Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

καλημερα παιδια, οταν εχεις μια περιπτωση υπογειου που μπορεις να τη νομιμοποιησεις και με τους δυο τελευταιους νομους γιατι ειναι αλλαγη χρησης αλλα ειναι και γενικα μια αυθαιρεσια, μπορεις να διαλεξεις οτι σε συμφερει οικονομικα; εγω θεωρω πως οτι τακτοποιειται με τον 3843 πρεπει να γινει ετσι και τα υπολοιπα να πανε με τον 4014. κανω λαθος; απλα δε ξερω αν υπαρχει σε καποιο νομο/εγκυκλιο που να το διευκρινιζει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η αλλαγή χρήσης του υπογείου δεν έχει και αλλαγή στην όψη του ακινήτου (ας πούμε πόρτες και παράθυρα) και επίσης δεν έχεις ξεμπαζώσει ή δεν έχεις ξεφύγει από τις στάθμες της Ο.Α., τότε πας με τον 3843, εφόσον βέβαια είναι ποιο οικονομικά από τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα

Θελω τις γνωμες σας για μια ειδικη περιπτωση που μου ετυχε σημερα, παιζει να την εχω ξαναναφερει....

 

Οικοδομη του 1961, γκαρσονιεριτσα 2ου οροφου, ανακαινισμενη, εχει τα εξης 2 προβληματα.

 

1. Ο εργολαβος που το πηρε να το ανακαινισει και να το μεταπωλησει, εκλεισε ενα μικρο μπαλκονακι 0,50 τ.μ. στο φωταγωγο, με υαλοτουβλα, αφαιρωντας τη μπαλκονοπορτα. Το προβλημα λυνεται, του ζητησα να ξαναβαλει μπαλκονοπορτα, να κατεβασει τα υαλοτουβλα ανοιγοντας το στην ουσια, να βγαλω φωτος με ημερομηνια, ωρα, να τις επισυναψω στη βεβαιωση μου και να βαλω συνυπογραφη αποδοχης υπαρχουσας καταστασης απο αγοραστη και πωλητη...

 

2. Στην αυτοψια φανηκε οτι υπαρχει ενας χωρος 1,00Χ1,00 που βασει σχεδιων ειναι τμημα του W.C. του διπλανου αλλα στην πραγματικοτητα ειναι τμημα του χωλ της γκαρσονιερας μας.... Στην ουσια μετατοπιστηκε ο διαχωριστικος τοιχος ενα μετρο πιο περα.... Και πιθανοτατα εγινε κατα την κατασκευη, πριν απο 50 χρονια...

 

Τι κανουμε τωρα εδω...?

 

Αυθαιρεσια δεν ξερω αν ειναι, δεν ξερω αν εγινε με την κατασκευη της οικοδομης πριν 50 χρονια η μεταγενεστερα με αδεια μικρας κλιμακος και συναινεση των 2 ιδιοκτητων των συνορευοντων διαμερισματων....

Ακομα και αυθαιρεσια να ειναι, δεν επηρεαζει τη δομηση, καλυψη και υψος της ολης κατασκευης!

 

Αλλα δεν μπορω να βεβαιωσω οτι δεν υπαρχει εγκατεστημενη αυθαιρετη κατασκευη η χρηση που να επηρεαζει το συνολικο εμβαδον του χωρου γιατι ειναι ανακριβεια...!

 

Ουτε επισης πως ολα γινανε βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων.

 

Μπορω να βεβαιωσω μονο οτι δεν υπαρχουνε αυθαιρεσιες εντος ιδιοκτησιας που να επηρεαζουν δομηση, καλυψη και υψος της ολης κατασκευης.

 

Αν αυτο αρκει στη συμβολαιογραφο, τοτε προχωραμε...

 

Αν οχι...?

Link to comment
Share on other sites

Αν η αλλαγή χρήσης του υπογείου δεν έχει και αλλαγή στην όψη του ακινήτου (ας πούμε πόρτες και παράθυρα) και επίσης δεν έχεις ξεμπαζώσει ή δεν έχεις ξεφύγει από τις στάθμες της Ο.Α., τότε πας με τον 3843, εφόσον βέβαια είναι ποιο οικονομικά από τον 4014.

 

σωστα.. κατι πηρε το αυτι μου οτι υπαρχει ενα οριο στα τετραγωνικα, που δηλωνεις στον 3843, στα οποια γινεται αποτομη αυξηση στο προστιμο. εγω εχω να κανω με 80μ2 και μου λενε αν ειναι π.χ. το οριο αυτο στα 70 τοτε θα δηλωσει 70. υπαρχει οντως αυτο ή ανεβαινει το προστιμο ομαλα και αναλογικα;

 

ακυρο! βρηκα οτι αλλαζει.. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

75 τ.μ. ειναι το οριο και αυξανεται ο συντελεστης του προστιμου κατα 2%

 

Αναλογικα δηλαδη αυξανται το προστιμο κατα 28,57%, καθοτι απο 7% που ειναι για 25-75 τ.μ. παει στο 9% γιοα ανω των 75 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η αλλαγή χρήσης του υπογείου δεν έχει και αλλαγή στην όψη του ακινήτου (ας πούμε πόρτες και παράθυρα) και επίσης δεν έχεις ξεμπαζώσει ή δεν έχεις ξεφύγει από τις στάθμες της Ο.Α., τότε πας με τον 3843, εφόσον βέβαια είναι ποιο οικονομικά από τον 4014.

 

Αν το υπόγειο τακτοποιήθηκε με το 3843/10 για την αλλαγή χρήσης, αλλά παρόλα αυτά έχει ξεμπαζωθεί? Πώς θα δηλωθεί αυτή η παράβαση, το ξεμπάζωμα δηλαδή που συνεπάγεται αλλαγή όψης και υπέρβαση ύψους? Πάει στις λοιπές κτηριοδομικές παραβάσεις και καθαρίζει με 500αρού?

Link to comment
Share on other sites

.......... που βασει σχεδιων ειναι τμημα του W.C. του διπλανου αλλα στην πραγματικοτητα ειναι .........

 

Ακόμη περιμένουμε την εγκύκλιο για το λεκτικό της βεβαίωσης, αν όμως λάβουμε υπόψιν αυτό που λέει στο νόμο αρθ. 23, παρ.4: "...σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια...", τότε θα είναι λάθος η βεβαίωση.

 

Επίσης, εάν η μετατόπιση τοίχου αλλάζει και το εμβαδόν του διαμερίσματος τότε σου επηρεάζει και την δόμηση.

 

Πέραν όλων αυτών, αν κάνεις μία βεβαίωση που απλώς αρκεί στον συμβολαιογράφο ή συνυπογράφουν ότι συμφωνούν πωλητής και αγοραστής, αυτό δεν σημαίνει ότι άρει τις όποιες δικές σου ευθήνες σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο.

 

Γι' αυτό καλύτερα να είμαστε αρκετά προσεχτικοί σε ότι υπογράφουμε.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι ''αυτη η γνωση των αυθαιρεσιων'' στον αγοραστη που θα του κανεις ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.....ουτε με ιδιωτικο συμφωνητικο που στην ουσια ομολογεις οτι εν γνωση σου υπεγραψες παρατυπα (αντιο τεε ) και ακομα χειροτερα σε δεσμευει οτι θα υπογραψεις αν θελεησει καποια στιγμη να πουλησει ο αγοραστης....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εσυ δεν εισαι προσεκτικος οταν με διαβαζεις συναδελφε :)

 

Δεν πεηραζει τη ΔΟΜΗΣΗ του κτηριου, μιας και το 1 τ.μ. που παιρνει το διαμερισμα μου ειναι απο διαμερισμα αλλου, που εχει συνυπολογιστει στο συντελεστη δομησης εξ αρχης.

Δεν ειναι εξωστης ή Η/Χ

 

Δε μπορω να βεβαιωση μη υπαρξη αυθαιρεσιων που να επηρεαζουν το εμβαδον (σ.σ. δομηση) ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΥ, παρα μονο τη μη υπαρξη αυθαιρεσιων που να επηρεαζουν τη δομηση, καλυψη και υψος ΤΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ.

 

Δοξα τω Θεω, προσεχω τι δηλωνω ;)

 

 

το προβλημα ειναι οτι ''αυτη η γνωση των αυθαιρεσιων'' στον αγοραστη που θα του κανεις ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.....ουτε με ιδιωτικο συμφωνητικο που στην ουσια ομολογεις οτι εν γνωση σου υπεγραψες παρατυπα (αντιο τεε ) και ακομα χειροτερα σε δεσμευει οτι θα υπογραψεις αν θελεησει καποια στιγμη να πουλησει ο αγοραστης....

Συναδελφε μπορεις να μου εξηγησεις πως συμπερανες πως θα δηλωσω οτι υπεγραψα παρατυπα?

Δες ΑΚΡΙΒΩΣ τι βεβαιωνω, εξηγω λιγο πιο πανω.... Και ειναι καθολα νομιμο αυτο που βεβαιωνω...

 

Αυθαιρεσιες εντος της ιδιοκτησιας που να επηρεαζουν δομηση, καλυψη και υψος ΤΟΥ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ δεν εχω....

Αυθαριεσιες εντος της ιδιοκτησιας που να επηραζουν το εμβαδον της ενδεχομενως να εχω, γι αυτο και δε βεβαιωνω κατι τετοιο....

Link to comment
Share on other sites

προσεχτικο σεχω συναδελφε και ξερεις να φυλαγεσαι γιαυτο και σε διαβαζω διπλα καθε φορα απλα το λεω στην περιπτωση αρθ. 23, παρ.4: "...σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια..."

και επισης το ειπα για καποια μνμ αλλων συναδελφων οτι αν ειναι ενημερος ο αγοραστης και υπογραψεις.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.