Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

από ΤΣΑΠΩΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΙΟΣ :

 

"Αν υποθέσουμε ότι αυτό τον χώρο τον είχες νομιμοποιήσει με άδεια νομιμοποίησης και τώρα ήθελες να τακτοποιήσεις την Υ.Υ. δεν θα χρησιμοποιούσες τ0.20 ή 0.40? Θεωρώ ότι είναι η ίδια περίπτωση. "

 

Η άδεια με το αρ. 22 είναι πράγματι νομιμοποίηση όπως λες. Είναι όμως νομιμοποίηση και η "διατήρηση για 40 χρόνια" που γίνεται με τον ν. 3843. ;;;;

 

Εγώ δεν νομίζω, και καθόλου μάλιστα !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι... SOS...SOS...SOS

 

Θ-4 ερωτησεις-απαντησεις υπεκα=> ....''τα μεγεθη των υπερβασεων συγκρινονται με τα επιτρεπομενα μεγεθη στην περιοχη του ακινητου ανεξαρτητα αν

 

υπολοιπονται η υπερβαινουν τα μεγεθη αυτα''

 

Γ-24 ερωτησεις - απαντησεις υπεκα=>....''εαν υπαρχει υπολοιπο καλυψης λαβανεται μονο ο συντελεστησ παραβιασης προκηπιου ή πλαγιων αποστασεων

 

αντιστοιχα. => δηλαδη ερμηνευω... βαζουμε συντελεστες δομησης, καλυψης μονο αν δεν υπαρχουν υπολοιπα δομησης, καλυψης...

 

 

οι απαντησεις του υπεκα ειναι ακρως αντιφατικες...

 

τα εχει ξεκαθαρισει κανεις στο μυαλο του

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι... SOS...SOS...SOS

 

Θ-4 ερωτησεις-απαντησεις υπεκα=> ....''τα μεγεθη των υπερβασεων συγκρινονται με τα επιτρεπομενα μεγεθη στην περιοχη του ακινητου ανεξαρτητα αν

 

υπολοιπονται η υπερβαινουν τα μεγεθη αυτα''

 

Γ-24 ερωτησεις - απαντησεις υπεκα=>....''εαν υπαρχει υπολοιπο καλυψης λαβανεται μονο ο συντελεστησ παραβιασης προκηπιου ή πλαγιων αποστασεων

 

αντιστοιχα. => δηλαδη ερμηνευω... βαζουμε συντελεστες δομησης, καλυψης μονο αν δεν υπαρχουν υπολοιπα δομησης, καλυψης...

 

 

οι απαντησεις του υπεκα ειναι ακρως αντιφατικες...

 

τα εχει ξεκαθαρισει κανεις στο μυαλο του

 

Η απάντηση στο Θ μου φαίνεται πιο λογική και την ακολουθώ πλέον

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε αυτό τι πιστεύετε; Θεωρούνται χώροι τακτοποιημένοι με τον 3843 μη υπερβαση της άδειας και να μπορούν να πάρουν μόνο το 0,2 ή 0,4 ή καλύτερα να συμψηφιστούν τα πρόστιμα και να πάει ως ΥΔ και ΥΥ με 1,2 ή 1,4;

Εγώ είμαι αυτής της άποψης πάντως.

Με 0,20 ή 0,40 και ξεμπερδεύεις ή κάνεις έναν υπολογισμό και βλέπεις άμα σε συμφέρει να το βάλεις όλο στον 4014 με συμψηφισμό.

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνούμε. Ένας χώρος που έχει τακτοποιηθεί με τον 3843 είτε ως Υ.Δ είτε ως αλλαγή χρήσης δεν μπορεί να θεωρείται σήμερα αυθαίρετος άρα σε ενδχόμενο έλεγχο δεν θα γίνει έκθεση αυθαιρέτου για τπέρβαση δόμησης ή αλλαγή χρήσης.

 

Επειδή έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση με το περιβόητο υπερυψωμένο από τα θαμέλια κτίσμα, τελικά την όποια υπέρβαση ύψους, σε ποιά στάθμη θα την έπαιρνες ?

Φαντάσου ότι σε μένα υπάρχουν ορ. ιδιοκτησίες ανά επίπεδο, άρα είναι μείζον θέμα ποιός πληρώνει τι.

 

Σημείωση : στο ΤΕΕ μου υπέδειξαν να αποδώσω την παράβαση συνολικά στο κτίριο (με κοινοχρηστο φάκελο) και να τα βρουν οι ιδιοκτήτες, οσο για το ποια επιφάνεια, χωρίς να το καλοσκεφτεί υπέδειξε τον όροφο που περνά το μέγιστο ύψος). Γνώμες ???

Link to comment
Share on other sites

Δύο απόψεις έχω (η 2η ειπωθηκε στο ΤΕΕ/ΤΚΜ):

 

1. Κοινόχρηστη παράβαση όλων, εφόσον όμως δεν ευνοείται κανένας πιο ειδικά (πχ το υπόγειο να γίνει ισόγειο τελικά)

 

2. Υπαίτιο είναι το υπόγειο, μιας και ενας οροφος δεν ανυψώνεται από μόνος του αλλά ακολουθεί την ανύψωση του υπογείου.

 

Σκέψου και διάλεξε

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δύο απόψεις έχω (η 2η ειπωθηκε στο ΤΕΕ/ΤΚΜ):

 

1. Κοινόχρηστη παράβαση όλων, εφόσον όμως δεν ευνοείται κανένας πιο ειδικά (πχ το υπόγειο να γίνει ισόγειο τελικά)

 

2. Υπαίτιο είναι το υπόγειο, μιας και ενας οροφος δεν ανυψώνεται από μόνος του αλλά ακολουθεί την ανύψωση του υπογείου.

 

Σκέψου και διάλεξε

 

Την ίδια αντιμετώπιση είχα κι εγώ, κλίνοτας περισσότερο στο 2ο επειδή ακριβώς η όλη ιστορία έγινε για να "σηκωθεί" το υπόγειο.

Ως προς τον υπολογισμό, στην περίπτωσή μου έχω μεγ. ύψος 7,5 + 2 στέγη. Θα συγκρίνω ύψος κτιρίου χωρίς στέγη με το 7,5, ή συνολικό με το 9,5 ???

Link to comment
Share on other sites

Για να θεωρηθεί ενιαίος όγκος 3 κτίσματα εκτός σχεδίου, πρέπει να συνδέονται τουλάχιστον με δοκάρια που σχηματίζουν ΗΧ ή μας καλύπτει η ύπαρξη πέργκολας (ανοιχτής φυσικά από πάνω);

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση κτιρίου που αποτελείται από 2 υπογεια και 2 διαμερισματα και τα διαμερίσματα πέρα πο τις δικές τους αυτοτελείς παραβάσεις έχουν και την μετακίνηση του κτιρίου από τα αρχικά σχεδια ΧΩΡΙΣ να παραβιάζει καποιο πολεοδομικο μέγεθος. Στο κτίριο αυτό έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και θα υποβληθουν 4 φάκελοι!!! Να σημειώσω πως ιδιοκτήτες είναι τα μέλη ΜΙΑΣ οικογένειας

 

Το 500 για την μετακίνηση του κτιρίου σε ποιους φακέλους θα το βάλω????Σκέφτομαι να το βάλω 2 φορές μια σε κάθε υπόγειο, όμως φοβάμαι μήπως χρειάζεται να μπει 4 φορες....

Ποια είναι η άποψη σας??Σας έχει τύχη αντίστοιχη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.