Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Προσωπικά σε αυτοψία που έκανα εντόπισα όλες τις διαστάσεις 10-20 εκ μικρότερες. Ενδεχομένως να υπάρχει λάθος στα σχέδια... Στα σχέδια δείχνει εσωτερικές διαστάσεις, ενώ ίσως θα έπρεπε να είναι εξωτερικές ή στη μέση της μεσοτοιχίας.

 

Εφόσον όμως δεν έχω υπέρβαση δόμησης, αλλά μικρότερη δόμηση, τότε δεν έχω κάποιο "θέμα" με τη βεβαίωση...

 

Ορθά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγω εχω παρομοιο θεμα.....αλλα κολλαω στο οτι ναι μεν δεν εχει υ.δ. αλλα δεν εχουν ακολουθηθει τα εγκεκριμενα σχεδια....τι λετε;;;

Edited by Gousgounis
Παράθεση αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε αυτοψία που έκανα εντόπισα όλες τις διαστάσεις 10-20 εκ μικρότερες. Ενδεχομένως να υπάρχει λάθος στα σχέδια... Στα σχέδια δείχνει εσωτερικές διαστάσεις, ενώ ίσως θα έπρεπε να είναι εξωτερικές ή στη μέση της μεσοτοιχίας.

Εφόσον όμως δεν έχω υπέρβαση δόμησης, αλλά μικρότερη δόμηση, τότε δεν έχω κάποιο "θέμα" με τη βεβαίωση...

Ορθά?

 

Πιστεύω πως ναι, δίνεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Και γι' αυτές που είναι 5-10 εκατοστά, όταν είναι μεσημέρι κι έχει πολύ ήλιο, δεν ...φαίνονται καθόλου!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ.... το βράδυ δεν φαίνονται καλά και ως γνωστόν... όσο πάει βραδιάζει όλο και πιο νωρίς!!! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με νομιμοποίηση με τον Ν4014 (Άρθρο 26), ξεκαθαρίστε μου ένα θέμα.

Για να δώσω βεβαίωση νομιμότητας πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με πολεοδομία κτλ ή αρκεί να πληρωθεί το παράβολο των 500, δίνω βεβαίωση και με το χρόνο του κάνω τη διαδικασία του φακέλου.???

Link to comment
Share on other sites

Οωσδήποτε περιμένεις να εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης καθώς η βεβαίωση δεν έχει "μελλοντική ισχύ" αλλά εξετάζεις στο σήμερα:

1. Αν υπάγεσαι στις εξαιρέσεις που λέει ο νόμος (προ του 55, με άδεια, με άδεια νομιμοποίησης κλπ , ή

2. αν έχεις βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής στοπν 4014.

 

Εσύ δεν έχεις ούτε το ένα ούτε το άλλο.. Και άν κάπου κολλήσει η άδεια και δεν βγεί ποτέ; Θα έχεις δώσει βεβαίωση για μεταβίβαση ΑΥΘΑΙΡΕΤΗΣ κατασκευής...

 

Καθώς αν δεν έχεις ούτε βεβαίωση περαίωσης (ολο το πρόστιμο) ούτε νομιμοποίηση είσαι αυθαίρετος..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω μια βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας σε ένα διαμέρισμα φίλου (δεν έχω ξανακάνει μέσω του συστήματος αυθαιρέτων... :sad: ). Επισυνάπτω το pdf της δήλωσης όπως την έχω κάνει μέχρι στιγμής πριν την υποβάλλω. Αυτά που έχω γράψει στην τεχνική έκθεση επαρκούν; Στα σχόλια; Γνωρίζετε εάν χρειάζεται κάτι ακόμη σε κάποιο άλλο σημείο;

Ευχαριστώ πολύ.

dilosi_.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τη τεχνική έκθεση δε τη συμπληρώνεις εσύ, αν πατήσεις υποβολή σου βγάζει επιλογές για τη βεβαίωση (πχ αδόμητο οικόπεδο ή ιδιοκτησία χωρίς αυθαιρεσίες κλπ) και ανάλογα σου βγάζει το σύστημα τη σωστή βεβαίωση.

Edited by cve20126
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.