Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Άν πας με τον 4014 και νομιμοποιήσεις τότε θα είσαι νόμιμος.

 

 

αν νομιμοποιήσω βγάζοντας άδεια σε 3 χρόνια(την οποία μου είπαν ότι δεν γίνεται) ή αν νομιμοποιήσω πληρώνοντας πρόστιμο και ας έχει ΣΔ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω για τον υπολογισμό προστίμου αυθαίρετης κατοικίας στην οποία η περιοχή μπηκε στο σχέδιο πόλεως αλλα έχει τα εξής προβλήματα : έίναι 100 τ.μ. περίπου και από αυτα τα 40 τ.μ. είναι εντός της πρασιάς των 4.00 μ. Καταρχάς μπορώ να εντάξω ολο το κτισμα στον 4014 ώστε να μην μπλέξω με άρθρο 22 που νομίζω ότι δεν μπορεί να εφαρμοστει και για το κομμάτι των 60 τ.μ. έτσι και αλλιώς (λόγω στατικών) ? Και αν γίνει ετσι γίνονται δύο φύλλα καταγραφής ένα για τα 60 και ένα για τα 40 τ.μ. με παραβίαση πρασιάς ή και τα 100 τ.μ. σε ένα φύλλο με παραβίασης πρασιάς? Ενοείται πως αν πάει με δύο φύλλα καταγραφης έχουμε μικρότερα προστιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω την παρακάτω περίπτωση: Στον έκτο όροφο υφίσταται μικρή γκαρσονιέρα νόμιμα, 22τ.μ. και ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει ένα μέρος του δώματος 10τ.μ. με μεταλλική κατασκευή και τζαμαρίες οι οποίες "κάθονται" επάνω στο στηθαίο. Ο ιδιοκτήτης έχει την αποκλειστική χρήση αυτού του σημείου του δώματος. Οπότε ναι μεν υπέρβαση δόμησης αλλά όχι υπέρβαση ύψους μιας και η νομίμως υφιστάμενη γκαρσονιέρα είναι 10 εκατοστά πιο ψηλή.

 

Η πρώτη μου ερώτηση είναι: Η κατασκευή της επέκτασης έχει γίνει σε μεταλλικά υποστυλώματα 8x8cm και σκάρωμα για την οροφή με τις ίδιες δοκούς. Η οροφή έχει καλυφθεί με πάνελ πολυουρεθάνης και περιμέτρικά έχει κλείσει με τζαμαρία. Μπορεί αυτό να θεωρηθεί πρόχειρη κατασκευή για τον υπολογισμό του προστίμου;

 

Επιπλέον : Στο νομίμως υφιστάμενο τμήμα έχει αφαιρεθεί εσωτερικός τοίχος (ή δεν χτίστηκε ποτέ με βάσει την άδεια, άρα διαφορετική εσωτερική διαρύθμιση) και έχει ανοιχθεί παράθυρο 60x60cm στον φωταγωγό. Αποτελεί το συγκεκριμένο αυθαιρεσία και πάει με τα 500€;

 

Το παράδοξο κατά τον υπολογισμό του προστίμου είναι ότι εάν δηλώσω την πρώτη αυθαιρεσία το πρόστιμο είναι 2000€ ενώ εάν δήλωνα π.χ. και άλλη αυθαιρεσία το πρόστιμο πέφτει στα 1616€!

Edited by INGPAK
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα,

αυτό δεν είναι από τα μόνα παράλογα του υπολογισμού.

Δες και μερικά άλλα:

Ο υπολογισμός έγινε για αυθαίρετο σε οικισμό με τιμή ζώνης 600 €, δηλ. στη μεγάλη πλειονότητα των οικισμών της

χώρας.

· Αυθαίρετη επέκταση πριν τις 31/1/1983 σε νόμιμη ισόγεια κατοικία κατά 92 m2

Το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο είναι 496,80 €.

 

Αυθαίρετη ανέγερση πριν τις 31/1/1983 ισόγειας κατοικίας 46 m2.

Το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο είναι 496,80 €

 

Αυθαίρετη επέκταση πριν τις 31/12/2003 σε νόμιμη ισόγεια κατοικία κατά 17 m2

Το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο είναι 489,60 €

 

Αυθαίρετη επέκταση πριν τις 31/1/1983 νόμιμης ισόγειας αποθήκης κατά 185 m2

Το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο είναι 498,15 €

 

Αυθαίρετη ανέγερση πριν τις 31/1/1983 ισόγειας αποθήκης 61 m2

Το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο είναι 494,10 €

 

Αυθαίρετη επέκταση πριν τις 31/12/2003 κατά 23 m2 νόμιμης ισόγειας αποθήκης.

Το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο είναι 496,80 €

 

Αυθαίρετη ανέγερση πριν τις 31/12/2003 ισόγειας αποθήκης 11 m2

Το πρόστιμο σύμφωνα με τον νόμο είναι 475,20 €

 

Και για να κλείσουμε BBQ πρόστιμο 500€!!!!!!!

Αν το BBQ ήταν αποθήκη 2,0 m2

το πρόστιμο θα ήταν 16,20 € (αν είχε γίνει πριν τις 312/1/1983)

ή 86,40 € (αν είχε γίνει πριν τις 31/12/2003).

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε φίλε georgegaleo

 

Απορώ με την προσπάθεια τους να κάνουν ότι μπορούν για να "παιδέψουν" πολίτες και μηχανικούς αλλά και να πείσουν για το παράλογο.

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να με βοηθήσεις και με τις ερωτήσεις μου:

 

Η κατασκευή της επέκτασης έχει γίνει σε μεταλλικά υποστυλώματα 8x8cm και σκάρωμα για την οροφή με τις ίδιες δοκούς. Η οροφή έχει καλυφθεί με πάνελ πολυουρεθάνης και περιμέτρικά έχει κλείσει με τζαμαρία. Μπορεί αυτό να θεωρηθεί πρόχειρη κατασκευή για τον υπολογισμό του προστίμου; (θεωρώ πώς όχι )

 

Επιπλέον : Στο νομίμως υφιστάμενο τμήμα έχει αφαιρεθεί εσωτερικός τοίχος (ή δεν χτίστηκε ποτέ με βάσει την άδεια, άρα διαφορετική εσωτερική διαρύθμιση) και έχει ανοιχθεί παράθυρο 60x60cm στον φωταγωγό. Αποτελεί το συγκεκριμένο αυθαιρεσία και πάει με τα 500€; ( ή δεν τις λαμβάνουμε υπόψης τις δύο αυτές παραβάσεις; )

Edited by INGPAK
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,

εγώ δεν θα θεωρούσα 10τ.μ. με μεταλλική κατασκευή και τζαμαρίες οι οποίες "κάθονται" επάνω στο στηθαίο ως πρόχειρη κατασκευή. Θα την έβαζα με αναλυτικό έτσι ώστε να βγάλω κάτω από 5000€.

 

Τώρα αναφορικά με το δευτερο ερώτημά σου σου παραθέτω κάποια θέματα από τις ημερίδες του ΤΕΕ.

 

Ε. ΛΕΜΠΕΣΗ 21-11-2011

1. Το ξεμπάζωμα, οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και το άνοιγμα παραθύρων στα "τακτοποιημένα υπόγεια με το Ν.3843/10 χρήζουν περαιτέρω νομιμοποίησης?

>Ναι, δηλώνονται ως παραβάσεις στην κατηγορία 13, και αν το ξεμπάζωμα επιφέρει υπέρβαση στη δόμηση

και πιθανόν στο ύψος, θα δηλωθούν επιπλέον και οι αντίστοιχες παραβάσεις.

 

Οι αλλαγές εσωτερικών διαρρυθμίσεων χρήζουν τακτοποίησης με το νέο νόμο;

>Ναι, Εξαρτάται κατ΄ αρχήν από το πότε έγιναν: Από το 1928 μέχρι το 69 έπρεπε να εγκριθούν τα σχέδια εσωτερικών αλλαγών. Μ ε το ΒΔ ΦΕΚ205Δ/69 δεν απαιτούνταν η έγκριση για εσωτερικές αλλαγές. Από το ΓΟΚ 85 και μετά απαιτείται άδεια. Και αν είναι μετά το 85 Εξαρτάται από την έκταση και το είδος των εργασιών, δηλαδή: αν έγινε ριζική ανακαίνιση και διαρρύθμιση, έπρεπε να έχει εκδοθεί άδεια και είναι αυθαίρετες, οπότε πρέπει να γίνει δήλωση με το Ν.4014/11, είτε με αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών ή να πληρωθεί παράβολο και να εκδοθεί άδεια σε 3 χρόνια

 

ΔΙΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ & ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΙ ΧΩΡΩΝ: η αλλαγή διαρρύθμισης δεν αναφέρεται στη Βεβαίωση του Μηχανικού (Β΄ 29) και έτσι δεν είναι υποχρεωτικό να υπαχθούν στις δηλώσεις του Ν.4014/11 (Γ΄19).

 

Βέβαια
το γεγονός ότι δεν θα ελέγχονται για τη χορήγηση βεβαιώσεων, δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμες οι εκτεταμένης εργασίες διαρρύθμισης,
με βάση το άρθρο 22 παρ.3 του ΓΟΚ. Επομένως ο κάθε Μηχανικός θα συναποφασίσει με τον ιδιοκτήτη εάν πρόκειται για διαρρυθμίσεις τέτοιας έκτασης που χρειάζεται να δηλωθούν, κυρίως για τις περιπτώσεις που απαιτείται κάποια άδεια λειτουργίας και ειδικά για τις περιπτώσεις που μπορούν να προχωρήσουν σε άδεια νομιμοποίησης, πληρώνοντας μόνο παράβολο.

- Διαρρυθμίσεις που έγιναν πριν το ΓΟΚ ΄85
και κυρίως από την αρχική κατασκευή του κτιρίου
, ζήτημα που μπορεί να αποδειχτεί αν πχ έχουν συμπεριληφθεί σε συμβόλαια, δεν θα πρέπει να θεωρούνται αυθαίρετες,
εκτός αν έχει αλλάξει ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.

- Διαρρυθμίσεις
που έγιναν μετά το ΓΟΚ ΄85
με τις οποίες διαφοροποιείται η κατάσταση από την εγκεκριμένη κάτοψη της πολεοδομίας,
αν πχ διαχωρίζεται ένα διαμέρισμα ή κατάστημα
σε περισσότερα
ή αν συνενώνονται
, θα πρέπει να δηλωθούν αλλά
μόνο στις περιπτώσεις
που εξαιτίας του διαχωρισμού προκύπτει παράβαση κάποιας πολεοδομικής διάταξης ή υποχρέωσης που δεν εκπληρώθηκε κατά την έκδοση της άδειας, ώστε να μπορούν να πάρουν χωριστή Ηλεκτροδότηση ή άδεια λειτουργίας. Και ασφαλώς σε όσες περιπτώσεις δεν υπάρχει κώλυμα μπορεί να εκδοθεί και άδεια νομιμοποίησης πληρώνοντας μόνο το παράβολο ή για τα ειδικά κτίρια με συμψηφισμό του προστίμου με το πρόστιμο λειτουργικής νομιμοποίησης που τυχόν έχει πληρωθεί.

- Διαρρυθμίσεις
που έγιναν μετά το ΓΟΚ ΄85
με τις οποίες διαφοροποιείται από την άδεια ο φέρων οργανισμός του κτιρίου
μπορούν να δηλωθούν μόνο με το παράβολο και να εκδώσουν άδεια νομιμοποίησης για όλο το κτίριο.

 

 

Τώρα ή σε μπέρδεψα
:confused:
!!!!! ή σε βοήθησα να ξεκαθαρίσεις το θέμα σου
:grin:
!!!!!
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Η αλήθεια είναι ότι ο ένας τοίχος 1,0m δεν κατασκευάστηκε μάλλον ποτέ για να μπεί ένα κουζινάκι και πάνω από αυτό έχει ανοιχτεί το παράθυρο 60x60cm προς τον φωταγωγό για εξαερισμό. Επίσης ένας τοίχος χτίστηκε εντός του νομίμου ακινήτου απλά 60 εκατοστά μετατοπισμένος σε σχέση με την άδεια για να πάρει και μια ντουλάπα.

 

Μάλλον μπερδεύτηκα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σας! Μήπως καμία γνώμη και για το δικό μου ερώτημα γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν βρίσκω ακρη....Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ξεμπερδέψω.

Fuck τις εσωτερικές διαρυθμίσεις, σιγά τις διαρυθμίσεις!!!!!! Ετσι κι αλλιώς δεν επηρεάζουν επιφάνεια, κάλυψη, δόμηση και ύψος.

Αν φτάσουμε να ασχολιόμαστε με παράθυρο που ανοίχθηκε στον φωταγωγό για εξαερισμό και μετατοπίσεις τοίχων για να μπει μια ντουλάπα την κάτσαμε την βάρκα φίλε μου.

Αυτά και προχώρα (τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα).

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ξεμπερδέψω.

Fuck τις εσωτερικές διαρυθμίσεις, σιγά τις διαρυθμίσεις!!!!!! Ετσι κι αλλιώς δεν επηρεάζουν επιφάνεια, κάλυψη, δόμηση και ύψος.

Αν φτάσουμε να ασχολιόμαστε με παράθυρο που ανοίχθηκε στον φωταγωγό για εξαερισμό και μετατοπίσεις τοίχων για να μπει μια ντουλάπα την κάτσαμε την βάρκα φίλε μου.

Αυτά και προχώρα (τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα).

Εντάξει!!

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.