Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Τακτοποίηση σε εξαδιαιρέτου ισόγειο


jkarag

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε μια οικοδομή τριών επιπέδων το ισόγειο (διαμέρισμα) έχει δηλωθεί ώς πυλωτή ενώ στην πραγματικότητα έχει χτιστεί κανονικά. Στα συμβόλαια αναφέρεται ότι η πυλωτή είναι εξαδιαιρέτου σε δύο ιδιοκτήτες.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι τώρα θέλω να τακτοποιηθεί όλο το ισόγειο ενώ ο άλλος ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει μόνο τα 30τμ απο το σύνολο των 70τμ.

Σε αυτό διαφωνώ μιας και θέλω να τακτοποιηθεί εξολοκλήρου και να μπορώ αργότερα να μεταβιβάσω το δικό μου μερίδιο.

Τι μπορώ να κάνω ώστε να το τακτοποιήσω? Το δικό μου μερίδιο μπορώ να το διαχωρίσω υποχρεωτικά (και ας μην το θέλει ο άλλος) και να το τακτοποιήσω, και να τον αφήσω τον άλλο να κάνει ότι θέλει με το δικό του?

Βέβαια και πάλι υπάρχει πρόβλημα μιας και το ισόγειο έχει φτιαχτεί ως ένα διαμέρισμα.

Παρακαλώ για τις συμβουλές/απόψεις σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με το εξ αδιαιρέτου δεν μπορείς να προσδιορίσεις τα μερίδια.Εφόσον έχει γίνει 1 διαμέρισμα θα πρέπει να τακτοποιηθεί όλο σαν ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.