Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

άποψή μου, υπό συνθήκες και τα 2 είναι σωστά!

π.χ αν υπάρχει ο.α με 20τμ υπόγειο(β.χ) και στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν 30τμ ισόγειο τότε:

τα 20τμ * 0,5β.χ * 1,4α.χρήσης *....

και τα 10τμ μόνο ΥΔ.

+ το ξεμπάζωμα.

 

η απορία μου είναι για την εξωτερική σκάλα που μπορεί να οδηγεί στον όροφο. με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδία τι γίνεται με τα 2000αρα στις ερωτοαπαντήσεις στο Δ μέρος στην ερώτηση 8 λέει πως αν υπάρχου πέραν του ένος τρόποι υπολογισμού του προστίμου επιλέγουμε τον πιό συμφέροντα.

Πως όμως τον υλοποιούμε αφού το σύστημα του ΤΕΕ βάζοντας τους υπολογισμούς σου βγάζει αυτόματα 2000.

Στην περίπτωσή μου έχω χώρο 6τμ. καθ' υπέρβαση δόμησης σε κατάστημα με ΤΖ 1600 ευρώ ο υπολογισμός που κάνω μου βγάζει λιγότερο πρόστιμο πως συνεχίζω σε αυτή την περίπτωση?

και επίσης το 2000αρο έχει 20% έκπτωση στο εφ' άπαξ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση αλλαγης περιγραμματος κατοικιας, τα τμηματα που ειναι εκτος αδειας τα υπολογιζω κανονικα ως υπερβαση δομησης,(+υπερβαση καλυψης)

τα τμηματα που προβλέπονταν στην αδεια και δεν εφαρμοστηκε εκει το περιγραμμα ???Και αυτα αυθαίρετα?Με αναλυτικό ? τι να υπολογισω ακριβως?

Καποιος εμπειρος ας βοηθησει!!

Εχω βαρεθει να ακουω στο τηλ.ΤΕΕ "οι γραμμες ειναι κατειλημμενες" τα τελευταια 45 λεπτα!!!!!!

Edited by xfoteinopoulou
Link to comment
Share on other sites

 

snapback.pngdix e6, on 15 November 2011 - 14:57, said:

 

1)υπόγεια αποθήκη ----> ισόγεια αποθήκη (λόγω ξεμπαζωματος) έχω υπέρβαση δόμησης, ύψους, αλλαγή χρήσης(οχι?και αν οχι θελει διαφορετικο φύλλο καταγραφής από το 2)) και παίρνει τον μειωτικό για βοηθητικούς

 

2)υπόγεια αποθήκη-----> ισόγεια κατοικία (λόγω ξεμπαζωματος και αλλαγή χρήσης) έχω υπέρβαση δόμησης, ύψους, αλλαγή χρήσης

 

3)ισόγεια αποθήκη-----> ισόγεια κατοικία έχω αλλαγή χρήσης (λογικά συμφέρει με τον 3843..)

 

οι απόψεις σας?

 

 

απαντώντας στον εαυτό μου με επιφύλαξη μετά από λίγο διάβασμα

 

1) -ΥΔ ναι -Υυψους οχι αλλα παει κατηγορια 13 το ξεμπαζωμα -αλλαγη χρησης οχι

2) - ΥΔ ναι -Υυψους οχι το ξεμπαζωμα εχει μπει προηγουμένως κ13 -αλλαγη χρησης ναι

3) καμία σχέση...πληρώνεις το παράβολο και βγάζεις οικ.αδεια αλλαγης χρησης σε 3χρόνια γιατι αυτο εχει υπολογιστει στο ΣΔ

 

 

 

 

 

Στο 2 δεν μπαίνει αλλαγή χρήσης. Αφού βάζεις τα τετραγωνικά ως υπέρβαση δόμησης, το υπόγειο λαμβάνεται πλέον ως κύριος χώρος. Είναι σαν το ξεμπάζωμα και την υπέρβαση ύψους. Δεν χρεώνουμε 2 φορές την ίδια αυθαιρεσία.

Η διαφορά του 1) με το 2) είναιότι το 1) θα πάει με 0,5 ως ισόγειος χώρος βοηθητικής χρήσης ενώ το 2) χωρίς 0,5, ως ισόγειος κύριας χρήσης!

 

Αφού ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ το "ισόγειο" έχει προκύψει από το ξεμπάζωμα (που έχει υπολογιστεί με αναλυτικό) για μένα:

 

το 1) ΔΕΝ είναι καν υπέρβαση δόμησης άρα δε θέλει καν φύλλο καταγραφής (εφόσον καλύπτεται από το ξεμπάζωμα και έχει παραμείνει ως αποθήκη)

 

ενώ

 

το 2) πάει με υπέρβαση δόμησης Β.Χ. (χωρίς αλλαγή χρήσης)

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Υπογεια ΔΕΞΑΜΕΝΗ σε εκτος σχεδιου

εχει γινει ΔΩΜΑΤΙΟ (στο υπογειο)

 

Εχω Υ.Δ χωρων ΚΥΡΙΑΣ χρησης? (η Δεξαμενη ειναι Βοηθητικος χωρος?) + Αλλαγη χρησης ?

 

 

Δηλαδη, αυτο που εχω καταλαβει ειναι:

- Για το αν θα το βαλουμε σε Υ.Δ. ΚΥΡΙΑΣ ή ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ, μετραει ποια ειναι η ΤΩΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ.

- Για το αν υπαρχει αλλαγη χρησης ή οχι, συγκρινουμε την τωρινη χρηση με αυτη της αδειας.

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ το "ισόγειο" έχει προκύψει από το ξεμπάζωμα (που έχει υπολογιστεί με αναλυτικό) για μένα:

 

το 1) ΔΕΝ είναι καν υπέρβαση δόμησης άρα δε θέλει καν φύλλο καταγραφής (εφόσον καλύπτεται από το ξεμπάζωμα και έχει παραμείνει ως αποθήκη)

 

ενώ

 

το 2) πάει με υπέρβαση δόμησης Β.Χ. (χωρίς αλλαγή χρήσης)

1) Όμως ως υπόγειο τα τετραγωνικά δεν μετρούσαν στη δόμηση, ενώ τώρα ως ισόγειο μετράνε. Άρα υπάρχει και υπέρβαση δόμησης,

2) Γιατί ΒΧ? ΒΧ είναι μόνο υπόγεια, πατάρια, σοφίτες και ισόγεια με βοηθητική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Υπογεια ΔΕΞΑΜΕΝΗ σε εκτος σχεδιου

εχει γινει ΔΩΜΑΤΙΟ (στο υπογειο)

 

Εχω Υ.Δ χωρων ΚΥΡΙΑΣ χρησης? (η Δεξαμενη ειναι Βοηθητικος χωρος?) + Αλλαγη χρησης ?

 

 

Δηλαδη, αυτο που εχω καταλαβει ειναι:

- Για το αν θα το βαλουμε σε Υ.Δ. ΚΥΡΙΑΣ ή ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΥ, μετραει ποια ειναι η ΤΩΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ.

- Για το αν υπαρχει αλλαγη χρησης ή οχι, συγκρινουμε την τωρινη χρηση με αυτη της αδειας.

Σωστα?

 

 

Συνάδελφε... μάλλον και στα δυο έχεις πέσει έξω... (μάλλον λέω :) δεν ορκίζομαι στα σίγουρα 8-) )

 

Απ ό,τι έχω βγάλει συμπέρασμα μέχρι τώρα....

 

σε Υ.Δ Β.Χ βάζεις ό,τι χώρο έχει Υπέρβαση Δόμησης και βρίσκεται σε υπόγειο, σοφίτα, πατάρι και ισόγεια αποθήκη ή γκαράζ (ανεξάρτητα από το αν έχει αλλάξει η χρήση του από Β.Χ σε Κ.Χ)

 

Η αλλαγή χρήσης (καθώς φαίνεται μέχρι τώρα) μπαίνει ΜΟΝΟ όταν αφορά αλλαγή χρήσης π.χ. από οικία σε κατάστημα κ.λ.π. και ΟΧΙ από Β.Χ σε Κ.Χ σε κτίριο που κρατάει τη χρήση του ως έχει κατά την Ο.Α (δηλ. κατοικία ή γραφεία ή κατάστημα κ.λ.π.)

 

 

Στη δεξαμενή σου λοιπόν, έχεις Υ.Δ Β.Χ χωρίς αλλαγή χρήσης και ενδεχομένως να έχεις και Υπέρβαση κάλυψης (αν την έχεις υπερβεί)

Link to comment
Share on other sites

1) Όμως ως υπόγειο τα τετραγωνικά δεν μετρούσαν στη δόμηση, ενώ τώρα ως ισόγειο μετράνε. Άρα υπάρχει και υπέρβαση δόμησης,

2) Γιατί ΒΧ? ΒΧ είναι μόνο υπόγεια, πατάρια, σοφίτες και ισόγεια με βοηθητική χρήση.

 

1) Εφόσον ο χαρακτηρισμός "ισόγειο" έχει προκύψει από το ξεμπάζωμα (για το οποίο θα πληρωθεί το πρόστιμο βάσει αναλυτικού), όπως και με την υπέρβαση ύψους που ΔΕΝ βάζουμε, έτσι και το υπόγειο παραμένει "υπόγειο" και εφόσον διατηρεί τη βοηθητική του χρήση ΔΕΝ υφίσταται Υ.Δ.

(Αλλιώς αν το θεωρούσες υπέργειο όροφο θα το έβαζες ΚΑΙ στην υπέρβαση ύψους!!!!!!!)

 

2) Για τον ίδιο λόγο βάζω Β.Χ (επειδή θεωρώ ότι ο χαρακτηρισμός του ως υπόγειο παραμένει)

 

 

 

Εγώ έτσι το έχω αντιληφθεί.... τη δική μου γνώμη εκφράζω... και φυσικά δεν είναι θέσφατο... :)

 

Ας πει και κανένας άλλος τη γνώμη του....

 

Kapa

με τρελανες τωρα. Παραδινομαι. Δεν αντεχω αλλο.

 

Γιατί σε τρέλλανα? :shock:

 

Είπα κάτι διαφορετικό σε σχέση με τις πιο πρόσφατες χρονικά ερωταπαντήσεις?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.