Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν έχω υπο ρύθμιση ακίνητο (έχει ενταχθεί στον 4014 και πληρώνει δόσεις) μπορώ να εκδώσω βεβαίωση για μεταβίβαση ή θα πρέπει να πληρωθούν όλες οι δόσεις και μετά να βγάλω τη βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω υπο ρύθμιση ακίνητο (έχει ενταχθεί στον 4014 και πληρώνει δόσεις) μπορώ να εκδώσω βεβαίωση για μεταβίβαση ή θα πρέπει να πληρωθούν όλες οι δόσεις και μετά να βγάλω τη βεβαίωση?

 

Πρέπει να πληρωθούν όλες οι δόσεις

Link to comment
Share on other sites

ολες οι δόσεις ή αν επείγεσαι, τοτε βεβαιώνεις οτι έχεις τις μελέτες και ολα τα υπόλοιπα στα χέρια σου. Τα γράφει στον 4014. ριξτου μια ματια΄πριν υπογράψεις...

Link to comment
Share on other sites

ολες οι δόσεις ή αν επείγεσαι, τοτε βεβαιώνεις οτι έχεις τις μελέτες και ολα τα υπόλοιπα στα χέρια σου. Τα γράφει στον 4014. ριξτου μια ματια΄πριν υπογράψεις...

 

συνάδελφε ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΕΣ απαραίτητα

δεν έχει σχέση με μελέτες και σχέδια και Υ.Δ μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ στο Π.Δ εκτός σχεδίου

΄Αρθρο 3

Αντλητικές εγκαταστάσεις - υδατοδεξαμενές - φρέατα

1. Η ανόρυξη φρεάτων, κατασκευή αντλητικών εγκαταστάσεων και υδατοδεξαμενών επιτρέπονται ανεξαρτήτως αρτιότητας γηπέδου, με τους κάτωθι όρους και περιορισμούς δομήσεως. α) Τα κτίσματα για στέγαση των αντλητικών εγκαταστάσεων πρέπει να έχουν της απολύτως απαραίτητες για το σκοπό αυτό διαστάσεις και μέγιστο ύψος δύο και μισό (2,50) μέτρα. Στα ανωτέρω κτίρια δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 1 παράγραφος 5 εδάφιον α του παρόντος. Τα ανωτέρω εφόσον τα φρέατα δεν εμπίπτουν στις απαγορευτικές διατάξεις του Υπουργείου Γεωργίας. β) Το μέγιστο ύψος των υδατοδεξαμενών ορίζεται: Σε δύο και μισό (2,50) μέτρα όταν κατασκευάζονται στο έδαφος και σε ένδεκα (11) μέτρα όταν κατασκευάζονται σε υποστηλώματα. Η απόσταση των υδατοδεξαμενών από τα όρια του γηπέδου ορίζεται σε πέντε (5) μέτρα. 2. Στις περιπτώσεις της προηγουμένης παραγράφου 1 απαιτείται έγκριση της αρμόδιας υπηρεσίας της οικείας Νομαρχίας στην οποία βεβαιούται ότι: α) Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι επιβεβλημένη η κατασκευή κτίσματος στεγάσεως αντλητικών εγκαταστάσεων ή και υδατοδεξαμενής. β) Οι αιτούμενες διαστάσεις των ανωτέρω κατασκευών είναι οι ελάχιστες απολύτως αναγκαίες για τον σκοπό που προορίζονται. γ) Επιβάλλεται η κατασκευή υδατοδεξαμενής σε υποστυλώματα εφόσον συντρέχει περίπτωση. αλλά επειδή είμαι παππούλης και στο επάγγελμα και λόγω 4 εγγονιών θυμάμαι ότι το 2*2 ή το 2.5*2.5μ ως οικίσκος ήταν το μέγιστο επιτρεπόμενο

 

Όλα αυτά βέβαια, να υποθέσω λογικά πως εννοούν ότι επιτρέπουν (σε περίπτωη νόμιμης γεώτρησης) την κατασκευή ανεξαρτήτως αρτιότητας μεν, αλλά όχι χωρίς έκδοση οικ. αδείας????????

 

Αν δηλαδή έχουν κατασκευαστεί σε νόμιμη γεώτρηση μεν αλλά χωρίς οικ. άδεια, θα πρέπει να τακτοποιηθούν (ή νομιμοποιηθούν ανάλογα)με 4014 ?????

 

Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη περίπτωση για οικογενειακό μου πρόσωπο...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΕΣ απαραίτητα

δεν έχει σχέση με μελέτες και σχέδια και Υ.Δ μηχανικού

Αυτήν την εντύπωση είχα και εγώ, οτι δεν έχει σχέση με τις μελέτες-σχέδια, τις οποίες, εκτος του ΔΔΤ, τις έχω στα χέρια μου.Απλά δεν μπορώ να εντοπίσω το συγκεκριμένο εδαφιο μέσα στο 4014 (για να το δείξω στον πελάτη).ΚΑΝΑ, μηπως μπορείς να βοηθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 24 - παράγραφος 11. "......................... Μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου, επιτρέπεται για το ίδιο χρονικό διάστημα, κατ’ εξαίρεση, η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος στο ακίνητο στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα και με την παράγραφο 2 περίπτωση στ΄ του άρθρου 23............".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΕΣ απαραίτητα

δεν έχει σχέση με μελέτες και σχέδια και Υ.Δ μηχανικού

Αυτήν την εντύπωση είχα και εγώ, οτι δεν έχει σχέση με τις μελέτες-σχέδια, τις οποίες, εκτος του ΔΔΤ, τις έχω στα χέρια μου.Απλά δεν μπορώ να εντοπίσω το συγκεκριμένο εδαφιο μέσα στο 4014 (για να το δείξω στον πελάτη).ΚΑΝΑ, μηπως μπορείς να βοηθήσεις?

 

 

σωστά! το σύστημα .... άνοιξε!! δέχεται τα σχέδια!! :mrgreen: παρεμπιπτόντως αναφερόμουν μόνο στα σχέδια και όχι στις πληρωμές. (πιο άκυρο ποστ δεν έχω κάνει... :mrgreen: )

 

"Αν ο πολίτης θελήσει την άμεση ολοκλήρωση της διαδικασίας και έκδοση της βεβαίωσης, τότε στο ενδιάμεσο διάστημα μέχρις ότου το σύστημα ετοιμαστεί για την ηλεκτρονική υποβολή μελετών και λοιπών στοιχείων, η πληρότητα θα βεβαιώνεται με ηλεκτρονική δήλωση του μηχανικού «…ότι έχει στη διάθεση του όλες τις μελέτες και λοιπά στοιχεία, με υποχρέωση να τα υποβάλλει ηλεκτρονικά και μέχρι τις 31 Μαρτίου 2012 μετά την ειδοποίησή του ότι το σύστημα δέχεται πλέον ηλεκτρονικά αρχεία δικαιολογητικών και μελετών…»"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.