Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Πολύ φοβάμαι ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ σαν χώρος από την ο.α. θα παίρνει και αλλαγή χρήσης. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά πιστεύω ότι στο τέλος έτσι θα πάει. Θα το λέει η εγκύκλιος ΙΑ ή το ΚΑ' μέρος ερωτοαπαντήσεων! :razz:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το μεγάλο πρόβλημα είναι στα εκτός σχεδίου όπου αντί για 200 μετρα κατοικιών βγάζαν αδεια για 600 τμ γραφεια ή 900 μετρα βιοτεχνια και πουλουσανε κατοικιες.

Φανταστειτε κερδος. Οπότε εκει παει αλλαγή χρήσης.

 

Που βρέθηκες συντοπίτη στην Καλαμάτα; (Τούμπα είσαι, όπως και εγώ, για τρελό Ηρακλάκι σε κόβω).

Το ερώτημα το έθεσα ξανά σήμερα στο ΤΕΕ και στο ΙΕΚΕΜ. Ελπίζω να έχουμε μία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Οφ τόπικ: Ηρακλάκι με 4 στο όνμα και Τούμπα; Δύσκολα! :smile: Υπομονή για σας στο κωλοκράτος μας φίλε Ηρακληδέα. Κι εγώ είχα πολλου΄ς φίλους Ηρακληδείς.

 

Πάντως έχουμε πρώην συμφοιτητές όλοι σε διάφορα μέρη και βλέπουμε ότι άλλα λένε εκεί και άλλα αλλού.

 

Επίσης είπανε ότι αν έχουμε επιτρτεπτό ύψος 11μ και κτίριο με 8,5 με πραγματοποιήσιμο, τότε αν το κτίριο έγινε 9,5μ έχουμε υπέρβαση ύψους 1 μέτρο σε ποσοστό 1/11.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είπανε ότι αν έχουμε επιτρτεπτό ύψος 11μ και κτίριο με 8,5 με πραγματοποιήσιμο, τότε αν το κτίριο έγινε 9,5μ έχουμε υπέρβαση ύψους 1 μέτρο σε ποσοστό 1/11.

Ρώτησα τώρα το απόγευμα για περίπτωση ύψους όπου η άδεια είχε 4μ, τελικά έγινε 6μ και η περιοχή έχει 7.5μ και μου απάντησαν ότι:

1) Δε βάζω εκατοστά υπέρβασης διότι αν και πάνω από 2 μέτρα από την ο.α., πάλι είμαι κάτω από τα 7.5

Χάος! :smile:
Link to comment
Share on other sites

οταν το περιγραμμα ενος διαμερισματος εχει ισχυρισει και παραλληλα υποχωρηση σε διαμερισμα αλλου ιδιοκτητη τι γινεται??του δινουμε βεβαιωση ή οχι??η το δηλωνουμε με το 4014 αλλα πως??

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια αυτοι στο τεε δεν ξερουν τι κανουν.

 

στο παραδειγμα http://portal.tee.gr...yTEE/ayth/usage

 

το τελικο ποσο εφαπαξ ειναι 5.606,40

 

αν δειτε ομως στο video, το τελικο ποσο προκυπτει 1000 παραβολο + (7008-1000)*0,8 = 5.806,4

 

τελικα πως σκατα υπολογιζεται?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

επειδη πλεον η ολη φαση ξεπερναει τα ορια της μαλακιας με τους ιθυνοντες, πατε στο 3:58.

 

εχει 1000 παραβολο και 4806 υπολοιπο εφαπαξ.

 

πειτε μου τωρα τι στο διαολο ισχυει. %#^#%#&^&

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (κάτι μου ήρθε αμυδρά από τη μνήμη μου) ότι αρχικά - αρχικά που είχαν βγάλει το παράδειγμα, μου είπε κοπέλα από το τηλεφωνικό ΤΕΕ ότι τα πρώτα παραδείγματα είχαν ακριβώς αυτό το λάθος για το τελικό πρόστιμο. Οπότε, μην απορείς!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.