Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρση περιορισμών για καύση pellet


JTB

Recommended Posts

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ αναφέρει:

 

"Το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δρομολογεί την άρση των απαγορεύσεων σχετικά με τη χρήση βιομάζας στις κεντρικές εγκαταστάσεις θέρμανσης στους Νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης. Η σχετική απαγόρευση επεβλήθη πριν 18 χρόνια ( ΚΥΑ 10315/93), εξαιτίας του ιδιαίτερα επιβαρυμένου ατμοσφαιρικού περιβάλλοντος των δύο μεγάλων αστικών κέντρων.

 

Το ΥΠΕΚΑ, αναγνωρίζοντας ότι εξαιτίας της προόδου των τεχνολογιών καύσης βιομάζας και ιδιαίτερα των pellets οι παραπάνω περιβαλλοντικοί περιορισμοί έχουν αρθεί, ότι η βιομάζα συνεισφέρει στην εξοικονόμηση ενέργειας και στον περιορισμό του κόστους για τη θέρμανση με χρήση συμβατικών καυσίμων, ότι η βιομάζα συνεισφέρει στους στόχους του «20-20-20», καθώς και ότι υπάρχει η αντίστοιχη ευρωπαϊκή εμπειρία, προχωρά στην αναθεώρηση του υφιστάμενου θεσμικού πλαισίου.

 

Στο πλαίσιο αυτό, προτίθεται ως το τέλος της εβδομάδας να δώσει σε δημόσια διαβούλευση το σχέδιο της νέας Υπουργικής Απόφασης, που θα ρυθμίζει τη λειτουργία των σταθερών εστιών καύσης για τη θέρμανση κτιρίων και νερού χρήσης".

 

(από http://www.michanikos-online.gr)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

JTB, πώς μπορεί να μας ωφελήσει η άρση π.χ. σε μια τυπική πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση; Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι είναι το πέλετ...

Link to comment
Share on other sites

Το pellet είναι καύσιμη ύλη, και μπορεί να χρησιμοποίηθει όπως και οι υπόλοιπες καυσιμές ύλες (π.χ. πετρέλαιο) σε κατάλληλη μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και χονδρικα με τις παρουσες τιμες πετρελαιου, για ιδια ποσα ενεργειας, με πελλετ δαπανας το μισο ποσο απο οτι δαπανας με πετρελαιο.

Link to comment
Share on other sites

1. Τι τύπο καυστήρα θα ζητήσω;

2. Είναι ακριβοί αυτοί οι καυστήρες σε σχέση με τους "συμβατικούς";

3. Υπάρχουν καυστήρες που να μπορούν να καίνε εναλλακτικά και πέλλετ και πετρέλαιο;

Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει να μιλήσεις με εταιρεία που εμπορεύεται τέτοιου είδους μονάδες.

2. Ναι είναι ακριβότεροι. Περισσότερες πληροφορίες στο Νο1.

3. Υπάρχουν μονάδες που μπορούν να χρησιμοποιούν ξύλο και pellet. Για pellet και πετρέλαιο δεν νομίζω. Περισσότερες πληροφορίες στο Νο1.

Link to comment
Share on other sites

Sigio, μακάρι όλοι στο φόρουμ να ήταν σαν εσένα... Ευγενικοί και πρόθυμοι να απαντήσουν με σαφήνεια, ταχύτητα και χωρίς ειρωνεία... Αν έχεις κάποια εταιρεία στο μυαλό σου, στείλε PM, γιατί εγώ δεν ξέρω κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένη δεν έχω να σου προτείνω. Πιστεύω πως ψάχνοντας στο διαδίκτυο θα βρείς αρκετές και αξιόλογες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.