Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινοί Ενεργειακοί Επιθεωρητές


Inzaghi

Recommended Posts

Να ρωτήσω... Το ΠΔ περί ενεργειακών επιθεωρητών αναφέρει εκτός από σεμινάρια και εξετάσεις. Έστω ότι κάνω τα σεμινάρια, δίνω και τις προβλεπόμενες εξετάσεις και ''πετυχαίνω''. Στη συνέχεια το υπουργείο απορρίπτει την αίτηση μου λόγω πχ μη επαρκούς εμπειρίας. Είναι λογικό να έχω πληρώσει για σεμινάρια, να έχω διαβάσει για εξετάσεις και στο τέλος να με απορρίπτουν; Μήπως το ορθότερο θα ήταν πρώτα να εξεταστούν οι φάκελοι και αυτοί που θα ''προκριθούν'' να προχωρήσουν σε σεμινάρια και εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε το ποτε θα δωσεις εσυ εξετασεις δεν εχει να κανει επ ουδενι με τη συμπληρωση της απαιτουμενης εμπειριας....

Οταν εχεις συμπληρωμενα τα 4 χρονια, τοτε καταθετεις τα χαρτια σου.

Παντως, μου μεταφερανε απο ατομο εντος ΕΥΕΠΕΝ οτι δε θα απαιτειται αποδεδειγμενη 4ετης εμπειρια αλλα θα ισχυει η εξ εγγραφης στο ΤΕΕ...

 

Οποτε αυτο διευκολυνει καπως τα πραγματα...

 

Ειδωμεν, κοντος ψαλμος αλληλουια...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι όταν με το καλό βγουν τα τελικά σχέδια, θα υπάρχει και μια σειρά. Αλλιώς πας με το αυτονόητο. Δηλαδή πχ αν σου λέει 4 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας, δεν θα πάει κάποιος που μόλις τελέιωσε την σχολή ή εργάζεται 2 χρόνια ή είναι 6 χρόνια πωλητής...Αφού δεν πληρείς λοιπόν το βασικό κρητίριο γιατί να κάνεις σεμινάρια κτλ..άστο καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μια μέρα παραπάνω δεν δικαιολογείτε στο ρουσφέτι………εδώ ανοίγουν το επάγγελμα του ταξιτζή και εμείς θα ανεχτούμε περίεργα κόλπα να συνεχίζονται στους μηχανικούς;;;;;;;;;;

 

Άλλωστε δεν θα χρειάζεται η προηγούμενη διαδικασία έγκρισης φακέλου ......και εγώ άκουσα ότι η εγγραφή στο ΤΕΕ θα μετρήσει για την τετραετία , οπότε προφανώς τα πράγματα είναι πολύ απλά ,,,,,,,,,,,,,, συνεπώς μετά από επιτυχία στις εξετάσεις πιστοποίησης κατευθείαν θα εγγράφεστε στο μητρώο...........πριν με τους προσωρινούς ,έγινε μπάχαλο , λογω της ΄΄ αποδεδειγμένης ΄΄ εμπειρίας............

Link to comment
Share on other sites

Λογω των αραιων συνεδριασεων της επιτροπης θα ελεγα εγω....

 

Γιατι οποτε συνεδριαζανε, βγαζανε κυμα επιθεωρητων στην πιατσα...

 

Βαλε και την εξτρα αναμονη για την υπογραφη απο τον προεδρο/υπουργο ή οποιον ακομα χρειαζεται να τζιφραρει.... Παρε μερικα μηνακια για πλακα...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε ........λογικα η διαδικασια θα απλοποιηθει.........φετος ας πουμε θα υπαρχει μια ημερομηνια εξετασης , τα αποτελεσματα θα βγαινουν απευθειας ,συνεπως σε μια συνεδριαση θα μας πιστοποιησουν ολους......

Link to comment
Share on other sites

Πάντα θα φωνάζει κάποιος, πριν ήταν 10 χρόνια τώρα 4, θα φωνάζει αυτός με τα 3 ή τα 2. Γιατί όχι πχ 5? Σήμερα φωνάζει ο Σάββας, αύριο ο Ικαρος, μεθαυριο ο Ινζάγκι (τυχαία τα ονόματα). Στην πραγματικότητα πόσα χρόνια εμπειρίας χρειάζονται για να κάνει κάποιος μία επιθεώρηση, έχοντας παρακολουθήσει σεμινάρια και έχοντας επιτύχει στις εξετάσεις? Η μήπως εσκεμένα υπάρχει κάποιος διαχωρισμός ωστε να μην μαζευτούν πολλοί η όλοι???

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ Ίκαρε........δεν έπρεπε να υπάρχει όριο εμπειρίας στην επιθεώρηση , αφού δεν υπάρχει σε τίποτα άλλο...........είναι οξύμωρο κάποιος που μόλις πήρε την άδεια να μπορεί να κάνει οποιαδήποτε μελέτη και να μην κάνει επιθεώρηση που είναι πολύ πιο απλή.........θα έχει δίκιο να φωνάζει ο μηχανικός με τα λιγότερα από 4 χρόνια που αποκλείετε.........

μετά ρίχνουν κροκοδείλια δάκρυα για την ανεργία των νέων μηχανικών.....

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ακριβώς Σάββα...

Γιατί κατά την γνώμη μου από την στιγμή που θα γίνουν εξετάσεις και σεμινάρια, από την στιγμή που κάποιος μπορεί και έχει το δικαίωμα να εκπονεί ΜΕΑ μόνο με το πτυχίο του, θεωρώ ότι το ίδιο θα ΠΡΕΠΕΙ να ισχύει και για την επιθεώρηση του. Είναι όχι μόνο το δικαιότερο αλλά και το σωστότερο.

Τώρα το αν πχ ένας τοπογράφος (δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους) με 5 χρόνια εμπειρίας γίνει επιθεωρητής λεβήτων και ένας μηχανολόγος με 1 χρόνο εμπειρίας όχι.....θα είναι ότι πιο κωμικοτραγικό έχει θεσπιστεί από το ΤΕΕ ever.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.