Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Παρακολουθώ το Φόρουμ εδώ και κάποιες ημέρες και νομίζω ότι τα περισσότερα από αυτά που έχουν ειπωθεί εδώ είναι ψιλοαρβύλα. Μόλις μου εκδώθηκε η Visa (skilled indepedent 175) για την οποία ξεκίνησα διαδικασία από τον Μάρτιο του 2010. Είναι Visa διάρκειας 5 ετών με την οποία μπορώ να μετακινηθώ σε όποια πολιτεία της Αυστραλίας θέλω και επίσης δεν εξαρτώμαι από κανένα εργοδότη είτε με προσλάβει είτε με απολύσει. Επιπλέον μετά την πάροδο 4 ετών μπορώ να αποκτήσω την υπηκοότητα. Έως τώρα χρειάστηκε :

350 E για να γίνω μέλος του αντίστοιχου επιμελητηρίου της Αυστραλίας (Engineers Australia), και κατάθεση IELTS (τουλάχιστον βαθμό 6/9) μεταφρασμένων πτυχίων, βαθμολογιών, πιστοποιητικού ΤΕΕ και τεχνικές εκθέσεις με την εμπειρία μου. Αναμονή = 6 μήνες

2000 Ε για την αίτηση της Visa που προυποθέτει το προηγούμενο (ότι εγκρίθηκα από το επιμελητήριο της Αυστραλίας), κατάθεση IELTS (τουλάχιστον βαθμός 6/9), αποδεδειγμένης εμπειρίας (3 χρόνια από τα 4 τελευταία), πιστοποιητικά ποινικού μητρώου, γέννησης, διαβατήριο, ειδικά έντυπα κτλ. Αναμονή = 10 μήνες (ήμουν τυχερός, το επίσιμο site έλεγε 12-24 μήνες).

1600 Ε για μεταφράσεις πάρα πολλών εγγράφων (επικυρωμένες) και φωτοτυπίες και εξετάσεις IELTS, βιβλία Αγγλικών.

Σύνολο σχεδόν 4000 Ε. Ναι είναι αλήθεια από τον Ιούλιο 2011 το σύστημα έγινε πιο αυστηρό και πλέον ζητάνε IELTS 7/9 για να συγκεντρωθούν οι απαιτούμενοι βαθμοί.

Νομίζω ότι άξιζε τον κόπο και είμαι έτοιμος να δοκιμάσω την τύχη μου. ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ όλους του μηχανικούς να έρθουν, με προσοχή όμως ποτέ με τουριστική Visa (κανένας εργοδότης δεν μπορεί να σε σπονσοράρει -άλλη κατηγορία VISA-προτού βγείς από την χώρα και ξαναμπείς. Επιπλέον ούτε ΑΦΜ μπορείς να εκδώσεις ούτε τραπεζικό λογαριασμό αλλά ακόμη χειρότερα κανένας αντζέτης δεν θα σου εμπιστευτεί το σπίτι του να το ενοικιάσεις αν δεν δει ότι το διαβατήριό σου έχει Visa εργασίας και μόνιμης διαμονής).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το παίρνεις απόφαση σήμερα,ξεκινάς τη διαδικασία και του χρόνου και κάτι ψιλά, είσαι έτοιμος.....

Link to comment
Share on other sites

.....Και -4000 ευρώ.

Με το θέμα της δουλειάς τι γίνεται? υπάρχει κάτι που σε περιμένει εκεί? Πας συστημένος από εδώ? ή 4000 και 2 χρόνια περίμενε μόνο για βίζα και μετά το άγνωστο?

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά εργασίας είναι ανοιχτή το οποίο σημαίνει ότι μπορεί κανείς να ψαχτεί είτε απο εδώ είτε από εκεί. Προς το παρόν δεν έχω κάνει τίποτα από θέμα εργασίας, απλά ξέρω ότι θα υπάρχει μία ανοιχτή πόρτα σε μία πολιτισμένη χώρα... Προς το παρόν απλά περιμένω τις εξελίξεις εδώ (βλέπε αυθαίρετα κτλ)..

Link to comment
Share on other sites

@kwstas, Επειδή, πολλά γράφτηκαν για πρόβλημα στην αναγνώριση των ελληνικών πτυχίων, τι συμβαίνει ακριβώς με αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που γίνουμε μέλη του Επιμελητηρίου των Μηχανικών της Αυστραλίας, θεωρείται δεδομένο ότι έχει αναγνωριστεί το πτυχίο μας. Στο συγκεκριμένο επιμελητήριο δέχονται ισοτιμία 5 ετών σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού (δηλαδή το ΕΠΜ ή ΑΠΘ η ότι άλλο της Ελλάδας) με Μάστερ. Και έτσι έγινε και με εμένα. Μετά την πάροδο 2-3 ετών αφού κάποιος εργαστεί εκεί έχει την δυνατότητα να υπογράφει κιόλας άδειες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι βίζα 5 ετών? Οπερ σημαίνει πως αν ασχοληθείς λίγο περισσότερο με τα αυθαίρετα, κάνεις κάτι από αδώ και κάτι από εκεί...θα λείξει και θα χάσεις και τα 4000 σωστά?

 

ΥΓ. Γιατί ρε παιδιά τόση λύσσα με τα αυθαίρετα? Αφού μπήκες σε αυτή την διαδικασία γιατί δεν το ξεκινάς (γνώμη μου πάντα έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

ολη η διαδικασια δλδ 1,5 χρονο στην καλυτερη?????

 

η εμπειρια για εναν ελευθερο επαγγελματια πως αποδεικνυεται σε αυτους?

 

ελπιζω να επισπευσουν λιγο αυτη τη διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και είναι λίγο θέμα αυτό... Και το χειρότερο είναι ότι πρέπει να μπω στην χώρα εντός τριμήνου από σήμερα περίπου ώστε να ενεργοποιηθεί η VISA. Oπότε το ταξίδι (7 ημέρες τουλαχ. και ευρω=???) είναι δεδομένο σε πρώτη φάση... Φίλε ΄Ικαρος, δούλεψα σε τεχνικές εταιρίες, δούλεψα μόνος μου, είδα και αποείδα.... Τώρα κανείς δεν ξέρει τι είναι σωστό και τι όχι. Κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει σε ενα/δυο ή δώδεκα μήνες. Σίγουρα τα 14ωρα στις εναπομείναντες τεχνιικές εταιρίες δεν θα εκλείψουν. Ακόμα πιο σίγουρα, τα αυθαίρετα θα είναι άλλη μία ένεση 3-5 μηνών για τους μηχανικούς (όπως και οι Η/Χ). Και μετά? Βεβαιώσεις για τα συμβόλαια ή ενεργειακές επιθεωρήσεις? Θα απασχολούμαστε μερικώς και ΠΑΝΤΑ με αυτά που θέλουν αυτοί... Αν μας πουν να γίνουμε και αστροναύτες μηχανικοί, θα το κάνουμε??

Link to comment
Share on other sites

@ikaros13 θες να τον διώξεις να μείνει δουλειά για εμάς που θα μείνουμε πίσω ε; :P :P και εγώ το ίδιο κάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.