Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

η 2η υπόθεσή σου άκυρη... τα τετραγωνικά κάθε αυθαιρεσίας δηλώνονται μία φορά και παίρνουν το γινόμενο όλων των συντελεστών που παραβιάζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως εφόσον τα 50 μ2 αφορούν ένα χώρο (π.χ. δωμάτια, κατοικία, κουζίνα) πρέπει να ακολουθήσεις την πρώτη περίπτωση. Εξάλλου απαντάς και μόνος σου στο παράλογο της β' περίπτωσης..

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τη συμπλήρωση των φύλλων καταγραφής

Ένα παράδειγμα-απορία:

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε 50 τετραγωνικά μέτρα με υπέρβαση κάλυψης <20% της επιτρεπόμενης, δόμησης <50% της επιτρεπόμενης και πλαγίων αποστάσεων >20% της επιτρεπόμενης απόστασης.

 

1η περίπτωση υπολογισμού(με βάση τα τετραγωνικά αυθαιρεσιών):

α) 50μ2*ΤΖ*0,15*.....*1,0(δομηση)* 1,2(κάλυψη)*1,4(αποστάσεις)*.....=10μ2*ΤΖ*0,15*....*1,68*....

 

2η περίπτωση υπολογισμού(με βάση το είδος παράβασης):

α)50μ2*ΤΖ*0,15*......*1,0(δομηση)* 1,4(αποστάσεις)*..................

β)50μ2*ΤΖ*0,15*......*1,0(δομηση)* 1,2(κάλυψη)*.........................

 

α)+β) 50μ2*ΤΖ*0,15*.....*2,6*.....................

 

Αυτό σημαίνει ότι με το δεύτερο τρόπο υπολογισμού έχουμε πρόστιμο περίπου 1,5 φορά μεγαλύτερο από ότι με τον πρώτο (2,6/1,68=1,54).

Επιπλέον όσον αφορά το παράβολο στην πρώτη περίπτωση τα συνολικά τετραγωνικά αυθαιρεσιών είναι 50μ2 ενώ στη δεύτερη 100μ2.

 

Τι ισχύει τελικά? Η φράση της εγκυκλίου 13 "κάθε τμήμα αυθαίρετης κατασκευής που εμπίπτει σε διαφορετική κατηγορία του φύλλου καταγραφής υπολογίζεται ξεχωριστά" σημαίνει υπολογισμό με τη δεύτερη περίπτωση (τη δυσμενέστερη για τον πελάτη) παρ' όλο που διπλοκαταγράφονται τα τετραγωνικά??

 

Φίλε μου,

Η φράση της εγκυκλίου 13 "κάθε τμήμα αυθαίρετης κατασκευής που εμπίπτει σε διαφορετική κατηγορία του φύλλου καταγραφής υπολογίζεται ξεχωριστά" σημαίνει υπολογισμό με τη ΠΡΩΤΗ περίπτωση γιατί αυτά τα 50τμ έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά υπερβάσεων (ΚΑΙ δόμηση=1,0 ΚΑΙ κάλυψη=1,2 ΚΑΙ αποστάσεις=1,4).

 

Δηλαδή κατηγορία=αυθαίρετη κατασκευή με ομοειδής (ακριβώς τις ίδιες) παράβάσεις

 

Αυτό που λές στην ΔΕΥΤΕΡΗ περιπτωση είναι σαν να έχεις σε μία ιδιοκτησία πχ 50τμ σε μία θέση με παράβασεις (δόμηση=1,00 ΚΑΙ αποστάσεις=1,4) και σε μία άλλη θέση της ιδιοκτησίας άλλα (επιπλέον) 50τμ με άλλες παραβάσεις (δόμηση=1,00 ΚΑΙ κάλυψη=1,2).

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον υπολογισμό του προστίμου, τι θεωρείται ΠΑΤΑΡΙ (άρα Β.Χ. άρα με 0,50)????????

 

Εκείνα που χαρακτηρίζονταν ως πατάρια με παλαιότερους ΓΟΚ (π.χ. πατάρια καταστημάτων)

 

ή

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΑΘΜΗ δημιουργήθηκε εξ' αρχής ή κατ' επέκταση υπάρχουσας (μισής) στάθμης και βρίσκεται ΕΝΤΟΣ νομίμου όγκου?

 

 

π.χ. έχω κτίριο που στην Ο.Α φαίνεται ως μεζονέτα με κοινό περίγραμμα σε όλες τις στάθμες και στέγη, αλλά επιφάνειες ως εξής:

 

- ισόγειο 100 τ.μ., (πλήρες περίγραμμα)

 

- μεσοπάτωμα με 15 τ.μ. (σ' αυτή τη στάθμη φαίνεται ΜΟΝΟ η στροφή του κλιμακοστασίου και το υπόλοιπο ΚΕΝΟ - τρύπα)

 

και

 

- Α' όροφο 65 τ.μ. (περιλαμβάνει κλιμακοστάσιο 15 τ.μ. μέρος επιφανείας 50 τ.μ. εντός του ΚΟΙΝΟΥ περιγράμματος και το υπόλοιπο ΚΕΝΟ - τρύπα).

 

 

Στην πράξη έχουν συμπληρωθεί οι στάθμες μεσοπατώματος και Α' ορόφου και δεν έχει μείνει ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΝΟ (τρύπα). Δηλαδή ΤΕΛΙΚΑ έχω 3 στάθμες από 100 τ.μ. έκαστη.

 

 

Τα τετραγωνικά που έχουν συμπληρωθεί, εφόσον ΔΕΝ αποτελούν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΡΟΦΟ αλλά δημιουργήθηκαν ΕΝΤΟΣ νομίμου όγκου, μπορώ να τα βάλω Β.Χ. (δηλ. με 0,50) θεωρώντας τα πατάρια?????????

 

 

 

Καμμιά γνώμη - απάντηση γι αυτή την περίπτωση??????

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω και ξέρεις ότι ούτε πατάρια είναι, ούτε ΒΧ.... τί θα κάνεις είναι δικό σου ρίσκο... Σαφώς και με τη κοινή λογική δεν είναι πατάρια... Με τη λογική του νόμου ίσως....

Link to comment
Share on other sites

1) Αν εχουμε 30μ2 προ του 83 και αλλα 30 μ2 προ του 2003 στην ιδια οριζοντια ιδιοκτησια,

τοτε κανουμε 2 φυλλα καταγραφης και το συνολικο προστιμο ειναι το αθροισμα των 2?

(το παραβολο θα ειναι τα συνολικα τετραγωνικα)

 

2) Οι συγκρισεις για υπερβαση δομησης, υψους, πλαγιες αποστασεις κλπ, γινονται ΠΑΝΤΟΤΕ με βαση τους ορους δομησης της εποχης εκδοσης αδειας?

(δηλαδη αν τοτε δεν υπηρχαν πλαγιες αποστασεις, ενω τωρα υπαρχουν?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Εχω κομπλάρει.

Εχω ένα κτίριο που τμήμα του μπαίνει μέσα στο Δ.

Εστω 50μ² εκτός Δ και 10μ² εντός Δ

θα κάνω 2 φύλλα καταγραφής, ένα για τα 50μ² που είναι εκτός Δ και ένα άλλο για τα 10μ² που είναι εντός Δ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου.

2 φύλλα, στο ένα 50μ2 δόμηση και κάλυψη (παράδειγμα) και στο άλλο 10μ2 με δόμηση, κάλυψη και Δ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, αλλά προσοχή στην κάλυψη που δηλώνετε στο σύστημα του ΤΕΕ, γιατί πρόσεξα ότι μάλλον έχει bug. Εάν πχ βάλεις 50τμ ΥΔ, εκεί που λέει ΥΚ ότι και να βάλεις το πρόστιμο δεν αλλάζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.