Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησία στα όρια σχεδίου πόλης


Recommended Posts

Αφου πληρείς τις προυποθέσεις του 270Δ/1985 είσαι εντάξει ως προς την αρτιότητα/οικοδομησιμότητα. Οσο για την πρόσβαση, ισχύουν και στο γήπεδο σου, όσα ισχύουν για τα υφιστάμενα εκτός σχεδίου προ της απαίτησης προσώπου, δηλ. η πρόσβαση θα γίνεται με δουλεία, η οποία δεδομένου του σχήματος σου νομίζω πως δεν θα είναι ιδιαίτερα επιβαρύντική για το δουλεύον γήπεδο. Επίσης, εκ παραδρομής μάλλον, συνεχίζεις να το αποκαλείς οικόπεδο ενώ είναι γήπεδο. Καλη συνέχεια.

 

edit ΜΑΚΑΡ γράφαμε μαζί

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και πάλι να ευχαριστήσω αυτούς που ποστάρανε γιατί πραγματικά μου ανοίξανε τα μάτια.

 

Διαβάζοντας λίγο παραπάνω είδα πως αν κάπου υπάρχει ΖΟΕ υπερισχύει της Ζώνης Πόλεως. Η υπάλληλος της πολεοδομίας όταν την ρώτησα δεν μου ανέφερε τίποτα (αλλά ίσως δεν την ρώτησα ευθέως για ΖΟΕ).

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ΖΟΕ στην Κηφισιά, στο Κεφαλάρι;

Link to comment
Share on other sites

Για τη Βόρεια Αττική δεν υφίσταται ΖΟΕ που να καθορίζει διαφορετικά όρια αρτιότητας - οικοδομησιμότητας.

Η μόνη ΖΟΕ που ισχύει βάσει του Π.Δ. 22-6-83 για όλο το Ν.Αττικής αφορά κατατμήσεις γηπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ναστε καλά για την βοήθειά σας.

 

Κλείνοντας αυτή την ιστορία να σας πω και πως με αντιμετώπισαν στην Πολεοδομία Κηφισιάς.

 

Έτυχε να πάω χτες για μια άσχετη δουλειά και είπα για επιβεβαίωση να τους κάνω ένα ερώτημα για την περίπτωση του θέματος μας. Στην αρχή η υπάλληλος μου είπε ότι έχω άδικο γιατί είναι τυφλό και άρα δεν γίνεται να είναι οικοδομήσιμο. Αφού της ανέφερα τον νόμο και την παρέκκλιση έκανε λίγο πίσω αλλά επέμενε τι θα γίνει με την πρόσβαση. Σε κάποια φάση πετάγεται ένας άλλος υπάλληλος και τις λέει πως έχω δίκιο, ο νόμος δεν αναφέρει τίποτα για πρόσωπο αλλά παρόλα αυτά δεν θέλει να έχει ευθύνη και σηκώνει τα χέρια ψηλά ως προς την ερμηνεία του άρθρου.

 

Κατέληξε τότε η υπάλληλος στο να μου πει: Κάνε μια απλή δήλωση για άρτιο και οικοδομήσιμο και ανέφερε και τον νόμο και όταν έρθει ή ώρα να ερμηνεύσει κάποιος τον νόμο ας βγάλει αυτός άκρη....!!!

 

Άντε τώρα να χρειαστείς κάποια βοήθεια σε κάτι που σου προκύπτει και να απευθυνθείς για διευκρινήσεις σε αυτούς....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, αυτή είναι η πραγματική κατάσταση σε πολλές πολεοδομίες και αυτή θα χειροτερέψει όταν εφαρμοστούν οι διατάξεις του Καλλικράτη.

 

Ευτυχώς, υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται michanikos.gr με το οποίο πολλοί συνάδελφοι μοιράζονται τις γνώσεις τους και τις εμπειρίες τους, ώστε αυτές να γίνονται κτήμα όλων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.