Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ρε συνάδερφοι, είναι δεδομένο ότι ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ θέλει συμφωνητικό? Μπορούμε να καταλήξουμε αρχικά σε αυτό???

Συγγνώμη για το "ρε", αλλά διαβάζω-διαβάζω και τίποτα δε βγαίνει. Έχω ήδη δώσει 2 βεβαιώσεις μόνο με ΑΠΥ και επειδή ήταν πριν από βδομάδες, ούτε στο σύστημα τις έχω βάλει... ΜΟΝΟ ΑΠΥ. Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή για μεταβίβαση νόμιμου διαμερίσματος με ΟΑ θα πρέπει να γίνεται νέο τοπογραφικό διάγραμμα σε ΕΓΣΑ!!!

Ε δεν πάνε καλά οι άνθρωποι...

 

 

Ποιος το είχε πει ; "Make rules, create jobs"

Θεωρώ το ότι θα χρειάζεται τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ 87 είναι θετικό , δεδομένου την μελλοντικής λειτουργία των πολεοδομικών γραφείων και με δουλειά ψηφιοποίησης του αρχείου των αδειών και την προοπτική ηλεκτρονικής υποβολής των αδειών , θα έχουμε μια βάση που μπορεί να αξιοποιηθεί για την δημιουργία επιτέλους Εθνικού κτηματολογίου και όχι μόνο.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω συνάδελφε, ΑΝ δεν ελεγχθούν τίτλοι, υποδειχθούν όρια και λοιπά στοιχεία ιδιοκτησιών

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ που ρώτησα σήμερα μου είπαν το εξής!Τα ιδιωτικά συμφωνητικά ΚΑΙ για τις απλές βεβαιώσεις τα πηγαίνουμε στη ΔΟΥ ανεξαρτήτως ποσού!

 

Ρώτησέ τους σε παρακαλώ αν ξαναμιλήσεις και ζήτα τους να σου υποδείξουν σε ποιό τμήμα των ΔΟΥ σε προτρέπουν να τα καταθέτεις τα συμφωνητικά! Στο "εισόδημα"; Στον "ΦΠΑ"; Στον "Κώδικά"; Άιντε γιατί μου φαίνεται ότι το ΤΕΕ τον τελευταίο καιρό μόνο ανοησίες δίνει ως συμβουλές! Στη ΔΟΥ μου υπάρχει ένα άτομο στον γκισέ για κατάθεση συμφωνητικών μισθωτηρίων. Αυτό μόνο. Αφού δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία τι να κάνουμε; Περιμένουν ότι θα δεσμεύσουν όλες οι ΔΟΥ από 2-3 υπαλλήλους για να καταθέτουμε οι μηχανικοί τα συμφωνητικά μας σώνει και καλά επειδή το θέλει το ΤΕΕ; Παρά την αναδουλειά που υπάρχει στον κλάδο, υπάρχουν αρκετά ψιλολόγια που δε θα τους αφήσουν να κάνουν άλλη δουλεια! Τα συμφωνητικά των 100 και των 200 ευρώ τα δικά μας θα μαζεύουν! Αφού ορίστηκε συγκεκριμένη διαδικασία και αυτή ζητάει ηλεκτρονικά την υποβολή των στοιχείων των συμφωνητικών κάθε Φλεβάρη!

 

Δεν νομίζω συνάδελφε, ΑΝ δεν ελεγχθούν τίτλοι, υποδειχθούν όρια και λοιπά στοιχεία ιδιοκτησιών

 

Δε νομίζω ότι ο George Michael εννοεί ότι θα γίνει Κτηματολόγιο μόνο από την ψηφιοποίηση των Τ.Δ, των Πολεοδομιών. Απλά ότι αυτά ίσως χρησιμοποιηθούν επικουρικά. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω ασφαλώς κανέναν, θα πω όμως ότι όσοι έχουμε ασχοληθεί άμεσα με το Κτηματολόγιο, γνωρίζουμε ότι λίγα έως ελάχιστα μπορούν να προσφέρουν τα πραγματικά άθλια από πλευρά ποιότητας "τοπογραφικά" των αδειών στο Κτηματολόγιο και ότι το Κτηματολόγιο είναι δυστυχώς πολύ πιο περίπλοκο θέμα με δεδομένη την ελληνική πραγματικότητα από όσο φαντάζεστε όσοι δεν έχετε εμπλακεί. Το θέμα της χωρικής πληροφορίας είναι το σχετικά πιο εύκολο κομμάτι και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο λύνεται. Αλλού είναι (ή "ήταν" τουλάχιστον γιατί κάτι φάνηκε ότι βελτιώνεται τελευταία) τα "άλυτα"...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος tpanag εννοώ , λαμβανομένου υπόψη ότι όταν στο δασαρχείο επιβάλλανε την εξάρτηση των τοπογραφικών σε αρχικά σε ΗΑΤΤ ή άλλο σύστημα και μετά σε ΕΓΣΑ 87 , η ποιότητα των τοπογραφικών έγινε καλύτερη και είναι πιο αξιοποιήσιμα γιατί μπορούν άμεσα να ελεχθουν πχ με άλλα όμορα (μου έχει συμβεί) ή ως προς την ποιότητά , τουλάχιστον σε κάποια τάξη μεγέθους ακρίβειας τους , με βάση τους ορθοφωτοχάρτες Το ίδιο πιστεύω θα γίνει και με των αδειών οικοδομής τοπογραφικά Εγώ αυτό το σημείο στον νόμο το θεωρώ πολύ θετικό και ελπίζω όλος ο νόμος θα οδηγήσει σε μια τάξη επιτέλους της δόμησης στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω την ερώτησή μου ... Έχουμε "καταλήξει" εάν για ΒΕΒΑΙΩΣΗ απαιτείται ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ή απλά ΑΠΥ και μόνο ?

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά πρέπει να δώσω μια βεβαίωση για ένα διαμέρισμα που έχει τρεις ιδιοκτήτες. Παίρνω Υ.Δ. απ όλους τούς ιδιοκτήτες και τους αναφέρω όλους στη βεβαίωση?????????????

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω την ερώτησή μου ... Έχουμε "καταλήξει" εάν για ΒΕΒΑΙΩΣΗ απαιτείται ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ή απλά ΑΠΥ και μόνο ?

 

Μη συγχύζεσαι θα γεράσεις γρήγορα! :smile:

Από τη στιγμή που δεν έχει οριστεί νόμιμη αμοιβή και δεν υπάρχει καν δυνατότητα (μην ακούς χαζομάρες κάποιων περιφερειακών ΤΕΕ περί 1000λ-να το ανακοινώσει το κεντρικό ΤΕΕ γραπτά με σφραγίδες και υπογραφές πρέπει) να περάσεις αμοιβή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, ΑΠΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Παρ'όλα αυτά εγώ έχω ξαναπροτείνει να κάνετε συμφωνητικό σε κάθε περίπτωση για δική σας διασφάλιση. Δεν το καταθέτετε πουθενά όμως. Κάντε το και κρατήστε το στο συρτάρι σας.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παιδιά πρέπει να δώσω μια βεβαίωση για ένα διαμέρισμα που έχει τρεις ιδιοκτήτες. Παίρνω Υ.Δ. απ όλους τούς ιδιοκτήτες και τους αναφέρω όλους στη βεβαίωση?????????????

 

Τίποτα μην πάρεις. Το συμβόλαιο που είδες αρκεί. Τις υπεύθυνες δηλώσεις θα τις δώσουν στο συμβολαιογράφο οι ιδιοκτήτες. Εσύ το αν είναι άνευ πολεοδομικών αυθαιρεσιών το ακίνητο βεβαιώνεις και αυτό δε βλέπω το λόγο να το δηλώνει και ο ιδιοκτήτης σε εσένα.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.