Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου αυθαιρέτου


Recommended Posts

Από τη στιγμή που γίνεται προσωρινή υπαγωγή υπάρχει 1 μήνας περιθώριο για εφάπαξ ή 1η δόση.

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου, ξέρεις όμως πόσο καιρό έχουμε από την πληρωμή του παράβολου (αρχικη υποβολή) μέχρι να επιλεγή προσωρινή υπαγωγή ? Να πατήσουμε ξαναυποβολή δηλαδή για να οριστεί εφαπαξ ή δόσεις.

Edited by antonisk7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα συναδελφοι.

θα ηθελα να ρωτησω το εξης: η υποβολη του αυθαιρετου εγινε το Δεκεμβρη του 2011, ο ιδιοκτητης πληρωσε το παραβολο μεσα στον Ιανουαριο του 2012, ομως δεν ηθελε να κανουμε υποβολη για το υπολοιπο προστιμο, μου ειπε να το αφησουμε για αργοτερα και δεν επικοινωνησε πριν το Μαρτιο (ενω η προθεσνια πληρωμης του προστιμου ηταν μεχρι τελη Φεβρουαριου), επικοινωνησε μετε τη προθεσμια. εγω θα μπορουσα να υποβαλλω για υπολογισμο προστιμου εκπροθεσμα?θα υπολογιστει μεγαλυτερο προστιμο?θα μπορεσει κανονικα να το πληωσει το προστιμο?

σας ευχαριστω πολυ, οπου κι αν ρωτησα κανεις δεν το ηξερε, δεν ξερω τι να κανω...

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου, ξέρεις όμως πόσο καιρό έχουμε από την πληρωμή του παράβολου (αρχικη υποβολή) μέχρι να επιλεγή προσωρινή υπαγωγή ? Να πατήσουμε ξαναυποβολή δηλαδή για να οριστεί εφαπαξ ή δόσεις.

 

Μάλλον απ' ότι κατάλαβα ρωτάτε το ίδιο πράγμα.Αυτό που έχω καταλάβει είναι όταν κάνουμε αρχική υποβολή και πληρωθεί το παράβολο , για το σύστημα δεν είμαστε ακόμα δηλωμένοι.Η δήλωση δηλαδή δεν είναι εν ισχύ, παρά μόνο αν περάσουμε στην προσωρινή υπαγωγή.Οπότε γιαυτη τη χρονική στιγμή δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια.Όποτε θέλουμε περνάμε στην προσωρινή υπαγωγή και από τότε και μετά μετράει ο ένας μήνας της πρώτης πληρωμής.Το έχω κάνει για διάφορες χρονικές περιόδους.Βέβαια ο μήνας μετά την προσωρινή υπαγωγή φαίνεται στο σύστημα μετά την τελευταία αναβάθμιση που του κάνανε.Πριν ήταν όλα φλου.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχω μια ερώτηση κι εγώ (συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί παραπάνω, δεν βρήκα κάτι).

Έχω ένα πατάρι με υπέρβαση δόμησης πάνω από κατάστημα,

το οποίο είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία,

με δικά του χιλιοστά επί του οικοπέδου και

με είσοδο από τον κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας. Πριν να το κλείσουν "έβλεπε" στο κατάστημα τώρα είναι τελειώς ξεχωριστά.

Ωστόσο χρησιμοποιείται όντως σαν βοηθητικός χώρος του καταστήματος.

Ως τι το δηλώνω, ως υπηρεσίες (λόγω του καταστήματος) ή ως άλλη κατοικία?

Επίσης έχει ύψος πάνω από 2,4μ αυτό σημαίνει ότι θα πάει ως κύρια χρήση ή παραμένει βοηθητικός χώρος?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή σου... πιστεύω ότι πρέπει να πάει ώς: Υπηρεσίες/Υπέρβαση Δόμησης Κυρίως Χώρου, αφού αποτελέι αυτόνομη οριζόντια ιδιοκτησία. Αν το δηλώσεις ώς βοηθ.χώρο, σε περίπτωση που αυτονομηθεί στο μελλον, αφού έχει αυτή τη δυνατότητα, ίσως έχει πρόβλημα μεταβίβασης ή σύνδεσης με τα δίκτυα...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Επί τέλους και τα περαιωμένα του ν.3843/10 μπορούν να υπαχθούν στον ν.4014/11 εφ όσον βολεύει για την μείωση των προστίμων.

 

Μέχρι τώρα ο συμψηφισμός επιτρεπόταν με την εγκ.1/2012 http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=dwE1IhmyeN0%3d&tabid=762&language=el-GR για τα "μη περαιωμένα" προς μεγάλη αδικία έναντι αυτών που πλήρωσαν με εφ άπαξ καταβολή.

 

Τώρα με το έγγραφο 7560/8-3-12 http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Ai50Udgn3yY%3d&tabid=777&language=el-GR

παύει πλέον η εξαίρεση από την ευνοική ρύθμιση του συμψηφισμού όπως ανεφέρετο στην παρ. Β΄ 8 της ανωτέρω εγκυκλίου.

 

Άντε σιγά σιγά να δούμε και τους συντελεστές παλαιότητας και στην κατ.13 !

 

Αγάλι αγάλι ......... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ισως να ειμαι εκτος θεματος αλλα πως αντιμετωπιζετε αδειες του '60-'70 οπου το τοπογραφικο ηταν συχνα και το διαγραμμα καλυψης (η το αντιθετο) και μαλιστα οι υπολογισμοι πανω τους ηταν ελαχιστοι;

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε (στην δευτερη φαση) το ιδιο σχεδιο και ως τοπογραφικο αλλα και ως διαγρ. καλυψης λογω παλαιοτητας της αδειας;

Ευχαριστω.

 

 

Σ' ευχαριστω Ιασονα.

Edited by pavloselef
Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου άποψη αφού έχουμε άδεια, ναι κανονικότατα, συμπληρώνοντας τις αυθαιρεσίες κ.λπ. σφραγίζοντας και υπογράφοντας.

Δεν έχουμε κανένα λόγο για να φτιάξουμε καινούργια (τα οποία θα σημαίνουν και extra αμοιβή αποτύπωσης).

Link to comment
Share on other sites

αγρος με 2 συνιδιοκτητες αδιαιρετα. 2 κτισματα με αυθαιρεσιες.

 

ο ενας θα κανει νομιμοποιηση, ενω ο αλλος, που εχει και το αλλο αυθαιρετο δεν κανει.

 

μπορει να νομιμοποιηθει μονο το ενα αυθαιρετο?

 

απο τις ερωταπαντησεις μερος β 12 ερ. θεωρω οτι γινεται.

 

ποια η αποψη σας?

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Η Β12 αναφερόταν σε αυτοτελή διαμερίσματα χωρίς σύσταση κάτι που αναιρέθηκε από επόμενη ε/α που λέει ότι αυτοτελείς ιδιοκτησίες νοούνται μόνο όσες έχουν σύσταση με συμβολαιογραφική πράξη οπότε στα αδιαίρετα υπάρχει κόλλημα όταν ο ένας δεν θέλει να τακτοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.