Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεπτότοιχες τεγίδες


 

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα ή κάτι παράδοξο τέλος πάντων, κατά την μελέτη συνεχούς λεπτότοιχης τεγίδας μορφής Ζ, δεσμευμένη από την επικάλυψη.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει μελετήσει και χρησιμοποιήσει τέτοιες διατομές ώστε να ανεβάσω περισσότερες λεπτομέρειες?

 

Ευχαριστώ

 

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, λοιπόν.

 

Ανεβάζω τον υπολογισμό μιας τέτοιας τεγίδας, έχω απενεργοποιήσει το τυπολόγιο για να μην μπλέξουμε στις πράξεις.

 

Παρατηρήστε πως στο ακραίο άνοιγμα η χρήση ντίζας για φόρτιση αναρρόφησης δίνει δυσμενέστερο αποτέλεσμα στον έλεγχο λυγισμού του ελεύθερου πέλματος.

 

Ποιοτικά μπορεί να εξηγηθεί (αλλάζει η φορά της ροπής Μfz και το θλιβόμενο πέλμα είναι ασύμμετρο), όμως δεν είναι κάπως παράδοξο???

Βιβλίο2.zip

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις πως έχει η δουλειά. ανέβασε κανά σχήμα και ας συζητήσουμε επί αυτού. μας ανεβάζεις ένα excel με κάτι χιλιάδες πράξεις και θες εμείς να καταλάβουμε πως είναι ο φορέας διαβάζοντας το κάθε κελί

Ανεβάζω τον υπολογισμό μιας τέτοιας τεγίδας, έχω απενεργοποιήσει το τυπολόγιο για να μην μπλέξουμε στις πράξεις.

και ας είμαστε τίμιοι σε αυτά που λέμε. τις απενεργοποίησες για να μην τις χρησιμοποιήσει άλλος. όχι ότι με νοιάζει, εγώ τις λύνω με το μυαλό όταν κοιμάμαι για εξοικονόμηση φαιάς ουσίας, αλλά πες αυτό που θες χωρίς προλόγους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τους συμβολισμούς του μέρους 1-3. Όποιος είναι εξοικειωμένος δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο, συνεχής τεγίδα με αντίθετες φορτίσεις είναι...

 

Όσο για τους υπολογισμούς, μου φαίνεται δύσκολο να χρησιμοποιηθούν από κάποιον που δεν έχει δουλέψει το αρχείο. Δυστυχώς στον προγραμματισμό έχω μαύρα μεσάνυχτα, και τη βγάζω με τεράστια spreadsheets...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.