Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τμήμα Β' υπογείου εντός περιγράμματος είχε δειχθεί μπαζωμένο.

Η στάθμη θεμελίωσης, (ως εκ τούτου και τα περιμετρικά τοιχεία στο όριο του περιγράμματος της ανωδομής- κάλυψης) ήταν στην ίδια στάθμη με το υπόλοιπο Β' υπόγειο (βοηθητικό χώρο).

Το τμήμα ΔΕΝ μπαζώθηκε και δημιουργήθηκε εντός αυτού βοηθητικός χώρος που θα τακτοποιηθεί (ήταν Β' υπόγειο για αυτό και δεν είχε δειχθεί εξ αρχής βοηθητικός χώρος επειδή υπήρχε ήδη βοηθητικός χώρος πάνω από αυτόν στο Α' υπόγειο).

 

Δεδομένου ότι τα περιμετρικά τοιχεία (εντός κάλυψης) ΥΠΗΡΧΑΝ και στην οικ. άδεια (ασχέτως ότι ο χώρος δειχνόταν μπαζωμένος) θα τα συμπεριλαμβάνατε ή θα τα αφαιρούσατε από την επιφάνεια βάσει της της οποίας θα υπολογιστεί το πρόστιμο?

 

 

Επίσης, υπόγεια δεξαμενή επεξεργασίας λυμάτων (βιολογικού) που ΔΕΝ μετράει ΟΥΤΕ σε κάλυψη ούτε σε δόμηση (αντιμετωπίζεται ως βόθρος), θεωρώ ότι πάει με αναλυτικό. Έτσι δεν είναι? (ΑΚΥΡΟ το ερώτημα, έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο πάει για νομιμοποίηση, οπότε εκ των πραγμάτων ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα από το σύστημα να το δείξω με αναλυτικό και ταυτόχρονα "προς "έκδοση οικ. αδείας" παρά μόνο αν το δείξω σε Φ.Κ)

 

καμμιά απάντηση στο παραπάνω????

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη, μιλάμε για κανα 500αρι ευρώ διαφορά...(ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο Φ.Κ) αλλά η διαφορά των μέτρων (αθροιστικά με τις υπόλοιπες παραβάσεις) μου ανεβάζει το ποσοστό υπέρβασης δόμησης πάνω από το 50% ενώ χωρίς τα περιμετρικά τοιχεία μένω κάτω από το 50% (οπότε γλιτώνω την επιβάρυνση και στα υπόλοιπα που έχουν υπέρβαση σ.δ.)...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.us...drawing2va.png/

 

Συνάδελφοι έχω μια δύσκολη περίπτωση αυθαιρέτου… στην παραπανω φωτογραφία είναι ένα σκαρίφημα μιας ιδιοκτήτης παλαιάς πολυκατοικίας όπου ο ένας δρόμος είναι επίπεδος και ο άλλος είναι επικλινής με υψομετρική διαφορά 1,20!!!

Στην πλευρά αυτή υπάρχουν τα εξής προβλήματα:

Α) έχει κατασκευαστεί υπόγειο το οποίο δν φαίνετα στην άδεια

Β) ο τότε μηχανικος ΔΕΝ είχε δείξει υψόμετρα!!!!! Να σημειώσω ότι είμαι σε εντος σχεδίου πόλεως! Ως εκ τούτου έχουμε υπέρβαση ύψους αδείας κατά 1,20 μέτρα!!!!!

Το υπόγειο έχει και φεγγίτες σσε εκείνη την πλευρά!!

Το ερώτημα είναι τι θα υπολογίζατε σαν πρόστιμο????

Εγώ σκέφτομαι να βάλω το υπόγειο με 0,5 και με υπέρβαση ύψους και μετά να βάλω όλο το εμβαδόν του καταστήματος σαν υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης!!! Ποια είναι η άποψη σας?

Sagiasad

Θεωρώ πως από την στιγμή που έχουμε υπέρβαση Ύψους σύμφωνα με την άδεια πρέπει να ενταχθεί στον 4014 ακομα και αν δεν έχουμε υπέρβαση ύψους της περιοχής!!!Στην δική μου περίπτωση όντως δν έχουμε!!! To θέμα είναι πως η επιφάνεια είναι πολύ μεγάλη 300 τ.μ. και το πρόστιμο είναι μεγάλο.... Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα και αν ναι πως το το αντιμετώπισε...???

Μου έχουν πει πολλοί συνάδελφοι να το αγνοήσω, να το βάλω σαν λοιπή παράβαση...αλλά καμία απο αυτές τις λύσεις δν μου φαίνεται σύννομη!!!

Link to comment
Share on other sites

Sagiasad

Θεωρώ πως από την στιγμή που έχουμε υπέρβαση Ύψους σύμφωνα με την άδεια πρέπει να ενταχθεί στον 4014 ακομα και αν δεν έχουμε υπέρβαση ύψους της περιοχής!!!Στην δική μου περίπτωση όντως δν έχουμε!!! To θέμα είναι πως η επιφάνεια είναι πολύ μεγάλη 300 τ.μ. και το πρόστιμο είναι μεγάλο.... Έχει κάποιος συνάδελφος αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα και αν ναι πως το το αντιμετώπισε...???

Μου έχουν πει πολλοί συνάδελφοι να το αγνοήσω, να το βάλω σαν λοιπή παράβαση...αλλά καμία απο αυτές τις λύσεις δν μου φαίνεται σύννομη!!!

 

Εξέτασες το ενδεχόμενο να μπορεί να νομιμοποιηθεί αντί να τακτοποιηθεί? (εννοώ στην περίπτωση που η υπέρβαση ύψους δεν υπερβαίνει ΚΑΙ το επιτρεπόμενο της περιοχής, και το ιδεατό στερεό και υπάρχει αέρας στο Δ και τον όγκο)

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απάντησα ήταν πως αν το κτίριο έχει υλοποιηθεί σύνομμα και

δεν είναι γνωστά τα υψόμετρα που φαντάστηκε ο μηχανικός,

γιατί να μην μπορεί να θεωρηθεί πως το κτίριο είναι και σύμφωνο με το εγκεκριμένο;

Link to comment
Share on other sites

Στις τομές και τις όψεις δεν φαίνονται τα υψόμετρα? Στον υπολογισμό του όγκου δεν προκύπτουν?

 

Από κάπου θα μπορεί να προκύψει το τι υψόμετρα υπολόγισε ο μηχανικός.

Ακόμα κι αν δεν τα έδειξε... στην όψη που έχει κλίση ο δρόμος (στην πραγματικότητα), δείχνει κλίση στην άδεια ή τον δείχνει επίπεδο?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.