Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Ο Νομος δεν τακτοποιει αυθαιρεσιες πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης...

 

Αυθαιρεσια ειναι και το κλειδιμο, αυθαιρεσια ειναι και το μεγαλωμα... Ενα και το αυτο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδερφοι κατέθεσα χθές και πλήρωσε ο ιδιοκτήτης το παράβολο για την υπαγωγή στο νόμο. Στην ανάλυση πληρωμών όμως ενώ μου βγάζει εξοφλημένη την πληρωμή καθώς και τις χθεσινές ημερομηνίες πληρωμών κανονικά, στην ημερομηνία λήξης της πληρωμής μου βγάζει ημερομηνία 30/11/2011 . Δεν έχει ενημερωθεί ακόμη το σύστημα για την παράταση ή έχω κάνει κάποια γκάφα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι κατέθεσα χθές και πλήρωσε ο ιδιοκτήτης το παράβολο για την υπαγωγή στο νόμο. Στην ανάλυση πληρωμών όμως ενώ μου βγάζει εξοφλημένη την πληρωμή καθώς και τις χθεσινές ημερομηνίες πληρωμών κανονικά, στην ημερομηνία λήξης της πληρωμής μου βγάζει ημερομηνία 30/11/2011 . Δεν έχει ενημερωθεί ακόμη το σύστημα για την παράταση ή έχω κάνει κάποια γκάφα?

 

Όχι δεν έχεις κάνει γκάφα.

Απλώς ακόμα το σύστημα δεν έχει συμπληρωθεί.

Έχουμε δρόμο ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

inzaghi εξώστης μπορεί να είναι και επάνω από κοινόχρηστο χώρο (πεζοδρόμιο).

Ασφαλως... αυτο λεω...

Εξωστης μπορει να ειναι πανω απο κοινοχρηστο χωρο της πολης Η απο κοινοχρηστο χωρο του οικοπεδου...

Στην πρωτη των περιπτωσεων δεν τακτοποιειται ουτε μεγαλωμα διαστασεων ουτε κλεισιμο του, ενω στη δευτερη τακτοποιειται...

 

Ερωτησις...

Στις τακτοποιησεις εξωστων παιρνετε συναινεσεις απο τους λοιπους ιδιοκτητες?

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλωμα γιατί δεν τακτοποιείται; Το κλείσιμο σίγουρα.

Να σου αναλύσω την σκέψη μου.

Έχουμε αυθαίρετο κτίριο που πληρεί τους πολοεοδομικούς και κτιριοδομικούς όρους και έχει εξώστες εκτός ΡΓ κατά 10% του πλάτους του δρόμου.

Αυτό το κτίριο μπορεί να πληρώσει 500€ παράβολο και να προχωρήσει σε έκδοση Ο.Α. εντός 3ετίας.

Γιατί να μην μπορεί να τακτοποιηθεί ολόκληρο;

Link to comment
Share on other sites

σε οικοπεδο με αδεια για ενα σπιτι 100 μ2 ,φτιαχτηκε και μια επιπλεον αποθηκη σε αλλη θεση απο το σπιτι.το οικοπεδο εχει μεγιστη επιτρεπομενη δομηση 400 μ2.αρα παμε με το αρθρο 26.

εγω σκεφτομαι να τη δηλωσω ως κυριο χωρο.ομως

1/ θα βαλω οτι εχει η αποθηκη υπερβαση δομησης ,καλυψης ,υψους?και με τι θα τα συγκρινω αυτα τα τμ.με τα επιτρεπομενα?γιατι αδεια για την αποθηκη δεν εχω.μονο για το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις 55 τμ αλλαγή χρήσης και ΥΥ με 0,2 ή 0,4, 45 μετρα αλλαγή χρήσης σκέτα

και 45 τμ ΥΔ ΒΧ και ΥΥ με 1,2 ή 1,4.

 

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες;

Γιατί 55 στην αλλ.χρ. αφού όλο το αρχικό (80τ.μ.) ήταν αποθήκη; Θα μπούν 80τ.μ. Αλλά το ερώτημα παραμένει, γιατί να βάλω ως υπέρβαση δόμησης τα 80 τετραγωνικά αφού είναι νόμιμα;;; ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΜΟΝΟ;;;

Οσο για το 0,2 και 0,4 δεν μπαίνει μόνο αν είναι η μοναδική αυθαιρεσία στην ιδιοκτησία;;;

 

Εγώ θα έβαζα 20τ.μ. Υπ.Δομ. ΚΧ, Οχι υπέρβαση ύψους αφού είναι αυθαίρετα, 45τ.μ. ΒΧ και

τα 80τ.μ. ΒΧ και αλλαγή ύψους...

Απλώς θεωρώ άδικο να δηλώνω τα 80 τ.μ. σαν υπέρβαση δόμησης ενώ δεν είναι!!! Μόνο και μόνο για μια απλή τακτοποίηση αλλαγής χρήσης!!!

 

Θα εκτιμούσα και μια παραπάνω βοήθεια... Το αρχικό post μου είναι το...

http://www.michanikos.gr/topic/23108-%ce%a5%cf%80%ce%bf%ce%bb%ce%bf%ce%b3%ce%b9%cf%83%ce%bc%cf%8c%cf%82-%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%84%ce%af%ce%bc%ce%bf%cf%85-%ce%b1%cf%85%ce%b8%ce%b1%ce%b9%cf%81%ce%ad%cf%84%ce%bf%cf%85/page__view__findpost__p__372989

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο δεν ξεκαθάρησες που γίνανε τα 20 τμ επιπλέον αποθήκης. Κάτω από το πατάρι ή στον υπόλοιπο χώρο;

 

Επίσης αφού είναι νόμιμα τα 80 τμ γιατί δεν πας να τα νομιμοποιήσεις με αλλαγή χρήσης και άδεια; Μήπως δεν γίνεται για Χ Ψ λόγους;

 

Τι αποθήκη ήτανε;

 

Περιγραψτε σωστά πρώτα απ' όλα.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.