Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Αυστραλοί αναζητούν μηχανικούς...


babis.lou

Recommended Posts

Το να μετακινηθει καποιος σε αλλη χωρα για δουλεια δεν πιστευω οτι θα το κανει μονο για τα λεφτα..Ο μηχανικος που θελει να φυγει, κ κυριως εμεις οι νεοι μηχανικοι, ειναι γιατι νιωθουμε οτι εδω δεν υπαρχουν ευκαιριες οχι μονο για μια δουλεια αλλα το κυριοτερο για να δουλεψουμε κ να αναπτυξουμε περισσοτερο αυτο που αγαπαμε..

 

Τους τελευταιους 6-μηνες ακουω απο πολλους συναδελφους μου να λενε εγω θα φυγω, θα κανω εκεινο το αλλο κλπ. Εγω ξερετε τι πιστευω οτι ο ανθρωπος που σαν μηχανικος θελει να αναπτυχθει θα κανει κινησεις να φυγει. Το να παει στο εξωτερικο για δουλεια, ενας Ελληνας μηχανικος δεν ειναι ευκολο, γιατι οι περισσοτεροι μηχανικοι εδω εχουμε λαθος νοοτροπια. Το οτι στα ΑΕΙ-ΤΕΙ μας σκισανε στα μαθηματα κ εξετασεις δεν σημαινει τπτ, εξαλλου τα περισσσοτερα μαθηματα στα πανεπιστημια μας ειναι απλα διεκπαιρεοτικα (με λυπη το διαπιστωνω).

 

Αν και σχετικα νεος μηχανικος με λιγη προυπηρεσια (2 χρονια) προσπαθω να φυγω εξωτερικο, οχι για τα λεφτα αλλα για να κανω αυτο που ΑΓΑΠΩ κ να εχω την ηθικη ικανοποιηση οτι κατι καταφερνω στην ζωη μου κ δεν πανε ολα στραφι, πραγμα που στην Ελλαδα δεν πιστευω οτι θα το κερδισω ποτε. Ειχα την τυχη τα 2 χρονια να δουλευω σε μια καθαρα ξενη εταιρια κ ο τροπος που μου φερθηκαν ηταν υποδειγματικος κ επαγγελματικος, αυτο κ μονο ανεβαζει την ηθικη ικανοποιηση ενος μηχανικου ακομα κ εαν δεν παιρνει τα τρελλα λεφτα. Ημουν νεος μηχανικος με μηδεν προυπηρεσια κ οι ανθρωποι με βαλανε να δουλεψω να μαθω, θελανε κ οι ιδιοι να αναπτυχθω οχι να κανω τα ιδια, με σκισανε στα σεμιναρια στα meetings, στις ανταλλαγες ιδεων πραγματικα εκει ενιωθα οτι κατι κανω κατι μαθαινω.. Αλλοι φιλοι μου που πρωτοπιασανε δουλεια αντιθετως ειχαν σαν καθηκοντα να κανουν κανα καφε κ καμια φωτοτυπια, εαν για να γινεις μηχανικος πρεπει να κανεις τον καφε του καθε .........$#%... τοτε ευχαριστω αλλα το μηχανιλικι στην Ελλαδα δεν το θελω.

 

Εως τωρα ειχα την τυχη να κανω 8 συνεντευξεις με εξωτερικο, συνηθως με απορριπταν λογω μικρης προυπηρεσιας, οι ανθρωποι ομως απο την αρχη μ υππογραμμιζαν οτι ειμαι ο μονος υποψηφιος με μικρη προυπηρεσια, αλλα τους αρεσε το CV κ τα πραγματα που εχω ασχοληθει. Οσο αφορα τα ιδια τα interviews το καθενα ηταν πανω απο μια ωρα κ με ερωτησεις οχι του στυλ: εμεις θελουμε να ξερεις λιγο απο ολα, αλλα με ρωταγανε πραγματα τα οποια για να τα απαντησει ενας μηχανικος που δεν αγαπαει αυτο που κανει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να απαντησει ουτε στα μισα. Ακομα προσπαθω κ θα συνεχισω οχι γτ εξω ειναι καλυτερα αλλα γιατι θα κανω αυτο που αγαπω κ θα εχω κ τον σεβασμο που θα δινω. Στην τελικη ημουν ευχαριστημενος που περασα στο short list τους, οταν για τις ιδιες θεσεις ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος.

 

Αυτο που πιστευω εγω, ειναι ο μηχανικος που θα φυγει κ θα διαπρεψει στο εξωτερικο ειναι αυτος που το αγαπαει, που απλα γτ εκει θα εχει την ευκαιρια να σκεφτεται περα απο την μιζερια της Ελλαδας.

Edited by george_RES
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μην μαλώνετε όλοι έχετε καποιο δίκιο μέσα στο περιεχόμενο των απόψεών σας.Θα επανέλθω πιο αναλυτικά.

 

Agrafiot αν όντως αληθεύει αυτό ο τύπος είναι για φάπες.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, για κάποιον ανεξήγητο λόγο υπάρχει τάση να φεύγουμε από το θέμα και να διεξάγουμε γενική κουβέντα, χωρίς ωστόσο να είμαστε στην χαλαρή.

Από Δευτέρα θα γίνει εκκαθάριση στο νήμα. Παρακαλείσθε να μην προσθέσετε άλλο σπαμ από 'δώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας ακριβώς σε ποια χώρα συμβαίνει αυτό.

Έχω δει κακές μελέτες και στην Αγγλία. Επαναλαμβάνω πως αυτό δεν σημαίνει πως εμείς είμαστε οι καλοί και οι άλλοι οι κακοί ή το αντίστροφο.

 

AlexisPap εκτός της εκκαθάρισης θα βοηθούσε ένα νεό τόπικ- ή τροποποίηση του υπάρχοντος τίτλου- και να τακτοποιηθούν εκεί τα ποστς σχετικά με πληροφορίες για την εργασία-διαβίωση στο εξωτερικό αν δεν υπάρχει ήδη.. Η Αυστραλία είναι πολύ συγκεκριμένη, άσε που μάλλον επαγγελματικά μας τελείωσε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

πιστέψατε ποτέ οτι μια χώρα με 2 παν/μια στο top 100, με την ΑΣΙΑ δίπλα της θα ήταν τόσο desperate για αλλοδαπούς μηχανικούς και ειδικά απο Ευρώπη?

 

Πάντως σταματήστε να σκέφτεστε με ατάκες τύπου διέπρεψε διότι βάζετε άγχος στον εαυτό σας επειδή το σπλάχνο της κυρίας του 2ου πήρε 19 στο απολυτήριο και το είπε στην μαμά σας. Η ζωή είναι μικρή και δεν ξέρετε το αύριο. Για να διαπρέψει συνεπάγεται θυσίες που μετά απο κάποια χρόνια μπορεί να μην αξίζουν. Ζήστε την ζωή απλά και χαρούμενα, με engineering ή χωρίς. Μην τρελαθούμε. Ενας τίτλος αναζητώ σύντροφο στην ζωή μου είναι πολύ πιο σημαντικός απο το εαν θα έχουμε το τεράστιο γραφείο και θα είμαστε οι πρώτοι. Ξεκολλήστε απο την Ελληνική νοοτροπία των Ελληνικών ταινιών. Καταλάβετε οτι δεν υπάρχουν μονοπάτια στην ζωή που οδηγούν με αυτόματο πιλότο στην ευτυχία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Διεθνείς οργανισμοί διέπονται απο το πλαίσιο της συνεργασίας και οχι απο τις εκάστοτε πολιτικές των κρατών................στο εξωτερικό. Πάντως στην παρούσα φάση το ΤΕΕ καλώς έκανε διότι,

 

α) δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο να το στηρίξει

β) θα αναγνώριζε αυτόματα αποφοίτους ΤΕΙ που είναι CENg

γ) θα γινόταν της κακομοίρας με τους συνδυασμούς

δ) θα έβγαινε ο Υπουργός Παιδείας και θα μιλούσε για παράβαση καθηκόντων (ασχέτως εαν καλύπτετε με το καταστατικό)

ε) Τα ΜΜΕ δεν θα έδιναν χρόνο για να ακούσουν την άποψή του ΤΕΕ (βλέπε κρατικές διαφημίσεις με χρήματα ΕΣΠΑ)

 

Γιατί όμως δεν το έχουν καταφέρει ? Έχει το δικαίωμα η χώρα μας να αρνηθεί ?

 

Δεν αρνείται!!!! Δεν απαντάει!!!!! και σαφώς και ΟΧΙ. Σαν μέλος του ISO δεν μπορεί αλλα δεν μπορεί και τόσα άλλα πράγματα που απλά δεν απαντάει. Για να απαντήσεις θα πρέπει να δουλέψεις, να πολεμήσεις, να έχεις στρατηγική. Τώρα εαν μου βρείτε υπουργό ή ΓΓ που κάνει τέτοια πράγματα θα ήμουνα ευγνώμων.

 

It is just not in my job description

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.