Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η θέση στάθμευσης σε ποιον ανήκει; Σε όλη την πολυκατοικία;

 

βλεποντας το συμβολαιο, εχει πωληθει ξεχωριστα ως θεση σταθμευσης, δεν συνδεεται με καποια κατοικια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει κάποιο topic σχετικο με αυθαίρετη επέκταση ολόκληρη της οικοδομής, οπότε τα διαμερίσματα όλων των ορόφων -εκείνης της πλευράς- χρεώνονται υπέρβαση δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Η ερώτηση μου είναι πριν ξεκινήσετε οποιαδήποτε ενέργεια για 4014 ζητάτε από τον ιδιοκτήτη υπεύθυνη δήλωση για εξουσιοδότηση ή όχι ??? Κάπου είχα διαβάσει στις σημειώσεις της Λεμπέση αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

"Οποιαδήποτε επίσημη ενέργεια" θα έλεγα εγώ. Δηλαδή ναι μεν υπολογίζω στο περίπου το πρόστιμο για να έχει μία τάξη μεγέθους ο πελάτης (με τα τμ που μου λέει ότι έχει), αλλά δεν πληρώνομαι γι αυτό! Μαλακία ε? Το ξέρω, αλλά δυστυχώς έτσι είμαστε οι μηχανικοί και απ' ότι βλέπω δεν πρόκειται να αλλάξουμε και να γίνουμε πχ όπως οι γιατροί. Με το που μπεις στο ιατρείο σου παίρνει 20€ στην καλύτερη.

 

Στο θέμα σου... Δεν κάνω υπαγωγή δήλωσης χωρίς να έχω εξουσιοδότηση από τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

"Οποιαδήποτε επίσημη ενέργεια" θα έλεγα εγώ. Δηλαδή ναι μεν υπολογίζω στο περίπου το πρόστιμο για να έχει μία τάξη μεγέθους ο πελάτης (με τα τμ που μου λέει ότι έχει), αλλά δεν πληρώνομαι γι αυτό! Μαλακία ε? Το ξέρω, αλλά δυστυχώς έτσι είμαστε οι μηχανικοί και απ' ότι βλέπω δεν πρόκειται να αλλάξουμε και να γίνουμε πχ όπως οι γιατροί. Με το που μπεις στο ιατρείο σου παίρνει 20€ στην καλύτερη.

 

Στο θέμα σου... Δεν κάνω υπαγωγή δήλωσης χωρίς να έχω εξουσιοδότηση από τον πελάτη.

 

Μόνο εξουσιοδότηση ή κ υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για εμένα η εξουσιοδότηση είναι και ΥΔ. Αλλά τι εννοείς "μόνο" ? Δεν κατάλαβα...

 

 

Αυτό είχα διαβάσει το βρηκά:

 

Μετά τη συμφωνία με τον ιδιοκτήτη ο Μηχανικός:

Θα συμπληρώσει ένα πρόχειρο Φύλλο Καταγραφής της αυθαίρετης κατασκευής με

τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου, και με βάση τα στοιχεία που θα προκύψουν

θα ετοιμάσει:

-την Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη, και

-την Υπεύθυνη Δήλωση εξουσιοδότησης του ιδιοκτήτη προς το Μηχανικό,

τις οποίες θα επιστρέψει ο ιδιοκτήτης στο Μηχανικό με θεώρηση του γνήσιου της

υπογραφής, και τότε:

Ø Ο Μηχανικός θα υποβάλλει ηλεκτρονικά την 1η Δήλωση, με συμπλήρωση

Ηλεκτρονικά της Αίτησης και του Φύλλου Καταγραφής, στο σύστημα του ΤΕΕ

Ø Προσοχή, να μην υποβάλλεται Δήλωση πριν να έχει ο Μηχανικός τις Υπεύθυνες

Δηλώσεις του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.