Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

ανοιχτη θέση στάθμευσης στον χώρο της πυλωτής, χωρίς να προβλέπεται στα σχέδια της άδειας (άδεια του '78) και χωρίς να έχει προκύπτει από κάποια σύσταση προηγούμενη, θέλει τώρα ο πελάτης, έχοντας βέβαι και τη συναίνεση των υπολοίπων, να την προσαρτήσει στον Α όροφο. Πώς τακτοποιείται κάτι τέτοιο??( εφ' όσον δεν είναι κλειστή θέση για να πάει με τμ) χρειάζεται τακτοποίηση? χρειάζεται αναφορά σε απλή βεβαίωση ή όχι? ευχαριστώ!!!

Πρέπει να γίνει ενημέρωση φακέλου στην πολεοδομία. Αν δε χρειάζονται νέες εργασίες (που δε χρειάζονται γιατί είναι ανοικτή και ήδη υλοποιημένη) είναι ευκολη διαδικασία, μία ΤΕ, μία διόρθωση στο ΔΚ (ούτε αμοιβές, ούτε φορολογικά). Νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με το Ν. 4014 ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να δηλώσει όλες τις αυθαιρεσίες που έχει το ακίνητο που τακτοποιεί. Άρα είναι υποχρέωση και επομένως και ευθύνη του μηχανικού να δηλώσει όλες τις παραβάσεις ανεξάρτητα του τι λέει ο ιδιοκτήτης. Αν δεν θέλει ας πάει σε άλλον (εύχομαι και ελπίζω ότι δεν θα βρει κάποιον να του το κάνει). Διαφέρει με το Ν.3843 όπου ο ιδιοκτήτης δήλωνε την παράβαση και οπότε έπαιρνε την ευθύνη να δηλώσει ό,τι θέλει. Με το νόμο των αυθαιρέτων όμως είναι ο μηχανικός υπεύθυνος για την καταγραφή και δήλωση όλων των αυθαιρεσιών. Και αφού είναι υποχρεωτική η αυτοψία δεν υπάρχουν δικαιολογίες του στυλ δεν ήξερα δεν είδα.

Link to comment
Share on other sites

 

Σύμφωνα με το Ν. 4014 ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να δηλώσει όλες τις αυθαιρεσίες που έχει το ακίνητο που τακτοποιεί.....

 

Αυτό που το γράφει ο νόμος ? Πληροφοριακά ρωτάω. Νομίζω πως κάτι τέτοιο πρακτικά δεν γίνεται. Εάν ο άλλος έχει barbeque και δεν θέλει να το τακτοποιήσει πρέπει εγώ να το καταγράψω?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

[/left]

 

Αυτό που το γράφει ο νόμος ? Πληροφοριακά ρωτάω. Νομίζω πως κάτι τέτοιο πρακτικά δεν γίνεται. Εάν ο άλλος έχει barbeque και δεν θέλει να το τακτοποιήσει πρέπει εγώ να το καταγράψω?

 

Ναι, από τι στιγμή που θα το δεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέει κανένας νόμος!

Το λέει η ...επαγγελματική δεοντολογία, το επάγγελμα του μηχανικού και κυρίως το που βάζουμε τη σφραγίδα και την υπογραφή μας!!!!

Το λένε τα ....σχέδια. η τεχνική έκθεση, η κάτοψη, το διάγραμμα κάλυψης, οι φωτογραφίες, η υπεύθυνη δήλωση κ.λπ. τα οποία θα σφραγίσεις και θα υπογράψεις και στα οποία δεν θα αποτυπώσεις π.χ. μια "παράβαση" που προϋπάρχει!!!!!!

Δεν υπάρχει ...."δικαιολογία" του στυλ: "Ο ιδιοκτήτης μου είπε να μην το βάλω και δεν το έβαλα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αποτυπώσω ότι μου ζητήσουν. Δεν είμαι το τμήμα αυθαιρέτων της πολεοδομίας ούτε θα πάρω τον νόμο στα χέρια μου, ούτε θα τσακώνομαι με τον κάθε τύπο για το τι θα κάνει. Δεν είναι θέμα επαγγελματικής δεοντολογίας από την στιγμή που ενημερώνω τον πελάτη μου, επιμένω να τα ατακτοποιήσει όλα και αυτός αρνείται ! Εγώ είμαι ο τεχνικός του σύμβουλος όχι εκπρόσωπος του κράτους που κάνει τα στραβά μάτια. Αν ήμουν υπάλληλος πολεοδομίας θα τους τσάκιζα. Αλλά δεν είμαι. Μήπως φορτώνεσαι με βάρη που δεν σου αναλογούν ?

 

Επί του πρακτέως. Εγώ θα βγάλω φωτογραφία την αυθαιρεσία που με ενδιαφέρει χωρίς να φαίνονται οι υπόλοιπες. Θα βγάλω αντίγραφο της άδειας και πάνω σε αυτό θα αποτυπώσω τις αυθαίρετες κατασκευές που δηλώνω. Στην τεχνική μου έκθεση θα δηλώσω ότι " οι αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις τις οποίες ο τάδε μου ανέθεσε να τακτοποιήσω με τον ν.4014/11 είναι οι εξής...." . Στην Υ.Δ. του ιδιοκτήτη θα γράψω "..ύστερα από ενημέρωση του μηχανικού μου και με κάθε ευθύνη που μου αναλογεί κ.τ.λ. οι αυθαίρετες κατασκευές τις οποίες θα ρυθμίσω με τον ν.4014/11 είναι οι εξής.."

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...Εσύ με τον ν.3843/2010 έκανες γενική αυτοψία στο ακίνητο του άλλου ? Εάν ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να τακτοποιήσει έναν κλειστό Η/Χ (πες ότι είχε δύο) ή έναν κλειστό φωταγωγό εσύ δεν έκανες την δουλειά ?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο...Εσύ με τον ν.3843/2010 έκανες γενική αυτοψία στο ακίνητο του άλλου ? Εάν ο ιδιοκτήτης δεν ήθελε να τακτοποιήσει έναν κλειστό Η/Χ (πες ότι είχε δύο) ή έναν κλειστό φωταγωγό εσύ δεν έκανες την δουλειά ?

 

Βεβαίως και έκανα οποιαδήποτε δουλειά με ότι, ακριβώς ήθελε (μου έλεγε) ο ιδιοκτήτης κι αυτό διότι ο 3843 δεν υποχρέωνε το μηχανικό σε αυτοψία. Δεν έκανα απολύτως καμία αυτοψία για δουλειές του 3843 (κι ήταν αναλογικά πάρα πολλές).

Με τον 4014 όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Υποχρεωνόμαστε σε αυτοψία και ή "βλέπουμε" ή "δεν βλέπουμε". Μεγάλα παιδιά είμαστε κι ο καθένας κάνει ό,τι τον φωτίσει ο Θεός (όπως έγραψα κι αλλού).

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

 

Υπάρχει και η μέση λύση και θα ήθελα την γνώμη σου. Αποτυπώνουμε ότι βλέπουμε στα σχέδια (όχι στις Τ.Ε. και στις Υ.Δ.) και δηλώνουμε ότι θέλει ο πελάτης αφού γράψουμε τα κειμενάκια που σου ανέφερα παραπάνω.

 

Πάντως εδώ το τμήμα αυθαιρέτων της πολεοδομίας κάνει επιλεκτικές αυτοψίες και γράφει ότι γουστάρει γιατί εγώ θα πρέπει να τα γράφω όλα ?!

Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχει και ακόμα ένα ενδεχόμενο. Σε δειγματοληπτικό έλεγχο τακτοποίησης, ή στα πλαίσια κάποιας καταγγελίας, ο μηχανικός να βρεθεί κατηγορούμενος από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη με το γνωστό επιχείρημα του ότι αυτος δεν ειναι μηχανικός και δεν γνώριζε, αλλά με κυριότερη κατηγορία από τις υπηρεσίες ότι στέρησε έσοδα από το δημόσιο γιατί, ενώ είδε τις αυθαιρεσίες δεν τις κατέγραψε ώστε να πληρωθούν πρόστιμα. Επίσης σε εξαιρετικές περιπτώσεις πιστεύω ότι ο μηχανικός θα πρέπει ακόμα και να αρνηθεί την τακτοποίηση αν συντρέχουν λόγοι επικινδυνότητας της κατασκευής. Φυσικά κάθε άποψη σεβαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.