Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Σε ισόγειο καταστημα, εγινε παταρι.Αυτό υπολογίζεται ως Υ.Δ.Β.Χ. και Υ.Υ.? Χρειάζεται και στατική μελέτη, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ΥΔΒΧ. Όχι ΥΥ. Ναι σε στατική μελέτη.

Γιατί όχι ΥΥ? Αν αντί πχ 3μ. έχω 4,5 μ ύψος (τα νουμερα είναι τυχαία, από βδομαδα θα έχω σχεδια της άδειας στα χερια μου και θα πάω για αυτοψία) λόγω υπάρξης του παταριου, τότε δεν παιρνει Υ.Υ. ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο όροφος στα σ΄χεδια της αδείας είναι 3 μ και στην πραγματικότητα έγινε 4,5 μ για να πάρει και το πατάρι, ναι έχεις και ΥΥ του ισογείου.

Αν αρχικά φαινόταν 4,5 και έγινε όντως 4,5, παρόλο που κατασκευάστηκε πατάρι δεν έχεις ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ, έτσι το σκεφτόμουν και εγώ, απλά μάλλον δεν το διατυπωσα σωστά.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

στη μεταποιηση α γενους τομεα, τι χρησεις συμπεριλαμβανονται?

 

περιπτωση:

 

αδεια πολυκατοικιας, γκαραζ στο ισογειο που εγινε αλλαγη χρησης σε καταστημα (αυθαιρετα)

 

και επεκταση υπογειου που επικοινωνει λειτουργικα με το γκαραζ (καταστημα)

 

το γκαραζ θα μπει κυριος χωρος, πρωτογενης τομεας με αλλαγη χρησης? ή αλλη κατοικία?

 

το υπογειο θα παει κι αυτο πρωτογενης, βοηθητικος χωρος χωρις αλλαγη χρησης? για την επεκταση του υπογειου θα παει επιπλεον και αναλυτικος λογω εκσκαφων κλπ?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Τίποτε από όλα όσα αναφέρεις δεν είναι "πρωτογενής τομέας"....

 

Η βασική χρήση είναι κατοικία (καθότι λες "πολυκατοικία"). Άρα:

 

- Το γκαράζ πάει ως Αλλαγή Χρήσης (χωρίς υπέρβαση δόμησης), από κατοικία σε κατάστημα.

- Η επέκταση υπογείου πάει ως Υπέρβαση Δόμησης Βοηθητικού Χώρου (καθότι είναι υπόγειος χώρος) με ταυτόχρονη Αλλαγή Χρήσης (από βοηθητικό χώρο κατοικίας σε κατάστημα). Παίζει και να μπορούσες να γλυτώσεις την αλλαγή χρήσης αν ισχυριζόσουν ότι, η επέκταση έγινε και ταυτοχρόνως έγινε κατάστημα... Λίγο δύσκολο βέβαια.....

- Αν έχεις και ξεμπάζωμα του υπογείου, αυτό πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό (κατηγορία 13).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο χώρο, που ειχε υπαχθεί τον 3843 για αλλαγή χρήσης από αποθηκευτικό χωρο σε κατάστημα και δεν έχει περαιώσει, θελει ο ιδιοκτήτης να τον εντάξει στον 4014.Αυτό υπολογίζεται ως ΥΔΒΧ (μιας και είναι υπόγειο) με αλλάγη χρήσης (από αποθήκη σε καταστημα)?

Edited by renaL
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την άποψη σας. σε ενοικιαζόμενα δωμάτια, οι στέγες τους δεν έχουν κατασκευαστεί σύμφωνα με την άδεια. η άδεια προέβλεπε τετράριχτη κεραμοσκεπη ύψους 1,2 μ και στην πράξη κατασεκυάστηκε μια μονοκλινη κεραμοσκεπη σε κάθε δωμάτιο ύψους 1,5μ. όλα τα άλλα είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, απο τη μια μεριά θέλω να του δώσω μετάλλιο για την βλακεία που κατασκεύασε αλλά απ την άλλη δεν ξέρω τι να δηλώσω... υπέρβαση δόμησης ή κάλυψης δεν έχει, το επιτρεπόμενο ύψος δεν το περνάει, απλά δεν το προέβλεπε η ο.α. ...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.