Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ερωτηση:

Κτιριο Γραφειων (του 1993) οπου ο τελευταιος οροφος στην αδεια φαινεται ως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ.

 

Το κτιριο εχει διαφορες αυθαιρεσιες οι οποιες ρυθμιζονται με τον 4014 πληρωνοντας ενα "λογικο" ποσο.

Η αλλαγη χρησης ομως απο Επαγγελματικο εργαστηριο σε Γραφεια, κοστιζει πολυ.

 

1) Τι χαρακτηριστικα εχει η χρηση "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ" και πως διαπιστωνεται αυτη (πχ. σε μια αυτοψια κατα την οποια καποιος θα δει εναν "αδειο χωρο")

2) Εχω δει κι'αλλη περιπτωση με αδεια εκεινης της περιοδου οπου η χρηση του κτιριου ειναι μεικτη (πχ. Καταστηματα-Γραφεια-Επαγγελματικο εργαστηριο).

Γιατι το εκαναν αυτο? Μηπως ηταν "τρικ" της εποχης για να μην απαιτειται 2ο κλιμακοστασιο ή κατι παρομοιο που εχει να κανει με Πυροπροστασια?

 

Ευχαριστω.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγκύκλιος 1/2012 : Ν. 4030/2011 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις» (ΦΕΚ 249/Αʼ) και διευκρινήσεις στο ν. 4014/11 (ΦΕΚ 209Αʼ)

 

 

συμφωνα με αυτο στα προστιμα οι πολεοδομιες θα υπολογιζουνς και τις λοιπες παραβασεις με 500 ευρω οτι ανηκει στην κατηγορια 13

Link to comment
Share on other sites

Ίσχυε αυτό akius. Ότι δεν μπορούσαν να το πάνε με εμβαδό είχε 500€ (νομίζω) ελάχιστο πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση,

πυλωτή έχει κλείσει και τακτοποιηθεί σε τρία διαμερίσματα με τον 3843. τώρα θελουν να κάνουν σύσταση οριζόντιας . Πόσες βεβαιώσεις χρειάζονται. Εγώ λέω μία για όλη την πυλωτή και η συμβολαιογράφος λέει τρεις, μία για κάθε ιδιοκτησία που θα συσταθεί. ποιο είναι το σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι, μπορεί να γίνει σύσταση;

Έχουν χιλιοστά τα τρία "διαμερίσματα" στην pilotis;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω. γιατί; δεν μπορούν να πάρουν τώρα;

δεν το σκέφτηκα καθόλου για την σύσταση γιατί δεν μ αφορούσε , αλλά αν υπάρχει κάποιο θέμα θα πρέπει να τους ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιοστά αφορούν στο οικόπεδο.

Φαντάσου λοιπόν να έχεις πέντε διαμερίσματα (ένα για κάθε όροφο) με 200/1000 το καθένα.

Και να πάει ένας "έξυπνος" από τους πέντε, να κλείσει την πυλωτή, να φτιάξει ένα διαμέρισμα και να διεκδικεί χιλιοστά από τους υπόλοιπους.....

 

Πιστεύω, πως μόνο στην περίπτωση που "θέλουν" να δώσουν από τα ήδη υπάρχοντα χιλιοστά των ιδιοκτησιών τους μπορούν (αν τελικά καταφέρει ο συμβολαιογράφος και κάνει συμβόλαια δίνοντας χιλιοστά για 40 χρόνια και μετά να ¨ξαναγυρίσουν"....).

 

Το πιό πιθανό είναι ν' αποτελέσουν παρακολουθήματα των άλλων ιδιοκτησιών, χωρίς δικαιώματα π.χ. πώλησης κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.....αποθηκη που στα σχεδια την δειχνουν ναεπικοινωνει στο ισογειο και εχει πορτα αλουμινιου σε αιθριο στο υπογειο ....

δλδ στην ουσια ειναι ακριβως οπως στα σχεδια αλλα παραεχει μπριζες !!!

 

βεβαιωση θα υπογραφατε και ας μην εχει γινει τακτοποιηση με κατοικια?

 

 

και επισης σε αλλο ισογειο αντι για φυτεσυ εχει γινει πλακοστρωτο 15 τ.μ παραπανω βεβαιωση θα υπογραφατε?

Link to comment
Share on other sites

Tακτοποιημένο τμήμα pilotis με Ν. 3843 και χρήση κατοικίας πρόκειται να προσαρτηθεί ως παρακολούθημα στον Α ορόφο της οικοδομής? Πόσες βεβαιώσεις καλούμαι να δώσω? Μία για τον Α όροφο σημειώνοντας στα σχόλια ότι θα του προσαρτηθεί τακτοποιημένος χώρος ως παρακολούθημα? Δύο ? μια για τον Α' όροφο και μια για το παρακολούθημα? ο συμβολαιογράφος μου λέει για δυο αλλά δεν μου ακουγεται λογικο! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Tακτοποιημένο τμήμα pilotis με Ν. 3843 και χρήση κατοικίας πρόκειται να προσαρτηθεί ως παρακολούθημα στον Α ορόφο της οικοδομής? Πόσες βεβαιώσεις καλούμαι να δώσω? Μία για τον Α όροφο σημειώνοντας στα σχόλια ότι θα του προσαρτηθεί τακτοποιημένος χώρος ως παρακολούθημα? Δύο ? μια για τον Α' όροφο και μια για το παρακολούθημα? ο συμβολαιογράφος μου λέει για δυο αλλά δεν μου ακουγεται λογικο! ευχαριστω

 

Και οι αποθήκες θεωρούνται παρακολούθημα και σε αντίστοιχες περιπτώσεις έχω δώσει μια βεβαίωση που υπήρχε περιγραφή και για το παρακολούθημα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.