Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές προσθήκη ορόφου


konsolas

Recommended Posts

Γειά σας

έχω ισόγεια οικοδομή σ'ενα χωριό 200 κατοίκων, δεν έχει τελειώσει ακόμη αλλά εεπιδή έχω πρόβλεψη ορόφου και ακούω ότι θα αλάξει ο τρόπος έκδοσης οικ.αδειών σκέφτομαι να βγάλω άδεια τώρα για τον όροφο. Θα είναι καλύτερα ή χειρότερα μήπως να περιμένω τον καινουριο νόμο?

εντωμεταξύ ρώτησα για το κόστος της άδειας με το τωρινό καθεστώς και ο μηχανικός μου είπε ότι η μελέτη προσθήκης ορόφου είναι 30% πιο ακριβή παρόλο που θα βγεί στο όνομα των παιδιών μου, αυτό ρε παιδιά δεν είναι παράλογο (το ότι θα μου κάνει έκπτωση είναι άλλο θέμα) αλλά με πιά λογική ο νόμος απαιτεί 30% ακριβότερη μελέτη αφού δεν υπάρχει πχ θεμελίωση???

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

(το ότι θα μου κάνει έκπτωση είναι άλλο θέμα)

 

Αυτο το παραβλεπω..

 

Η κατα 30% αυξημενη αμοιβη σε περιπτωση προσθηκης εχει προβλεφθει για να εξασφαλισει το μηχανικο απο την επιπλεον δουλεια λογω αποτυπωσης, ελεγχου σχεδιων υφισταμενου κτλ κτλ και φυσικα την επιπλεον ευθυνη οταν προκειται για κτηριο υφισταμενο..

 

Τη στιγμη που ο μηχανικος βεβαια ειναι ο ιδιος και η κατασκευη νεα, πιθανον αναιρουνται τα παραπανω..

 

Αν δεν εχει κλεισει η ΟΑ, πιθανον σε περιπτωση αναθεωρησης να μην απαιτηθει η χρηση της προσαυξησης 30%....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.