Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κατάστημα με ανοιχτή σκάλα προς μη θερμαινόμενο υπόγειο


katrmp

Recommended Posts

1) Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν ορίζει επίπεδα αλλά ζώνες. Κάνεις μια ΘΖ για ισόγειο και πατάρι και κλικάρεις στο ΜΘΧ 1

 

2) Αφου το υπόγειο είναι αποκλειστικής χρήσης του καταστήματος που εξετάζεις, περιγράφεις ολόκληρο το ΜΘΧ (υπόγειο) και επιπλέον κλικάρεις 1 για να δημιουργηθεί η διαχωριστική επιφάνεια (μεταξύ υπογείου +  ΘΖ), χωρίς να λάβεις το U/2 της διαχωριστικής αλλά παίρνεις ολόκληρο το U.

 

3) Τοίχους, δάπεδο, οροφή, για σκιάσεις υποθέτω θα είναι όλα 0.

 

4) Ναι γιατί εξετάζεις όλο το χώρο του ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@dib

 

Σ ευχαριστω πολυ!

 

Άρα περιγράφεται όλος ο ΜΘΧ. Όμως η οροφή του που είναι και δάπεδο του ισογείο δεν θα δηλωθεί δύο φορές αφού θα το περάσω και στη θερμική ζώνη; Δουλεύω με την 4Μ και για αυτό ανέφερα επίπεδα.

 

Παρεμπιπτόντως, αν έχω υπόγειο σε κατοικία το περιγράφω με τον ίδιο τρόπο; Είχα την εντύπωση ότι το υπόγειο δεν το περιγράφουμε καθόλου. Μήπως αυτό ισχύει στις περιπτώσεις που είναι εντελώς ανεξάρτητο δηλαδή με δική του είσοδο και όχι εσωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

 Όμως η οροφή του που είναι και δάπεδο του ισογείο δεν θα δηλωθεί δύο φορές αφού θα το περάσω και στη θερμική ζώνη; Όχι θα το δηλώσεις 1 φορά ως διαχωριστική επιφάνεια

 

Παρεμπιπτόντως, αν έχω υπόγειο σε κατοικία το περιγράφω με τον ίδιο τρόπο; Αν ανήκει πχ σε μονοκατοικία, ναι τον περιγράφεις όλο Είχα την εντύπωση ότι το υπόγειο δεν το περιγράφουμε καθόλου. Μήπως αυτό ισχύει στις περιπτώσεις που είναι εντελώς ανεξάρτητο δηλαδή με δική του είσοδο και όχι εσωτερικά; Ισχύει είτε έχει εσωτερική είτε εξωτερική πρόσβαση, αρκεί να είναι 100% στην ιδιοκτησία του κτηρίου που εξετάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να υποθέσω στο ΠΕΑ θα φαίνονται τα συνολικά τμ, ισογείου και υπογείου. Αναφέρομαι σε περίπτωση μονοκατοικίας με υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

@tetris

 

Σ ευχαριστω πολύ!

 

Αυτό που αναφέρεις ισχύει άσχετα αν έχω εσωτερική ή εξωτερική πρόσβαση στο υπόγειο;

 

Επίσης αν το υπόγειο δεν είναι 100% στην ιδιοκτησία τι κάνουμε; πχ πολυκατοικία με κοινό υπόγειο ή διώροφη κατοικία με κοινό υπόγειο; Αν θέλει ένας ιδιοκτήτης ΠΕΑ, το βγάζουμε χωρίς παρουσίαση του υπογείου; Κ αν αργότερα θέλει κ ο άλλος; Θα αναγκαστεί αυτός να έχει ΠΕΑ με περιγραφή του υπογείου ή ούτε αυτός;

Edited by peratis
Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω απάντησή μου αφορά σε μονοκατοικία, ανεξαρτήτως του αν το υπόγειο ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη.

Αν έχεις διαμέρισμα πολυκατοικίας, δεν λαμβάνεις υπόψιν την επιφάνεια του μθχ, και για τις διαχωριστικές επιφάνειεις θεωρείς την απλοποιητική παραδοχή (U/2)

Δηλ. μόνο σε περίπτωση που μελετήσεις και το μθχ. θα συμπεριλάβεις την επιφάνειά του στη συνολική επιφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το υπόγειο ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη, μπορεί να περιγραφεί στο ΠΕΑ;

 

Αν έχω καταλάβει καταλάβει καλά, συνολικά μπορούμε να πούμε ότι: ΜΘΧ περιγράφω όταν έχω μονοκατοικία/τριτογενη τομεα εφόσον έχω λειτουργική σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως το υπόγειο ανήκει σε άλλον ιδιοκτήτη, μπορεί να περιγραφεί στο ΠΕΑ; Όχι δεν περιγράφεις το ΜΘΧ, είπαμε οτι θα πρέπει να ανήκει στον ιδιοκτήτη της μονοκατοικίας/διαμερίσματος (σε περίπτωση Ισόγειου διαμερίσματος) και αυτό να εφάπτεται με την ΘΖ),

Αν δεν εφάπτεται (είναι ανεξάρτητο κτήριο πιο πέρα) δεν περιγράφεις τίποτα.

 

Αν έχω καταλάβει καταλάβει καλά, συνολικά μπορούμε να πούμε ότι: ΜΘΧ περιγράφω όταν έχω μονοκατοικία/τριτογενη τομεα εφόσον έχω λειτουργική σχέση; ... επιπλέον ανήκει στον ιδιοκτήτη του εξεταζόμενου χώρου (της ΘΖ) και εφάπτεται σε κάποια επιφάνεια της ΘΖ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.