμία απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

#792(ελ.80)

. . . . . .Εκτός και αν η παράβαση αυτή, δηλαδή κλείσιμο εξώστη είναι <20% της νόμιμης επιφάνειας του διαμερίσματος βάσει αδείας και <20 τ.μ. οπότε πληρώνεις εφάπαξ 2000, αν και επιφυλάσσομαι για το αν συμφέρει πάντα.

Το σύστημα δε σου ζητάει συνολικά τετραγωνικά διαμερίσματος ή ιδιοκτησίας. Οπότε αυτό το 20% είναι άκυρο και δεν το λαμβάνει υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι βοήθεια.....Δεν καταλαβαίνω τί κάνω λάθος...Έχω να τακτοποιήσω αποθήκη 25 τ.μ. που βρίσκεται σε οικόπεδο, εντός σχεδίου. Έχει χτίσει ο πελάτης την κατοικία του (νόμιμη) και την εν λόγω αποθήκη (χωρίς άδεια). Τιμή ζώνης, 650 ε/μ2. Υπολογίζω πρόστιμο λοιπόν....

Συντελεστές....

Χωρίς άδεια...(2)

Εντός οικισμού....(1)

Άλλη κατοικία....(0,5)

Αλλαγή χρήσης, όχι.....(1)

Υπέρβαση καθ'ύψος,όχι.....(1)

Παλαιότητα.....(0,8 )

και επειδή θεωρείται βοηθητικός χώρος....(0,5)

Άρα...

650*25*0,15*2*1*0,5*1*1*0,8*0,5= 975ευρώ??? τόσο λίγα???...

δλδ αν ήταν πριν το '83...

650*25*0,15*2*1*0,5*1*1*0,15*0,5= 183 ευρώ??????????πώς είναι δυνατόν?

Έχει καταλάβει κανείς τί κάνω λάθος...Το δοκίμασα και με τη φόρμα υπολογισμού του gousgounis και μου βγαίνουν άλλα νούμερα...Την αποθήκη τη θεωρώ βοηθητικό χώρο 'άλλης κατοικίας' που είναι η κατοικία του πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδερφε... τι "χωρίς άδεια" ? Αφού η κατοικία έχει άδεια, τότε και η αποθήκη θεωρείται ότι έχει άδεια!

Είσαι:

25*650*0.15*1.0*1.0*0.5*1.0*τυχόν ΥΔ*ΥΥ*ΥΚ*πλάγιες αποστάσεις*Προκήπιο

 

Ξαναρίξε μία ματιά...

Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλλειψης εμπειρίας θα μπορούσα να ζητήσω από πιο παλιούς στο χώρο συναδέλφους να παραθέσουν μία λίστα με τα πράγματα που πρέπει να ελέγχει ο μηχανικός όταν πηγαίνει για αυτοψία;

Νομίζω θα εξυπηρετούσε εμένα όπως και πολλόυς νέους στο επάγγελμα συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως κατάλαβες δεν έχω σχετική πείρα, ό πελάτης έχτισε το σπίτι(νόμιμα) και μετά από μερικά χρόνια, στο ίδιο οικόπεδο αλλά ξεχωριστό οίκημα, έκανε την αποθήκη...η αποθήκη θεωρείται οτι είναι αυθαίρετο τμήμα του σπιτιού?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδερφε... τι "χωρίς άδεια" ? Αφού η κατοικία έχει άδεια, τότε και η αποθήκη θεωρείται ότι έχει άδεια!

Είσαι:

25*650*0.15*1.0*1.0*0.5*1.0*τυχόν ΥΔ*ΥΥ*ΥΚ*πλάγιες αποστάσεις*Προκήπιο

 

Ξαναρίξε μία ματιά...

Και όλο επί 0,8 (ξέχασες την παλαιότητα)! ;)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.