Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

ο εξωστης ειναι αναποσπαστο στοιχειο της ιδιοκτησιας....ειναι ποσοστο εξωστων βαση ο.α και που ενα ποσοστο εγινε η/χ......εγω εκανα δηλωση πρωτα με κλειστο εξωστη και εμτα εδωσα βεβαιωση.....οπως και σε αλλη περιπτωση ειχε κανει 10 τ.μ εξωστη παραπανω πρωτα δηλωση 4014 και μετα βεβαιωση

 

 

στο θεμα του

pan77 ανα μια ιδιοκτησια και 1 βεβαιωση.....στην ουσια εσυ διαλεγεις το Α

 

 

οπως αντιστοιχα σε περιπτωση μεταβιβασης ιδιοκτησιας και αποθηκης πουχει χιλιοστα και θεση σταθμευσης στο υπογειο πουχει χιλιοστα θα δωσουμε 3...

 

στην αρχη ειχα κανει λαθος και εδωσα 1 και με πηρε τηλ ο συμβολαιογραφος και εδωσα 3

 

 

Συμβολαιογράφος μου ζήτησε σε περίπτωση διώροφης χωρις συσταση, μια για καθε μελλοντική οριζόντια εκ των προτερων

 

 

αυτο ειναι πονηρο....ΠΡΩΤΑ ΣΥΣΤΑΣΗ μετα βεβαιωση........

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραία όλα αυτα με τον εξώστη

 

επί του πρακταίου όμως εμείς εξεταζουμε την κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά, άρα πως θα υπολογίσουμε αν η υπέρβαση του εξώστη μετρά ή όχι στη δόμηση;

 

θα μπουκάρουμε και θα αποτυπώνουμε ξένες ιδιοκτησίες;

Link to comment
Share on other sites

σε απασχολει αν ο εξωστης εχει μεγαλωσει βαση αδειας στην οριζοντια ιδιοκτησια που ελεγχεις.....αν στην δικια σου ειναι συμφωνα με τα σχεδια οι αλλοι δεν πανε ναχουν γινει και 4πλασιοι

 

απο στην στιγμη που αντι για 4 τ.μ ο εξωστης σου ειναι 8 τ.μ ειναι αυθαιρετος

 

 

το ξερω απο καταγγελια....δεν ασχαλοθηκαν με τις υπολοιπες ιδιοκτησιες μονο με αυτη πουχε γινει...

 

 

οπως επεδη αναφερουμε τους εξωστες....οταν στο δωμα γινει κατοικια και οι ''αποληξεις'' των εξωστων ειναι προσβασιμοι ειναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΙ.....γιατι στην αδεια η γραφουμε ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟι με καγκελο η δειχνουμε κεραμοσκεπη και ΔΕΝ προσμετρανε στο 40% τωρα 35%

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

αν δεν μετράνε στη δόμηση δεν μας απασχολεί

 

η βεβαίωση γράφει:

σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομικές άδειες, νομιμοποιήσεις κτλ), στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :

Δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

Κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

 

Αρα αν ο εξώστης δεν επηρεάζει τη δόμηση, μπορύμε να δωσουμε τη βεβαίωση

Δεν ασχολούμαστε με bqq, τέντες, κάγγελα κλπ αφού δεν επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη,

 

Οπότε ξαναγιρνώ στον αρχικό προβληματισμό μου.

Σε οριζόντια ιδιοκτησία πως θα ελένξω αν ο εξώστης προσμετραται στη δόμηση εφόσον δεν μπορώ να αποτυπώσω σε όλες τις ιδιοκτησίες;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

αυθαιρετη κατασκευη ειναι ο εξωστης....

 

εχω υπομνημα κατααγελιας που τον κρινει ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ και για κατεδαφιση...

 

δλδ με το σκεπτικο σου σε οροφο πουχει καταγγελια και θυροκολληση απο πολεοδομια οτι εχει αυθαιρετο εξωστη εσυ θα εγραφες βεβαιωση χωρις προβλημα?

 

 

και στο ξαναελω εσυ ελεγχεις βαση σχεδιων Ο.Α......

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Και θεώρησε σχεδόν βέβαιο ότι κανένας δεν θα έκανε εξώστες που το ποσοστό τους θα ήταν τέτοιο που θα αναγκαζόταν να το προσμετρήσει!

Είναι αδύνατον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαστε με bqq, τέντες, κάγγελα κλπ αφού δεν επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη,

 

αυθαιρετη κατασκευη ειναι ο εξωστης....

 

εχω υπομνημα κατααγελιας που τον κρινει ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ και για κατεδαφιση...

 

δλδ με το σκεπτικο σου σε οροφο πουχει καταγγελια και θυροκολληση απο πολεοδομια οτι εχει αυθαιρετο εξωστη εσυ θα εγραφες βεβαιωση χωρις προβλημα?

 

 

και στο ξαναελω εσυ ελεγχεις βαση σχεδιων Ο.Α......

και για το bbq το ίδιο ισχύει

 

θα έδινες βεβαίωση όταν υπαρχει bqq;

Link to comment
Share on other sites

1. ειναι πονηρο που σου ζητα ξεχωριστες....οι κοινοχρηστοι τι βεβαιωση θαχουν?

 

μυρι ο εξωστης ειναι δομικο στοιχειο.......δεν γινεται ναγινε μετα την βεβαωση σου οσο μαγος και ναναι καποιος......οι ψησταριες απο την αλλη γινονται ανα πασα στιγμη.....

 

σε οσα εχω παει σε καμια φωτογραφια δεν εχω ψησταρια.....πιστευω απαντησα

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα τι λες,

όταν όμως λήξει ο νόμος θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα λόγω ασάφειας του ορισμού περι αυθαιρεσιών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.